שתף קטע נבחר

הכתרת "הראשון לציון" - השושלת נמשכת

בטקס מסורתי המתקיים זה מאות בשנים, הוכתר הרב הראשי הספרדי הנכנס, יצחק יוסף, כ"ראשון לציון" הבא. בשיאו של הטקס חבש הרב את המגבעת והתעטף בגלימה המעוטרת. באירוע נטלו חלק נשיא המדינה, רבנים בכירים ואישים נוספים. גם הרב עובדיה היה שם, עם מתנה לבן

בלי עשן לבן ופעמונים מכתירה היום (ב') העדה הספרדית את הראשון לציון, הרב יצחק יוסף , בטקס המסורתי החגיגי שנערך כבר מאות שנים בעיר העתיקה בירושלים, בבית הכנסת רבן יוחנן בן זכאי שבעיר העתיקה. הטקס נערך במעמד נשיא המדינה, ראש העיר ירושלים, סגן השר לשירותי דת ורבנים בכירים, ושיאו - בחבישת מגבעת הראשון לציון וההתעטפות בגלימה המעוטרת.

 

<< הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. כנסו  >>

 

 

מאז המאה ה-17 נהוג כי הרב של יהדות ירושלים הוא "הראשון לציון" - תואר שאותו הוא נושא כל ימיו, מאז ייסודה של הרבנות הראשית. הרב יצחק יוסף שנבחר לפני כחודשיים, הוא הראשון שממשיך את שושלת אביו בתפקיד. הרב עובדיה יוסף כיהן כרב ראשי בשנים 1973-1983, ונושא עד היום בתואר "הראשון לציון".

 

הרב יוסף-האב נטל חלק בטקס על אף מצבו הרפואי, לאחר ששוחרר מבית החולים רק בשבוע שעבר, ובכך חגג את יום ההולדת עם הכתרת בנו - חגיגה כפולה. הגלימה עלתה 30 אלף שקל, מעשה ידי אמן, ושתי המגבעות שנרכשו - בכ-4,000 ש"ח כל אחת - הן מתנה מהרב עובדיה לבנו. הטקס החל באיחור קל בשל עיכוב בהגיעו של הרב עובדיה יוסף.

 

חגיגה כפולה לרב עובדיה: יום הולדת והכתרת הבן, יצחק, כ"ראשון לציון" (צילום: אורות) (צילום: אורות)
חגיגה כפולה לרב עובדיה: יום הולדת והכתרת הבן, יצחק, כ"ראשון לציון"(צילום: אורות)

 

בין המשתתפים: גם הרב הראשי האשכנזי הנכנס הרב דוד לאו, ואביו, הרב ישראל מאיר לאו, רבנים ראשיים יוצאים - ובהם הרב מצגר והרב בקשי-דורון, הרב הצבאי הראשי רפי פרץ, הרב שלום כהן ורבים אחרים.

 

ברכה אישית ארוכה מהאב. הרב עובדיה והרב יצחק (צילום: אורות) (צילום: אורות)
ברכה אישית ארוכה מהאב. הרב עובדיה והרב יצחק(צילום: אורות)

 

"עם אחד אנחנו, אחים בנפש ובדם גם כשאנחנו במקומות שונים", אמר נשיא המדינה, לאחר שהחמיא לרב עובדיה יוסף. את דבריו בחר פרס להקדיש "ליהדות ספרד ומורשתה המפוארת". הוא ציין את פועלו של הרב עובדיה למען עם ישראל ולמען העגונות במלחמת יום הכיפורים, "כדי שלא תהיה אישה שתישאר בסימן שאלה".

 

"דמול שמסוגלת להוביל את העם כולו לעתיד טוב יותר". הנשיא עם הרבנים (צילום: אורות) (צילום: אורות)
"דמול שמסוגלת להוביל את העם כולו לעתיד טוב יותר". הנשיא עם הרבנים(צילום: אורות)

 

"כשאני רואה את הרב יצחק יוסף אני רואה דמות המסוגלת להאדיר שם שמים בדרכי נועם, להוביל את העם כולו לעתיד טוב יותר", הוסיף. "דמותו ואורח חייו, הבנתו את המורכבות של עם ישראל, ובהשראתו את אביו הגדול שהיום יום הולדתו".

 

הרב עובדיה הכתיר את בנו ובירך אותו ארוכות. בדבריו איחל הבן רפואה שלמה למרן, אביו.

 

רגעים מביכים: הרב כהן נגד הציונות הדתית. שוב

לקראת סוף האירוע נרשמו רגעים מביכים באולם כשחבר מועצת חכמי התורה של ש"ס, הרב שלום כהן, שהיה אחרון הדוברים - שב ותקף את ההבית היהודי ומנהיגיו, הפעם בפניו של סגן שר הדתות, ח"כ הרב אלי בן דהן ("הבית היהודי") שישב לצדו.

 

שבועות לאחר שכינה את חברי המפלגה "עמלק", על רקע חתירתם לשוויון בנטל ושותפתם בממשלה

המקצצת בתקציבי הישיבות, פנה כהן לבן דהן, ומחה על מינויה של אישה לכהן במועצה דתית, ועל ניסיונות הבית היהודי למנות רבנים ודיינים "לא ראויים", כהגדרתו. הדובר השמיט מסגר השר את התואר "רב", דימה כתר השלטון של הבית היהודי לסיר שתינוק עושה בו את צרכיו, ואין שמים אותו על הראש, ואמר "מסכנים".

 

הרב כהן תקף גם את נפתלי בנט, יו"ר "הבית היהודי", שלדבריו שכח שלא החילונים בחרו אותו, אלא הקב"ה, והוא חותר כל העת לרצות את החילונים.

 

הרב בן דהן ספג את הביקורת ושתק, ולאחר מכן מסר בתגובה: "אני מוחה על כך שרב בישראל מערב דעות פוליטיות ופוגע בזאת במעמד המיוחד של הכתרת הראשון לציון הגאון הרב יצחק יוסף שליט"א. אני קורא לרבנים שישבו במקום לגנות את דבריו של מי שפגע בציבור שלם, הבוחר פעם אחר פעם להיות בנעלבים ואינם עולבים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אורות
עם הגלימה והמגבעת מתנת אביו - מקבל ברכה
צילום: אורות
צילום: גיל יוחנן
הרב יצחק יוסף. עדיין ללא הלבוש הרשמי, עם אביו, הרב עובדיה
צילום: גיל יוחנן
מומלצים