שתף קטע נבחר

עשרות-אלפים בברכת כהנים בכותל: "מתפללים לשלום בינינו"

כ-60 אלף מתפללים, על פי ההערכות, הגיעו לרחבת הכותל המערבי כדי להתברך מפי מאות הכהנים: "יברכך ה' וישמרך", תחת אבטחה כבדה. הצירים לעיר העתיקה נסגרו לתנועה. שגריר ארה"ב: "הגעתי לפה ככהן וכשגריר לברך את עם ישראל. זה מעמד מרגש עבורי"

 

כ-60 אלף איש, על פי הקרן למורשת הכותל, השתתפו הבוקר (ד') בתפילת שחרית - ואלפים ממשיכים לזרום לרחבת הכותל המערבי. ההמונים השתתפו בברכה המשולשת - ברכת הכהנים המסורתית, שמתקיימת דרך קבע בחול המועד סוכות (וגם בפסח). הרבבות התברכו פעמיים - בתפילות שחרית ומוסף. האירוע הועבר, כמדי שנה, בשידור חי ב-ynet.

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. תעשו לנו לייק  >>  

 

 

בין המתפללים הרבים היה גם שגריר ארה"ב בישראל, דיוויד פרידמן, יהודי שומר תורה ומצוות – וגם כהן. "הגעתי לפה גם ככהן וגם כשגריר כדי לברך את עם ישראל", סיפר בעברית בראיון ל-ynet, והודה כי "זה מעמד מאוד מרגש עבורי להגיע לכותל ולברך את הקהל".

 

ברוכים הבאים לסוכה של ynet - כאן 

 

השגריר הוסיף כי הוא אומר את המילים המסורתיות של הברכה המשולשת: "יישא ה' פניו אליך וישם לך שלום" בכוונה רבה: "אני מקווה שהתפילות יתקבלו בשמים, ושנוכל להביא שלום לארץ הזו. זה מגיע לכולנו".

 

ברכת כהנים, הכותל המערבי (באדיבות הקרן למורשת הכותל המערבי.)
רבבות בכותל(באדיבות הקרן למורשת הכותל המערבי.)

 

הרב הראשי, דוד לאו, אמר כי "הקדוש ברוך-הוא מבטיח לנו שעל ידי הכהנים הוא ישפיע ברכה, ואז עם ישראל כולו שומע את המילים הללו ומייחל שהקב"ה ישים שלום – בינינו ולכולנו".

 

המשטרה סגרה את הצירים הראשיים המובילים לעיר העתיקה, וביניהם עוטף העיר העתיקה וכביש ודרך חיים בר לב מצומת קלרמון גנו ועד דרך חברון - מרים החשמונאית. רחוב חטיבת ירושלים נסגר לשני הכיוונים (למעט תחבורה ציבורית). העיר העתיקה נסגרה לכלי רכב פרטיים, למעט תושבי האזור. ייתכן כי ייחסמו צירים נוספים בהתאם להערכת מצב שעושה המשטרה לאורך כל האירוע.

 

הכותל המערבי, ברכת כהנים (באדיבות הקרן למורשת הכותל המערבי)
הכותל המערבי, ברכת כהנים(באדיבות הקרן למורשת הכותל המערבי)

 

קראו עוד בערוץ היהדות :

 

אלפי שוטרים ממשטרת ירושלים, לוחמי מג"ב ירושלים, שוטרי תגבור ומתנדבים נפרסו סביב העיר העתיקה, בצירים ובדרכים המובילות לכותל המערבי, במטרה לשמור על ביטחון המתפללים והמבקרים הרבים.

 

רבבות בכותל (הקרן למורשת הכותל)
גודשים את הכותל המערבי(הקרן למורשת הכותל)

 

מול המוני המתפללים עומדים בחזרת הש"ץ (שליח הציבור) מאות כהנים, צאצאי שבט לוי, המכסים את פניהם בטליתות ומברכים את "הברכה המשולשת", שנוסחה נכתב בתורה: "יברכך ה' וישמרך, יאר ה' פניו אליך ויחונך, יישא ה' פניו אליך וישם לך שלום". היא נאמרת מדי בוקר, כל ימות השנה, בכל מניין תפילה שמשתתף בו כהן אחד או יותר, אך ימי חול המועד הם הזדמנות נדירה להתברך מפיותיהם של כהנים רבים כל-כך ברגע אחד.

 

ברכת כהנים, הכותל המערבי (באדיבות הקרן למורשת הכותל המערבי.)
ברכת כהנים, הכותל המערבי(באדיבות הקרן למורשת הכותל המערבי.)

 

ארבעים שנות ברכה

ברכת הכהנים מתקיימת לרוב ביום השני לחול המועד (יום ד' השנה), על מנת לאפשר את השתתפותם של תושבי חו"ל, שביום חול המועד הראשון חוגגים "יום טוב שני של גלויות", ואינם יכולים להגיע לכותל. רב הכותל והמקומות הקדושים, שמואל רבינוביץ', מוביל את רוב התפילה - וגם הרבנים הראשיים יצחק יוסף ודוד לאו נוטלים בה חלק. עם סיומה מברכים הרבנים הראשיים את קהל העולים לרגל - מעמד המכונה "הקבלת פני רבו".

 

גדולי הרבנים הגיעו להשתתף במאורע המרגש (באדיבות הקרן למורשת הכותל המערבי.)
גם הרבנים הראשיים הגיעו להשתתף במאורע המרגש(באדיבות הקרן למורשת הכותל המערבי.)

 

בשל עומסי התנועה מומלץ להחנות בחניונים סמוכים בגבעת התחמושת, חניוני ממילא וקרתא ומתחם הרכבת. משם ניתן לנסוע באמצעות היסעים מאורגנים ותחבורה ציבורית לאזור העיר העתיקה ומרכז העיר. גם הרכבת הקלה תוגברה.

 

הברכה ההמונית בכותל, שנוסדה בזמן מלחמת ההתשה (בשנת 1970), נערכת כבר למעלה מ-40 שנה - פעמיים בשנה. מי שחידש את המנהג הוא יהודי ירושלמי בשם רבי מנחם מנדל גפנר. באחת מתפילותיו בכותל, נזכר גפנר במדרש המתאר את סגולתה וברכתה של ברכת הכהנים, גם בזמן שבית המקדש חרב - והחליט להחזיר עטרה ליושנה. נכדו, הרב ברוך ברנדויין, טען כי מאז חידוש המנהג, נערכו כבר יותר מ-100 אירועי ברכת כהנים המונית בכותל. אונו משדרים את האירוע בסיוע הקרן למורשת הכותל המערבי.

 

יש לכם תמונות יפות של בניית סוכה? אתם יכולים לשתף אותנו כאן באמצעות שליחה במסר לפייסבוק, ונפרסם .

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים