שתף קטע נבחר

מחירי העגבניות בשמיים: המדינה שוקלת יבוא ללא מכס

פרסום ראשון: המחיר לק"ג עגבנייה בשווקים הסיטוניים הגיע היום ל-6.80 שקלים - זינוק של 26% לעומת השבוע שעבר. הצפי הוא שהעגבניות ימשיכו להתייקר, בשל מחסור שנגרם עקב מזג האוויר הקר. ברשתות השיווק המחיר נע בין 5.90 שקלים ל-10.90 שקלים לק"ג - וצפוי לעלות

בשל מחסור בעגבניות - מחיר ק"ג עגבניות זינק היום ל-6.80 שקלים (מחיר ממוצע), והצפי הוא שהמחיר עוד יעלה. עקב כך מתכוונת המדינה לפתוח שוב מכסת יבוא פטורה ממכס. יבוא עגבניות לישראל נעשה בעיקר מטורקיה, וזכה לביקורת עקב העוינות שמגלה הממשל שם לישראל.

 

מחירי העגבניות בשמיים: המדינה שוקלת יבוא ללא מכס

כבר 3 חודשים: מחירי העגבניות לא יורדים

מחירי המלפפונים זינקו, העגבניות במצב רע

 

בשבוע שעבר, מחיר ק"ג עגבניות עמד על 5.40 שקלים, כך שהוא זינק ב-26%. בתקופה המקבילה אשתקד מחיר עגבנייה עמד על 3.60 שקלים בלבד לק"ג. גם המחיר הסיטוני לעגבניות שרי עלה, והוא מגיע לתשעה שקלים לק"ג.

עגבניות מטורקיה בשופרסל ()
עגבניות מטורקיה בשופרסל
 

ליבוא עגבניות ללא מכס יש מנגנון: אם ארבעה ימים ברצף המחיר גבוה משישה שקלים לק"ג, אפשר לשקול פתיחה של השוק ליבוא. ברשות המיסים אמרו ל-ynet שמכסות נפתחות אוטומטית לשלושה חודשים בימים אלה, בשל תקופת הבחירות.

 

המחירים לצרכן מטפסים לאיטם

לפי גורמים בשוק, נוצר מחסור בעגבניות בגלל מזג האוויר הקר והמחירים לצרכן מטפסים לאיטם. הקמעונאים מקבלים הנחה של 15% על מחיר המחירון ובימים אלה, ברוב הרשתות מוכרים ק"ג עגבניות ב-6.90-5.90 שקלים לצרכן, אם כי יש סניפים בודדים שבהם ניתן לקנות עגבניות בפחות מזה.

 

המחירים הגבוהים האלה צפויים לעלות עוד יותר, אם כי לא כל הרשתות צפויות לייקר את העגבנייה לצרכנים, שכן מדובר במוצר הכי נמכר ברשתות השיווק, שלעיתים נמכר במחירי הפסד. ב-AM:PM ובירקניות מוכרים כבר ק"ג עגבניות ב-10.90 שקלים.

 

גם הבצל יקר בימים אלה, ומחירו נע בין 5.90 ל-9.90 שקלים בדרך כלל, ורבים מייבאים בצל ומשלמים מכס של שקל לק"ג. "גם פה נדרשת מכסה ללא מכס", טוענים יבואנים, אם כי לאחרונה נוצר מחסור בבצל גם באירופה. הצפי היה שהמחירים יירדו בסוף דצמבר, אך הם עדיין גבוהים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
מומלצים