שתף קטע נבחר

עוד מכה לחקלאים: בצה"ל אוכלים עגבניות מטורקיה

ל"ממון" ו-ynet נודע כי בצה"ל מספקים עגבניות מטורקיה, המיובאות ע"י חברת ביכורי שדה דרום. בחברה טוענים כי היבוא אינו נובע ממחיר נמוך לעומת עגבניה ישראלית, אלא בגלל מחסור בשוק - טענה שמועצת הירקות מכחישה

 

 

העגבניות הטורקיות מציפות את מערך המזון של צה"ל. ל"ממון" ול-ynet הגיעו תלונות לפיהן לאחרונה גדלה כמות העגבניות המיובאות - והחיילים צורכים עגבניות טורקיות. התוצרת הטרייה מגיעה לצה"ל מספק מרכזי אחד, חברת ביכורי שדה דרום, שזכתה במכרז לאספקת הפירות והירקות לצה"ל.

 

>> לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים בכלכלה - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו

 

מחירי העגבניות בשמיים: המדינה שוקלת יבוא ללא מכס

מייבא עגבניות מטורקיה: כואב לי על החקלאים

"עגבניות מטורקיה? אוי ואבוי, לא נקנה"

 

לצד הגידול ביבוא עגבניות, חל גידול ביבוא עגבניות שרי הנחשבות יוקרתיות יותר. חלק מהמגדלים - שנפגעו ממדיניות שר האוצר, משה כחלון, בנושא יבוא תוצרת חקלאית - עבר לגדל עגבניות שרי, שמחירן גבוה יותר אבל היבוא שלהן היה פחות נפוץ. כעת השתנה המצב, וגם אותן מייבאים בכמויות. יצוין כי מדי שנה משווקות בישראל כ-180 אלף טון עגבניות טריות, מהן כ-20 אלף טון עגבניות שרי.

 

מבדיקת "ממון" ו-ynet עולה כי צה"ל, בהסכם ההתקשרות עם ספק הירקות והפירות, אינו מתנה את האספקה בתוצרת ישראלית - אלא מסתפק בסעיף הקובע שתינתן עדיפות לתוצרת הארץ. אולם בפועל אין על כך בקרה ממשית.

 

גם היחלשות הלירה הטורקית הוזילה עוד יותר את מחיר המוצרים מטורקיה. המכס המוטל על כל סוגי העגבניות זהה, אך מכיוון שמחיר השרי גבוה יותר - המכס נעשה פחות משמעותי, ולכן הוא אינו חסם. אפשר לזהות את העגבניות המיובאות בכך שהם משווקות ללא עוקץ (בסיס הגבעול הירוק).

עגבניות מטורקיה בשופרסל ()
עגבניות מטורקיה
 

 

החקלאים: "שוק פרוץ ותחרות לא הוגנת"

"מאז פתיחת השוק ליבוא במכס מינימלי, אנו נאבקים בשוק פרוץ ובתחרות לא הוגנת", סיפר עדי רז, מגדל עגבניות שרי ממושב כמהין. "זאת, אף שמחירי עגבניות השרי ברשתות ובשווקים סבירים בהחלט, והחקלאים המקומיים מספקים את כל הביקוש של הצרכנים המקומיים - כך שאין מחסור בעגבניות ואין באמת צורך בעידוד היבוא. השנה היה קיץ קשה לחקלאות בדרום, עלויות הגידול שלנו עלו מאוד, ולצערי חקלאים רבים לא שרדו ופשטו רגל".

 

צבי אלון, מנכ"ל מועצת הצמחים, הסביר כי "בעבר התרענו בפני שר החקלאות וגורמים נוספים כי המצב הקיים ימוטט מאות מגדלי ירקות, ולצערי צדקנו. היבוא גרם לירידה גדולה במחיר שמקבל החקלאי הישראלי על גידוליו, ובמקביל עלו עלויות העבודה. כך החקלאים קרסו. כרגע השדות באיזור הנגב לא נקטפים והחקלאות המקומית נפגעת".

 

ערן דורון, ראש המועצה האזורית רמת הנגב, הוסיף כי כי "היום מכניסים לבסיסי צה"ל עגבניות תוצרת טורקיה - במקום לחזק את החקלאים שלנו, שמציעים עגבניות תוצרת ישראלית, והמדינה בוחרת לחזק את הכלכלה הטורקית. בזמן שההנהגה מדברת על עזרה לעם הכורדי, היא ממשיכה באותה העת לרכוש תוצרת טורקית. אני קורא לציבור, אנא הימנעו מרכישת תוצרת חקלאית שאינה ישראלית. יש לנו חקלאות אחת ומדינה אחת".

 

בחברת ביכורי שדה טוענים כי היבוא לא נובע ממחיר נמוך יותר לעומת מחירה של עגבניה ישראלית, אלא בגלל מחסור בשוק - טענה שמועצת הירקות מכחישה.

 

מדובר צה"ל נמסר בתגובה כי "מדיניות מערכת הביטחון היא לתעדף תוצרת מקומית. עם זאת, במקרים שבהם הביקוש עולה על ההיצע - ביכורי דרום מבצעת יבוא עגבניות מטורקיה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים