שתף קטע נבחר

אז מי "איבד את זה"? טראמפ ופלוסי ראש בראש

הישיבה שפּוּצצה בבית הלבן: הנשיא צייץ שיו"ר בית הנבחרים "אישה חולה מאוד", אבל התמונה שפרסם ושבה היא נראית מתעמתת איתו הפכה ללהיט דמוקרטי – ולקאבר שלה בטוויטר. בישיבה רב עם פלוסי מי שונא יותר את דאעש וכינה אותה "פוליטיקאית סוג ג'". היא רצה לספר שהתמוטט נפשית

לא הכלכלה, לא סוריה, לא ההדחה – הסיפור החם של היום בוושינגטון הוא העימות שהתנהל אמש בשעת לילה מאוחרת (שעון ישראל) בין הנשיא דונלד טראמפ ליושבת ראש בית הנבחרים, הדמוקרטית ננסי פלוסי. אחרי שבישיבה סגורה שבה השתתפו השניים הוא כינה אותה "פוליטיקאית סוג ג'" והיא מיהרה לדווח לתקשורת שהוא חווה "התמוטטות", עבר היום הקרב לרשתות החברתיות.

 

עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

ננסי פלוסי ודונלד טראמפ (צילום: gettyimages, MCT)
פלוסי וטראמפ. "מתפללת בשבילו", "תתפללו בשבילה"(צילום: gettyimages, MCT)

נשיא ארה
"בי ננסי": פלוסי נושאת דברים בתמונה שצייץ טראמפ

אחרי שפלוסי טענה אמש כי חווה התמוטטות, פרסם טראמפ בטוויטר תמונה שבה היא נראית עומדת ונושאת דברים מול משתתפי הפגישה, הישובים כולם. את התמונה ליווה טראמפ בכיתוב: "ההתמוטטות המשוגעת של ננסי פלוסי הלחוצה!". פלוסי השיבה לו בהטרלה משלה – והפכה את התמונה לתמונה הראשית בעמוד הטוויטר הרשמי שלה.

 

התמונה הזו של פלוסי הפכה היום ללהיט ויראלי ברשת, ועוררה דיון לוהט בין הגולשים בשלל סוגיות הקשורות בה, כגון היחס בין גברים לנשים בפוליטיקה. תומכי פלוסי יצרו עבורה את ההשטאג #BeNancy, והדגישו את העובדה שעמדה איתנה מול נשיא בוטה ושלוח רסן. תומכי טראמפ יצרו מנגד את ההשטאג #PelosiMeltdown, לועגים ל"התמוטטות" שהיא עצמה חוותה. דרו המיל, ראש הסגל של פלוסי, כתב בטוויטר: "תודה על תמונת הרקע החדשה, הנשיא טראמפ!".

שיא ארה
"תודה על תמונת הרקע". עמוד הטוויטר של פלוסי, היום

הישיבה שבה החל העימות בין טראמפ לפלוסי הייתה ישיבה שגרתית שנערכת מעת לעת בבית הלבן, ובה דנים טראמפ ואנשיו עם בכירים בקונגרס בענייני המדינה. לאחרונה כללו הישיבות הללו פעמים רבות חילופי דברים בוטים שאין להם תקדים בהיסטוריה הפוליטית האמריקנית, אבל הפעם היו גם נסיבות מיוחדות: זו הייתה הישיבה הראשונה בהשתתפות הצדדים מאז שהדמוקרטים פתחו בהליך הדחה נגד טראמפ בבית הנבחרים. לפיכך היו"ר פלוסי הגיעה אליה לא רק כמנהיגת מפלגת האופוזיציה, אלא גם כמי שמתוקף תפקידה יכולה לקבוע את עתידו הפוליטי של הנשיא.

 

איתך, כל הדרכים מובילות לפוטין

הישיבה כונסה כדי לדון במצב בסוריה, על רקע הפלישה הטורקית לאזור הכורדי, אבל היא החלה ממש אחרי שבית הנבחרים הצביע ברוב מוחץ – 354 מחוקקים מול 60 – בעד גינוי להחלטת טראמפ להסיג את הכוחות האמריקניים מסוריה. החלטתו של טראמפ, נזכיר, אפשרה למעשה לטורקים לפלוש לאזור של הכורדים, בעלי בריתה של וושינגטון. החלטת הגינוי איחדה באופן נדיר מחוקקים משתי המפלגות – ורפובליקנים רבים תמכו בה.

רג'פ טאיפ ארדואן מכתב דונלד טראמפ (צילום: EPA)
טראמפ, ארדואן, והמכתב. "תיזכר כשטן"(צילום: EPA)

לפי גורמים שהיו בישיבה, בתחילתה התרברב טראמפ במכתב ה"מרושע" לכאורה ששלח לנשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן, אותו מכתב שנחשף הלילה ושבו קרא הנשיא האמריקני לארדואן "לא להיות טיפש" והזהיר אותו שההיסטוריה תזכור אותו כשטן. אחר כך הזכירה פלוסי את ההצבעה שהסתיימה מעט לפני כן בבית הנבחרים, ומנהיג המיעוט הדמוקרטי בסנאט צ'אק שומר החל לקרוא לנשיא ציטוטים מדברי שר ההגנה שלו לשעבר ג'יימס מאטיס, שבהם אמר מאטיס כי יש להשאיר את החיילים האמריקנים בסוריה כדי למנוע התעצמות מחדש של דאעש. מאטיס, נזכיר, התפטר אשתקד במחאה על החלטת טראמפ לחתור להסגת הכוחות האמריקניים מסוריה.

 

טראמפ, כך מדווחים משתתפים בפגישה, קטע את שומר ואמר שמאטיס הוא "הגנרל הכי-מוערך-יתר-על-המידה בעולם". "אתם יודעים למה?", הסביר טראמפ. "הוא לא היה קשוח מספיק. אני תפסתי את דאעש". פלוסי אמרה לטראמפ שרוסיה תמיד חתרה להשיג אחיזה במזרח התיכון, ושכעת עם הנסיגה האמריקנית מסוריה יש לה אחיזה כזו. "איתך, כל הדרכים מובילות לפוטין", אמרה לטראמפ, ואז החל העימות החזיתי ביניהם.

נשיא ארה
הפטיר לדמוקרטים העוזבים: "נתראה בקלפי". טראמפ(צילום: רויטרס)

"אני שונא את דאעש יותר משאת שונאת אותם", אמר הנשיא לפלוסי. היא השיבה: "אתה לא יודע את זה". בשלב מסוים התערב צ'אק שומר ואמר: "האם התוכנית שלך היא לסמוך על הסורים והטורקים?". טראפ השיב: "התוכנית שלנו היא להגן על העם האמריקני". פלוסי ענתה: "זאת לא תוכנית. זו מטרה". בשלב זה פנה טראמפ אל פלוסי, והתלונן על "הקו האדום" שהציב הנשיא הקודם ברק אובמה בנוגע למתחולל בסוריה, "קו אדום" שאובמה עצמו לא כיבד. לדברי שומר, או אז כינה אותה הנשיא "פוליטיקאית סוג ג'".

 

בנקודה הזה העיר חבר הקונגרס המעודן סטני הויר, מנהיג הרוב הדמוקרטי בבית הנבחרים: "זה לא עוזר". כוונתו הייתה לעלבון שהטיח טראמפ בפלוסי. פלוסי, שומר והויר קמו על רגליהם – ועזבו את הישיבה. בשעה שעזבו הפטיר לעברם טראמפ: "להתראות, נתראה בקלפי".

 

טראמפ: "פלוסי צריכה עזרה מהר"

בצאתה מהבית הלבן אמרה פלוסי לכתבים שטראמפ חווה "התמוטטות" כלשהי בישיבה, וש"עצוב לומר זאת". לדבריה, היא והויר נאלצו לעזוב משום שטראמפ אינו מסוגל לתפוש את המציאות. "אני מתפללת למען הנשיא כל הזמן, ואני אומרת לו את זה", הצהירה פלוסי. "אני מתפללת לשלומו ולשלום משפחתו. עכשיו עלינו להתפלל למען בריאותו, משום שזו הייתה התמוטטות חמורה מאוד מצד הנשיא".

 

זמן לא רב אחר כך טען טראמפ בטוויטר כי פלוסי בעצמה עברה "התמוטטות מוחלטת", כדבריו, וכינה אותה "אדם חולה מאוד". הוא צייץ תמונות מהישיבה, שבראשונה שבהן נראים פלוסי ושומר מותשים ועגמומיים. "אתם חושבים שהם אוהבים אותי?", שאל בלעג את הגולשים.

נשיא ארה
התמונה שצייץ טראמפ עם הכיתוב: "אתם חושבים שהם אוהבים אותי?"

תמונה אחרת שפרסם הייתה זו שבה נראית פלוסי מוקפת במנהיגי הקונגרס ובצמרת מערכת הביטחון, מורה באצבעה ונושאת דברים. זו התמונה שלה צירף טראמפ את הכיתוב "ההתמוטטות המשוגעת של ננסי הלחוצה!".

 

טראמפ צייץ עוד תמונה, של שלושה מושבים ריקים, וכינה את פלוסי ושומר "הדמוקרטים שלא עושים כלום". אחר כך הוסיף שפלוסי "צריכה עזרה מהר". "היא עברה התמוטטות מוחלטת היום בבית הלבן. היה עצוב לראות את זה. התפללו בשבילה, היא אדם חולה מאוד", כתב.

 

הרפובליקנים: "ניצול פוליטי, כרגיל"

דמוקרטים שהשתתפו בפגישה טענו בשיחות עם כלי תקשורת בשעות שעברו מאז כי במהלך הישיבה השתמש טראמפ בשפה מעליבה, במיוחד כלפי פלוסי. "היא נשארה קרת רוח לגמרי", טען ידידה שומר. "זה לא היה דיאלוג, זאת הייתה מעין התקפה חריפה. התקפה מרושעת, שלא מתמקדת בעובדות". פלוסי טענה שטראמפ היה "נסער מאוד" מתוצאות ההצבעה על הגינוי נגדו בבית הנבחרים.

 

החבר הדמוקרט הויר העיד: "שירתּי תחת שישה נשיאים. השתתפתי בהרבה, הרבה, הרבה ישיבות כאלה. מעולם לא ראיתי נשיא מתייחס בחוסר כבוד שכזה לזרוע שוות-כוח של הממשל האמריקני".

נשיא ארה
הכיסאות הריקים. "הדמוקרטים שלא עושים כלום"

דוברת הבית הלבן, סטפני גרישם, אמרה מנגד שטראמפ היה "מדוּד" ו"החלטי", ושלפלוסי לא הייתה שום כוונה להקשיב. "החלטתה לעזוב את הישיבה הייתה מביכה, אבל לא מפתיעה. לא הייתה לה שום כוונה לתרום לישיבה החשובה, שעסקה בענייני ביטחון לאומי. בעוד מנהיגי הדמוקרטים בחרו לצאת בסערה וללכת להתבכיין למצלמות, כל שאר המשתתפים בחרו להישאר בחדר ולעבוד למען המדינה הזו".

 

גם מנהיג הרפובליקנים בבית הנבחרים, קווין מקארתי, נכח בישיבה, והוא טען כי היא הייתה "מועילה" וכי טראמפ הבהיר שהעדיפות העליונה שלו היא לוודא שאמריקה בטוחה. לדבריו, פלוסי ניסתה לנצל את האירוע למטרות פוליטיות, "כמו תמיד".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פלוסי מול טראמפ בישיבה אמש
מומלצים