שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  מביאה את הסתיו: החדש של חוה אלברשטיין

  השיר התגלה בארכיון של הספרייה הלאומית שנים לאחר שנכתב וכשחוה אלברשטיין הבינה איזה אוצר יש לה ביד, מיהרה להקליט אותו. "אמרתי 'זהו, צריך להקליט את זה'". צפו בהקלטות של השיר "הסתיו שלי הוא אחר"

  גשם וברד בצפון, שטפונות בדרום - אתם יודעים מה זה אומר, הסתיו כבר כאן, ואיתו מגיע גם השיר החדש של חוה אלברשטיין והאורקסטרה, "הסתיו שלי הוא שיר אחר". את השיר הלחין חיים ברקני וכתב המשורר יוסף נצר - הצמד שאחראי ל"ביתי אל מול גולן" - והוא התגלה בארכיון הספרייה הלאומית בירושלים שם שכן עזבונו של ברקני מאז מותו בשנת 2001.

   

   
  "לאחרונה מצאתי בארכיונים של הספרייה הלאומית בירושלים - אמנים לשמחתי מעבירים לשם חומרים - איזה שיר של חיים ברקני המופלא שכתב את 'עוד יבואו ימים', והיו שם התווים שלו, שיר ישן שמעולם לא הוקלט. פתאום אני מסתכלת על שני הדברים האלה ואומרת: 'זהו, צריך להקליט את זה'", סיפרה אלברשטיין כיצד הגיעה לשיר בריאיון ל-ynet לרגל צאתו של שיר אחר "יש לי אוקיינוס", לפני חודשים מספר.

   

  אלברשטיין וברקני עבדו יחד בעבר, ושיתופי הפעולה שלהם הניבו כמה משיריה הגדולים של הזמרת, כמו "את תלכי בשדה" ו"החיטה צומחת שוב". כשהשיר צץ, אלברשטיין החליטה להקליט אותו משום שמבחינתה זה היה כמו למצוא אוצר יקר. "השאלה האמנותית הייתה בעיקר איך עושים את זה, הרי מרוב אופציות דיגיטליות אינסופיות אפשר להקליט היום דברים בכל מיני אפשרויות וסאונדים ופתאום אמרתי, ממש היה לי איזה סוג של ביטחון, שאני רוצה לעשות את זה עם סאונד קלאסי של פעם, עם תזמורת ביג בנד. הרגשתי שזה נכון לשירים האלה, שזה המקום שלהם מבחינה אמנותית".

   

  הלחן הג'אזי של השיר הוביל את אלברשטיין לפנות אל תזמורת הג'אז הישראלית - האורקסטרה - וההקלטות תועדו בווידאו המופיע למעלה כשעל העיבוד וההפקה המוזיקלית אמון רון אלמוג. שיתוף הפעולה הזה נמשך כאמור גם לשיר נוסף, "יש לי אוקיינוס". גם הוא שיר חדש-ישן שהלחינה אלונה טוראל וכתבה תרצה אתר. "השאלה הנצחית היא "בשביל מה את צריכה את זה? יש לך מספיק, מה את צריכה עוד שיר? כשמתחילים לעבוד השאלה הזו נעלמת כלא הייתה, כי נשאר השיר והאהבה למוזיקה וגמרנו - אין יותר שאלות".

   

  חוה אלברשטיין (צילום: אורי בהט)
  חוה אלברשטיין(צילום: אורי בהט)

  הסתיו שלי הוא שיר אחר

  מילים: יוסף נצר, לחן: חיים ברקני

  שיר על הסתיו מנגינתו עצבות

  וחרוזיו שלכת ובדידות.

  כזה הסתיו בעת המשורר

  אבל הסתיו שלי

  אבל הסתיו שלי נוגן בי שיר אחר:

  הסתיו שלי הסתיו שלי כולו ירוק

  הסתיו שלי הוא ריח פרדסים מתוק

  והוא פריחה פריחה פראית במורדות

  והוא צמיחה צמיחה רכה על פני שדות.

  אפילו הגולן המקומט, השב

  זוכה לחודש של ירקות רכה בסתיו.

  הסתיו שלי הוא לא כמו בשירים:

  סתוים שלי סתוים שלי הם אחרים.

  הסתיו שלי הסתיו שלי הוא נכדים

  אשר עולים בגשם-סתיו כמו עשבים

  והוא פריחה פריחה יודעת את זמנה

  והוא צמיחה צמיחה שיש עמה בינה.

  וזה הנחל שאומר כולו: אכזב!

  הנה הוא מתעורר ומפכה בסתיו.

  הסתיו שלי הוא לא כמו בשירים:

  סתוים שלי סתוים שלי הם

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: אורי בהט
  חוה אלברשטיין
  צילום: אורי בהט
  לאתר ההטבות
  מומלצים