שתף קטע נבחר

עם העברת המנדט לגנץ, נתניהו פותח בקמפיין נגד ממשלת מיעוט

בליכוד נערכים להעברת המנדט מנשיא המדינה לבני גנץ, ואומרים כי "תסריט הבלהות הוא ממשלת מיעוט שתקום כדי להוציא את נתניהו מלשכת ראש הממשלה". בכחול לבן נערכים לפגישות גם עם ראשי מפלגות הימין. ח"כ יעלון: "כל מה שעברנו נובע מההסתבכויות הפליליות של נתניהו"

אחרי סבב התייעצויות שבעקבותיו החזיר ראש הממשלה בנימין נתניהו את המנדט לנשיא המדינה ואמר לו כי לא עלה בידו להרכיב ממשלה, אמרו אמש (יום ב') גורמים בכירים בליכוד: נתניהו יוצא לקרב על התודעה כדי למנוע הקמת ממשלת מיעוט שכל תכליתה לתפישתו היא להוציא אותו מלשכת ראש הממשלה. הנשיא ראובן ריבלין יעביר את המנדט לבני גנץ עד יום חמישי לכל המאוחר, ייתכן שעוד לפני כן. הוא מתכנן לעשות זאת באירוע רשמי כפי שעשה עם נתניהו.

  (צילום: AFP, MCT)
המנדט חוזר לנשיא. בני גנץ ובנימין נתניהו(צילום: AFP, MCT)
 

מרגע שגנץ יקבל את המנדט, יעמדו לרשותו 28 ימים להרכבת ממשלה על פי חוק. בית הנשיא מסר כי "מנכ"ל בית הנשיא יודיע כי סיעה שמבקשת להביא את עמדתה בפני הנשיא, טרם הטלת המנדט על ח"כ גנץ, תוכל לעשות כן בהתאם ללוחות הזמנים הקבועים בחוק, על פיהם נתונים לנשיא שלושה ימים מעת הודעתו של ראש הממשלה, ח"כ נתניהו, להטיל את המנדט על ח"כ אחר".

 

בליכוד אמרו כי "תסריט הבלהות הוא שתקום ממשלת מיעוט לא כדי לתפקד אלא כדי להוציא את נתניהו מלשכת ראש הממשלה". שאלת השאלות מבחינת נתניהו היא האם יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן יאפשר הקמת ממשלה כזאת. תיאורטית, אם חברי ישראל ביתנו יעדרו מהמליאה בזמן ההצבעה על הקמת ממשלה כזאת או יימנעו בהצבעה, עדיין יש רוב בכנסת להקמתה. רק הצבעת נגד של ישראל ביתנו תמנע את המצב הזה, אולם ליברמן סירב עד כה להתחייב כיצד יפעל.

 

 

את המאבק נגד ממשלה שכזאת מתכוון נתניהו לנהל כקמפיין פוליטי לכל דבר. עיקר המאמצים יופנו למלחמה על דעת הקהל שבאמצעותה הוא מקווה להפעיל מכבש לחצים גם על השחקנים הפוליטיים שלא יתנו ידם להקמת ממשלה כזאת. במקביל, הוא ייצא לחזית נוספת שמטרתה שמירה על הגוש וציפוף השורות בליכוד. במהלך היומיים האחרונים לא ניהל נתניהו שיחות עם חברי הגוש ולא עדכן אותם עת החזיר את המנדט לנשיא. ההערכה נותרה שאיש מחברי הגוש לא ינטוש את נתניהו והסיעות יישארו בהרכבן הנוכחי.

  

חילופי האשמות בין הליכוד לכחול לבן

בהודעה מצולמת שהפיץ נתניהו עם החזרת המנדט לנשיא, האשים: "הסרבנות של גנץ מעידה על דבר אחד. בני גנץ נותר שבוי בידיהם של ליברמן ולפיד. לפיד שרוצה במפלתו וליברמן שמונע משיקולים זרים שנוגעים לענייניו האישיים. גנץ לפיד וליברמן רק מדברים על אחדות. בפועל הם עושים את ההיפך הגמור. הם מעודדים פילוג וחרמות. הם פוסלים את חובשי הכיפות, ואת מי הם לא פוסלים? את חברי הרשימה הערבית המשותפת. הם מתואמים איתם כל הדרך לממשלת מיעוט של השמאל. אני רוצה שתבינו, ממשלת המיעוט תקום בתמיכתם של חברי הרשימה המשותפת, אלה שמאדירים את הטרור, אלה ששוללים את עצם קיומה של מדינת ישראל. המפלגות הערביות כבר המליצו על גנץ בפני הנשיא, בדיוק כפי שהתרעתי לפני הבחירות. ועכשיו, רק לאחרונה, הם החרימו את השבעת הכנסת וסירבו להצהיר אמונים למדינת ישראל. איך תוכל ממשלת המיעוט של גנץ שנשענת על מפלגות אלה, איך היא תוכל להילחם בטרור, בחמאס, בחיזבאללה, באיראן?

בני גנץ באירוע קהילתי במושב עין הבשור ()
גנץ במושב עין הבשור
  

"התשובה פשוטה, היא לא תוכל. אם גנץ יתפתה להקים ממשלה מסוכנת כזאת, אעמוד בראש האופוזיציה ואפעל יחד עם חברי להחליפה במהירות. אבל עדיין לא מאוחר, אם גנץ יתעשת, אם הוא ישתחרר מהלפיתה של לפיד וליברמן, אם הוא יזנח את רעיון ממשלת המיעוט, נוכל להקים יחד את הממשלה שמדינת ישראל כל כך זקוקה לה בעת הזאת, ממשלת אחדות לאומית רחבה, של כל אלה המאמינים במדינת ישראל כמדינה יהודית, כמדינה דמוקרטית. זה היה הפיתרון וזה נשאר הפיתרון", דברי נתניהו.

 

בכחול לבן מתכוונים לזמן את כל ראשי המפלגות בכנסת, כולל ראשי גוש הימין, לשיחות ולפגישות. השיחות הראשונות שיבקשו לקיים מרגע שיועבר אליהם רשמית המנדט יהיו עם גורמים בליכוד במטרה להרכיב ממשלת אחדות שבה גנץ יקבל ראשון את הרכבת הממשלה. הם הגיבו להאשמות מצד נתניהו: "זמן הספינים עבר. הגיעה השעה למעשים. כחול לבן נחושה להקים את ממשלת האחדות הליברלית בראשות בני גנץ, שהעם בחר בה לפני כחודש". גנץ עצמו בילה את היומיים האחרונים בעוטף עזה, שם התארח בצימר במושב עין הבשור והשתתף באירוע לציון 66 שנים להקמתו של קיבוץ נחל עוז.

 

ח"כ משה (בוגי) יעלון אמר כי "ראש הממשלה היוצא נתניהו נכשל שוב בהרכבת קואליציה, ונאלץ, סוף-סוף, להחזיר המנדט לנשיא. שוב נזכור ונזכיר היום שהיינו אמורים ללכת לבחירות רק בחודש הבא, וכל מה שעברנו בתקופה האחרונה נובע מהסתבכויותיו הפליליות ומלחמת ההישרדות האישית שלו בלבד. כל השאר - שקרים וספינים".


פורסם לראשונה 21/10/2019 22:52

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP, MCT
בני גנץ ובנימין נתניהו
צילום: AFP, MCT
מומלצים