שתף קטע נבחר

מהיום: הגבלות חדשות על ויזות לארה"ב

אם אתם מעל גיל 62 או חולים במחלה כרונית, מעכשיו יהיה לכם הרבה יותר קשה לקבל ויזה לארה"ב: היום נכנסות לתוקף תקנות חדשות של מחלקת המדינה האמריקנית שמטרתן להקשות על כניסת זרים העלולים להוות מעמסה על מערכת הבריאות. מי עוד עלול להיתקל בסירוב?

מעל גיל 62? חולים במחלה כרונית? צעירים ללא השכלה גבוהה או משרה קבועה? מעתה יהיה לכם קשה יותר לקבל ויזה לארה"ב.

ויזה לארה
מקשיחים את התנאים. ויזה לארה"ב(צילום: shutterstock)
 

הבית הלבן הכריז לפני מספר ימים על מדיניות חדשה העתידה להחמיר עם אזרחים זרים המבקשים ויזה לארה"ב ועלולים להכביד על מערכת הבריאות האמריקנית. הנשיא טראמפ הסביר את המדיניות החדשה: "כדי להגן על ההטבות הזמינות לאזרחים אמריקנים אנחנו חייבים להבטיח שמהגרים מסוגלים לשלם על מחייתם".

 

ביום שישי פרסמה מחלקת המדינה תקנות חדשות, שנכנסו היום (ג') לתוקפן, הקובעות את התנאים בהתקיימם קונסול אמריקני רשאי לסרב לבקשה לוויזה במסגרת המדיניות החדשה של הבית הלבן. התקנות החדשות חלות הן על אלה המבקשים להגר לארה"ב והן על אלה המבקשים ויזת תייר, סטודנט או עבודה.

נשיא ארה
"מהגרים ישלמו על מחייתם". טראמפ (צילום: AFP)
 

ואכן, כפי שמודגש על ידי הנשיא טראמפ, התקנות של מחלקת המדינה אוסרות על כניסתם של זרים למדינה ללא ביטוח רפואי, כאשר לדעתו הבלעדית של הקונסול אותם זרים עלולים לפנות לשירותים רפואיים בארה"ב.

 

אולם עיון בתקנות מגלה שהן מוסיפות איסורים מעבר לתנאי המדיניות החדשה של הנשיא, ומחמירות עוד יותר כלפי מבקשי ויזות. למשל, לפי מחלקת המדינה, קונסולים רשאים לסרב מתן ויזות גם לאנשים העלולים לבקש הטבות ממשלתיות הקשורות לאוכל או לדיור.

 

מחלקת המדינה מנחה את הקונסולים לקחת בחשבון מספר שיקולים כדי לגבש דעה האם אדם פלוני עלול לבקש הטבות על חשבון משלם המיסים האמריקני. השיקול הראשון הוא גילו של הפונה לוויזה - כעת כל מי שמעל לגיל 62 ייחשב "חשוד למעמסה" אלא אם כן יוכל להוכיח אחרת. כמו כן, צעיר ללא השכלה גבוהה או ללא משרה קבועה בשכר הולם, יתקשה לקבל ויזה ועלול להוות "חשוד למעמסה". כמו כן, קונסולים רשאים לסרב ויזות לאנשים הסובלים ממצב רפואי העלול להפריע ליכולתם להמשיך לעבוד או ללמוד בעתיד.

 

לדברי עו"ד ליעם שוורץ, ראש תחום רילוקיישן במשרד גולדפרב זליגמן, השינויים הנובעים מהתקנות לא יטיבו עם הציבור הישראלי. "בחלקם, השינויים די אכזריים. כך למשל ישראלית הנמצאת בהריון ונוסעת לארה"ב במסגרת רילוקיישן או לביקור משפחתי, תיאלץ ככל הנראה להוציא פוליסת ביטוח אמריקני יקרה מאוד כתנאי לקבלת ויזה".

 

כיצד יידעו שאישה בהריון או שלפלוני מצב בריאותי מסוים? בעתיד הקרוב יתפרסם שאלון חדש למילוי על ידי הפונים לוויזות, שבמסגרתו ייאסף מידע אודות מצבו הבריאותי, הפיננסי והחברתי של מבקש הוויזה.

 

עוד מצייו עו"ד שוורץ כי "היקף הבקשות המסורבות לישראלים מצוי בעלייה, ולפי התקנות ברור שאחוז גבוה אף יותר של צעירים ישראלים לא יצליחו לקבל ויזות. לצערי הדבר ירחיק אתנו עוד יותר מהכניסה לרשימת המדינות שאזרחיהן פטורים מוויזות". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
ויזה לארה"ב. ארכיון
צילום: shutterstock
מומלצים