שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם

  סערה בליכוד בעקבות הדרישה להדיח את ותיקי המפלגה

  בעקבות הפרסום ב-ynet ו"ידיעות אחרונות" על דרישתו של ח"כ קרעי להדיח את "נסיכי הליכוד" שהצהירו שלא יצביעו למפלגה, החלה תסיסה בקרב פעילים - וגם באופוזיציה. "הם חלק בלתי נפרד מהתנועה, יש לשמור על כך", אמר ח"כ אופיר כץ. "הבושה מרכינה ראשה", אמר ח"כ שמולי. קרעי הגיב: "זה מזוכיזם. הם ממשיכים להכות בנו ואנחנו מתחנפים"

  סערה בליכוד בעקבות הפרסום ב-ynet ו"ידיעות אחרונות" על דרישת ח"כ קרעי להדיח את ותיקי המפלגה: במהלך סוף השבוע געשו הרשתות החברתיות והקבוצות הפנימיות של הליכוד בעקבות דרישתו של קרעי (הליכוד) להדיח לאלתר את ותיקי התנועה - בני בגין, בנו של מייסד הליכוד וראש הממשלה לשעבר מנחם בגין ז"ל, דן מרידור, מיכאל איתן, ויו"ר הכנסת לשעבר דן תיכון - שהתבטאו נגדה במערכת הבחירות האחרונה ואף הצהירו שלא יצביעו לה.

   

  בעוד שפעילים רבים הסכימו עם עמדתו של קרעי, אחרים התבטאו נגד היוזמה - ואף פנו למנכ"ל המפלגה, צורי סיסו, על מנת שלא להדיח אותם למרות הבקשה שהוגשה על פי תקנון המפלגה.

  בני בגין דן מרידור מיכאל איתן דן תיכון (צילום: אוהד צויגנברג, דולב ג'ולי, מוטי קמחי, דוד רובינגר)
  בני בגין, דן מרידור, מיכאל איתן ודן תיכון(צילום: אוהד צויגנברג, דולב ג'ולי, מוטי קמחי, דוד רובינגר)

  שעות ספורות לאחר הפרסום, ח"כ אופיר כץ (הליכוד) שלח מכתב למנ"כל סיסו: "קראתי הבוקר את הדרישה להדיח לאלתר מתנועת הליכוד את השרים לשעבר בני בגין, דן מרידור, מיכאל איתן ויו"ר הכנסת לשעבר דן תיכון. הליכוד היא, ותמיד תהיה, תנועה דמוקרטית, שחוזקה טמון ביכולת ההכלה והפתיחות למגוון השקפות, ובעובדה שתמיד ייצגה מגוון רחב של דעות וציבורים", ציין בפנייתו.

   

  עוד כתב כץ כי "האישים המוזכרים בכתבה הם חלק בלתי נפרד מהבסיס של תנועת הליכוד, בוודאי בני בגין - בנו של מייסד ומנהיגה הראשון של התנועה, מנחם בגין ז"ל, שהיה מנהיג יוצא דופן שאין חולק על תרומתו העצומה למדינה ולתנועת הליכוד. משפחת בגין לעולם תהיה חלק מתנועת הליכוד ויש לשמור על כך".

   

   
  שלמה קרעי פנינה תמנו שטה (צילום: דנה קופל)
  "הם מכים בתנועה ואנחנו מתחנפים". ח"כ שלמה קרעי (צילום: דנה קופל)
    
   
   
  איציק שמולי בראיון לאולפן ynet (צילום: שאול גולן)
  תגובות באופוזיציה. ח"כ שמולי: "הבושה מרכינה ראשה"(צילום: שאול גולן)

   

   

  אופיר כץ מתמודד הליכוד ליכוד ()
  ח"כ אופיר כץ

  שלשום התייחס לדברים ח"כ מיקי זוהר ואמר כי "הליכוד היא תנועה דמוקרטית, כל אחד זכאי להביע את עמדתו גם כשהוא במיעוט. האנשים המוזכרים בכתבה עשו רבות למען הליכוד, אך לצערי הם איבדו קצת את דרכם מהרגע שהפסיקו להשפיע, וניתן להסיק שהם תוקפים את רה"מ בעיקר בשל התסכול הזה. אני בעד שהם יישארו בליכוד, יביעו את עמדתם ויכבדו את עמדת הרוב". השרה לשעבר לימור לבנת לא הגיבה בקולה לדברים, אולם שיתפה במהלך סוף השבוע פוסטים שפרסמו פעילי ליכוד, שבהם הם יוצאים נגד היוזמה של קרעי.

  בנימין נתניהו בני בגין (צילום: מארק ישראל סלם, עמית שאבי)
  בני בגין הצהיר: "לא אצביע לליכוד"(צילום: מארק ישראל סלם, עמית שאבי)

   

  חברת הכנסת קרן ברק (הליכוד) אמרה כי "הליכוד היא מפלגת שלטון דמוקרטית וככזו יש בה מקום לדעות שונות ומגוונות. כור ההיתוך שמתקיים בליכוד מאפשר לגוונים שונים של החברה להביע דעות שונות שמתקבלות או נשללות בהצבעה על ידי 120 אלף מתפקדים. יתרה מכך, גיוון הדעות במפלגה והוויכוחים האידיאולוגיים המתקיימים בתוכה, קשים וקולניים ככל שיהיו, ההכרעות שהתקבלו בסופן בהצבעות שבה הרוב מכריע והמיעוט מתיישר עם דעת הרוב - התקיימו מאז ומתמיד והיו ונשארו הגרעין לחוסנה וכוחה הציבורי של המפלגה במשך שנים. ח"כ קרעי יכול להביע את דעתו ככל שיחפץ אך אין מקום להדיר דמויות מהמפלגה כי דעתם לא נוחה לו".

  ח
  ח"כ קרן ברק(צילום: יוסי צווקר)

  לא רק במפלגת השלטון נרשמה תסיסה - גם באופוזיציה הגיבו בחריפות. ח"כ איציק שמולי ממפלגת העבודה פרסם תגובה ליוזמה וכתב: "ח"כ שאפילו לא סוגר שנה דורש כבר להדיח את מייסדי תנועתו. גם הבושה מרכינה ראשה. 'של נעליך' וכו'.. הם לא יצאו נגד ערכי הליכוד אלא נגד מה שהפכתם אותו להיות - מתנועה לאומית, ממלכתית וליברלית - לכת של פולחן אישיות, מקדמת שחיתות ולאומנות ודוחפת את המדינה לתהום".

   

  ח"כ קרעי מסר בתגובה לדברים: "אני מכבד את הדעות שמתנגדות להצעתי, אבל מדובר באחיזת עיניים, בלי שום קשר להבעת דעה בתוך התנועה הליברלית שלנו. אלה אנשים שיצאו נגד התנועה בזמן בחירות והצהירו שלא יתמכו בה. זה פשוט מזוכיזם. הם ממשיכים להכות בתנועה ואנחנו מתחנפים. דן מרידור כבר שנים מטנף על כל מה שקשור לליכוד ואף הכריז שיצביע לכחול לבן. בני בגין, מיקי איתן ודן תיכון הצטרפו למקהלה לקראת הבחירות האחרונות.

   

  "האם בגלל מעמדם בעבר בתנועה יש להם חסינות שלמתפקדים אחרים אין? התשובה היא לא", אמר קרעי. "הם לא טורחים לעשות את הצעד המתבקש מהם על פי אמת מידה של יושר בסיסי לביטול החברות, ובכך מבזים את מי שכן חבר, את מי שכן נבחר לכהן כחבר מרכז ועושה יומם וליל למען התנועה. את המעוות צריך לתקן".

   

  קרעי: "הישארותם כחברי מפלגה כמוה כיריקה בפרצוף"

  כאמור, שלשום פורסם כי קרעי שלח מכתב למנכ"ל הליכוד ודרש להדיח לאלתר את מי ששימשו עד לפני שנים ספורות שרים בכירים בממשלת הליכוד. "מבדיקה שעשיתי מול אגף המחשוב במצודת זאב הופתעתי לגלות שנבחרי ליכוד בעבר שיצאו בשצף קצף נגד רשימת הליכוד ונבחריה בבחירות האחרונות, לא נגרעו או הסירו את חברותם בתנועה", כתב קרעי. "יותר מכך, מתוקף תפקידם בעבר, הנ"ל הינם חברי מרכז הליכוד מכוח כהונה לכל חייהם.

   

  "לאור האמירות החמורות ביותר שלהם נגד רשימת הליכוד, ואף הצהרתם של כל אחד מהנ"ל שלא יצביעו מחל בבחירות האחרונות, יש להדיח אותם מהתנועה באופן מיידי", הוסיף הח"כ מהליכוד. "הישארותם כחברי מפלגה ובוודאי כחברי מרכז כמוה כיריקה בפרצוף של המתפקדים ושל חברי מרכז הליכוד שעושים יומם ולילה לטובת התנועה והמדינה". למכתבו צירף קרעי צילומים של תעודות הזהות של בגין, תיכון, מרידור ואיתן וכן קטעי עיתונות שבהם התבטאו בעבר נגד הליכוד, וחומרים נוספים.

   

  בני בגין ודן מרידור סירבו להגיב על הדרישה להדיחם מהליכוד, ואת תגובתו של מיכאל איתן לא ניתן היה להשיג. דן תיכון מסר: "כל האנשים שבשמם ננקב היו ממייסדי תנועת הליכוד. מעבר לכך אין לי מה לומר".


  פורסם לראשונה 12/10/2019 23:26

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: אוהד צויגנברג, דולב ג'ולי, מוטי קמחי, דוד רובינגר
  "נסיכי הליכוד". בגין, מרידור, איתן ותיכון
  צילום: אוהד צויגנברג, דולב ג'ולי, מוטי קמחי, דוד רובינגר
  מומלצים