שתף קטע נבחר

הדרך שלנו ללמוד אנגלית באמת

אריאל כהאן נמצא עם משפחתו כבר שלוש שנים בקליפורניה, ועדיין בתו מקבלת תגבור באנגלית מדי יום. איך זה עובד? מורה שמוציא את הילדים מהכיתה, מבקש מהם להביא אוכל ובעיקר גורם להם לרצות ללמוד. ואיך כל זה קשור לסוכה?

מיסטר צ'קון נכנס לכיתה ולא היה מרוצה מהקירות. הוא חיפש מקום נחמד בלי קירות ומצא את עצמו מסתובב בחצר בית הספר, כשהתלמידים נגררים אחריו משועממים. אחרי כמה דקות של שוטטות כללית, הוא הגיע למסקנה שאין יותר מדי מה לעשות שם וחשב לחזור לכיתה, אבל אז נזכר שיש שם את הבעיה הזו של הקירות. בסופו של דבר, הוא הזמין את כל הכיתה לסטארבקס, על חשבונו.

 

מיסטר צ'קון הוא המורה ל-ELD, שזה ראשי תיבות של - English language development. מדובר בתוכנית העשרה ללימודי אנגלית, המופעלת בבתי הספר הציבוריים בארה"ב, עבור ילדים ששפת אמם אינה אנגלית. בבתי הספר של הילדים שלנו, ילדי מהגרים נהנים משיעור יומי לחיזוק האנגלית.

 

כיתה (צילום: shutterstock)
שיעור יומי לחיזוק האנגלית(צילום: shutterstock)

התוכנית קיימת עד כיתה י"ב, והיא מיועדת עד לשלב שבו רמת הילד באנגלית מגיעה לרמת שפת אם. כל כמה חודשים ילדי ה-ELD, עוברים מבחן כדי להעריך מחדש את התקדמותם. כמובן, לא בכל בתי הספר והמחוזות בארה"ב, התוכנית קיימת באותו היקף.

 

חשוב לציין שהמורה ל-ELD לא רק מצ'פר את התלמידים שלו בסטארבקס, הוא גם יודע להיות תובעני. הוא סיפר לתלמידים שהוא אוהב דברים טעימים והוא כל הזמן רומז להם שהם צריכים להשקיע מאמץ בנושא הזה אם הם רוצים להצליח בחיים, או לפחות להצליח בשיעור שלו.

 

לטורים הקודמים:

רוצה לעבוד עם ילדים? זה הסטנדרט בקליפורניה

חזרה ללימודים וההברזה מאסיפת הורים

איך מגיבים תלמידים כשהמורה לובש חצאית?

 

לאחרונה, אחרי שהייתה התרופפות במשמעת, הוא טען שגילה במקרה ביומן את "יום המודעות הסיני" (The Chinese awareness day) והכריז על מסיבת כיתה לרגל החג, כל תלמיד היה צריך להביא אוכל מסורתי מהבית. עכשיו אתם מוזמנים לחפש בגוגל את יום המודעות הסיני. אני לא מצאתי, בטח שלא בתאריך הנדון, לא שזה הפריע למישהו מהתלמידים הסינים בכיתה.

 

נטע, אגב, הביאה עוגת גבינה וחלה לשבת שהיא אפתה, שזה אוכל סיני מסורתי ידוע. הוחלט שהשאריות מהמסיבה ייתרמו לקרן מיוחדת עבור מורים ל-ELD שאוהבים אוכל טעים.

 

יהיה בסדר

בישראל, משרד החינוך מתקצב את בתי הספר לצורך תיגבור שעות עברית לילדי עולים חדשים. בפועל, לעתים הכסף מופעל על ידי בתי הספר לצרכים אחרים. אנו מכירים זאת גם מחברים שעלו לארץ. מנהלי בתי ספר אולי מסתמכים על כך שילדים קולטים שפה מהר.

 

הם אולי מניחים שאפשר לשים את העולים בכיתה רגילה, למרות שהם לא מדברים עברית, ולקוות שתוך כמה חודשים הכול יהיה בסדר. זו כמובן מחשבה לא נכונה. ילדים אכן קולטים שפה חדשה מהר יותר ממבוגרים, אך הם עדיין צריכים עזרה עקבית, שיטתית ולאורך זמן. דבר נוסף, עולים חדשים לא תמיד יודעים לתבוע את זכויותיהם. אפשר וגם עובדה זו מהווה גורם.

 

דרכים ללמידה עצמאית:

 

 

אנחנו כאן כבר שלוש שנים, ונטע (כיתה ט') ממשיכה ללכת כל יום לשיעורי ELD. היא כבר מדברת אנגלית טוב, ובכל זאת, אף אחד לא מונע ממנה את הזכות הזו. למה היא עושה את זה? רשמית - כי היא רוצה לשפר את הדקדוק שלה, אבל אני מניח שגם העובדה שמיסטר צ'קון ידוע כאחד המורים האהובים ביותר בבית הספר, תרמה להחלטה הזו.

 

תפקידו של מיסטר צ'קון הוא להיות השער לאמריקה עבור התלמידים החדשים, והוא עושה מה שהוא יכול כדי שהם יהיו שמחים. על הדרך הוא גם מלמד אותם אנגלית. לפני שבועיים מיסטר צ'קון צפה עם הכיתה בנאום של גרטה טונברג בת ה-16, בעצרת האו"ם, בנושא משבר האקלים.

 

לכתבות נוספות - היכנסו לפייסבוק הורים של ynet

 

כזכור, בנאומה, האשימה גרטה טונברג את מנהיגי העולם בחוסר מעש בנושא התחממות כדור הארץ. במהלך הצפיה בנאום, מיסטר צ'קון פרץ בבכי, אמר שהוא מקווה שהמבוגרים של היום ישאירו למבוגרים של העתיד עולם פחות מסוכן מכפי שזה נראה כרגע. אם כל המבוגרים של היום היו כמוהו, כנראה שבאמת היינו משאירים לילדנו עולם טוב יותר.

 

אישורים לסוכה

ומכיוון שאנחנו באווירת חג ולא רק לימודים, ענת כתבה לפטרישיה, בעלת הבית שלנו, שאנחנו רוצים להתייעץ איתה בקשר לאיזה חג סוכות שיש לנו. המתנו מספר שניות, כדי חיפוש בגוגל, ופטרישיה חזרה אלינו בשאלה אם אנחנו מעוניינים להקים מבנה ארעי בגינה כדי לאכול שם את סעודות החג. כתבנו שכן.

סוכה (צילום: אלבום פרטי)
חג הפרגולות(צילום: אלבום פרטי)

למחרת בבוקר פיטר, בעל הבית שלנו, התייצב אצל מהנדס העיר כדי לקבל רישיון להקמת פרגולה גדולה בחצר (למרות שאנחנו אמרנו לו שזה ממש לא נדרש). המהנדס פתח יומן ואמר שיוכל להגיע בעוד חודש. פיטר הסביר שזה בלתי אפשרי כי ליהודים יש חג שצריך בשבילו פרגולה והוא צריך את הרישיון מיידית. חג שצריך בשבילו פרגולה? לא מצאת הסבר יותר הזוי מזה? אולי יש ליהודים גם חג שצריך בשבילו רישיון להקים מגרש טניס בגינה של השכנים?

 

ממש במקרה הרב גוגל שוב היה פנוי להתייעצות, ופיטר הראה למהנדס שבאמת יש חג יהודי כזה. במקור הכוונה הייתה לקרוא לחג הזה "פרגולות", רק ברגע האחרון החליטו לקרוא לו "סוכות". למחרת המהנדס התייצב אצלינו בגינה כדי לתת את הרישיון, ואחרי כמה ימים הוא הופיע שוב כדי לאשר שהפרגולה הבנויה לא תיפול לנו על הראש. חג שמח.

 

הכותב הוא עורך דין, נשוי ואב לחמישה ילדים. המשפחה מתגוררת בקליפורניה באופן זמני

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלבום פרטי
סוכה עם מהנדס
צילום: אלבום פרטי
מומלצים