שתף קטע נבחר

ההאטה במשק מחריפה: צמיחה של 0.6% בלבד ברבעון השני של 2019

הלמ"ס מעדכנת כלפי מטה את נתוני צמיחת המשק. זאת לאחר שברבעון הראשון של השנה נרשמה עלייה בצמיחה בשיעור שנתי של 4.4%. עם זאת, המשק צמח ב-3.4% במחצית הראשונה של השנה לעומת עלייה של 2.8% במחצית השנייה של 2018

התוצר המקומי הגולמי (התמ"ג) עלה בשיעור שנתי של 0.6% בלבד ברבעון השני של 2019. כך עולה מהאומדן השלישי לרבעון, שמפרסמת היום (ג') הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (למ"ס). אומדן זה כולל עדכון של נתוני הייצוא, זאת לאחר שבשני האומדים הקודמים לרבעון זה שפרסמה הלמ"ס בחודש שעבר (ספטמבר) ובזה שלפניו (אוגוסט), דווח על עלייה של 1%.

 

למ"ס: העלייה בתמ"ג ברבעון השני של 2019 - נותרה 1%

האטה חריפה בצמיחה של המשק ברבעון השני של 2019

הצמיחה הגרועה היא לא רק בגלל הצניחה ברכישת מכוניות

 

מדובר בירידה בקצב הצמיחה של המשק ברבעון, לאחר שברבעון הראשון של השנה נרשמה עלייה בשיעור שנתי של 4.4%, וברבעון הרביעי של 2018 נרשמה עלייה של 4.1%. המשמעות של החישוב השנתי היא שאם הצמיחה תימשך בקצב דומה - הצמיחה במשק תעמוד השנה על 0.6%. יצוין, כי התכווצות התמ"ג בישראל מצטרפת למגמה כלל-עולמית של ירידה בתוצר ברבעון השני.

ירידה בקצב הצמיחה של המשק ברבעון (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
ירידה בקצב הצמיחה של המשק ברבעון(צילום: shutterstock)

בסך הכל עלה התמ"ג במחצית הראשונה של 2019 ב-3.4% בשיעור שנתי, לאחר עליות של 2.8% במחצית השנייה של 2018 ושל 3.5% במחצית הראשונה אשתקד.

 

לאחר הפרסומים, צייץ ח"כ יאיר לפיד (כחול לבן) בחשבון הטוויטר שלו כי "הצמיחה במשק התרסקה".

 

 

ירידה בהוצאה לצריכה פרטית

העלייה המתונה בתוצר ברבעון השני השנה משקפת ירידה של 0.9% בהוצאה לצריכה פרטית (למעט עלייה של 7.7% במוצרים בני קיימא) ושל 7.5% בהשקעות בנכסים הקבועים, שהושפעו מירידה משמעותית ביבוא כלי הרכב. זאת לאחר העלייה ביבוא כחי רכב ברבעון הראשון השנה, שנבעה משינוי שנעשה ב-1 באפריל במס הירוק, שגרם לעלייה במחיר של חלק מהמכוניות והביא להקדמת ביצוע רכישות של כלי רכב.

 

ההוצאה לצריכה פרטית ב-0.9% משקפת ירידה של 2.7% בהוצאה לנפש. זאת, לאחר עלייה של 3.8% ברבעון הקודם ושל 5.4% בזה שלפניו.

  

ההוצאה לרכישת ציוד למשק בית כמו מקררים, מכונות כביסה ומזגנים עלתה ב-5.9% בחישוב שנתי, בהמשך לעלייה של 7.4% ברבעון הקודם. ההוצאות לריהוט, תכשיטים ושעונים ירדו בשיעור של 6.4% בחישוב שנתי, לאחר ירידה של 11.7% בחישוב שנתי ברבעון הקודם.

 

 

ההוצאה על הלבשה והנעלה, טקסטיל לבית, כלי עבודה קטנים, מוצרי בידור ופנאי וכיוצא באלו - נותרה בשיעור של 25% ברבעון בחישוב שנתי (5.7% בחישוב רבעוני), לאחר ירידה של 16.5% ברבעון הקודם (4.4% בחישוב רבעוני), והוצאה לצריכה פרטית שוטפת לנפש, הכוללת הוצאות למזון, שירותים, דיור, דלק, אחזקת בית, נסיעות לחו"ל וכדומה, עלתה ב-3.8% בחישוב שנתי, לאחר עלייה של 0.2% ברבעון הקודם.

 

בנוסף נרשמה עלייה של 11.6% בהוצאה לצריכה ציבורית. כן נרשמה עלייה של 3% ביבוא סחורות ושירותים, לאחר עלייה של 4% ברבעון הקודם. ללא יבוא ביטחוני, אוניות, מטוסים ויהלומים, נרשמה ירידה של 1.8% ביבוא ברבעון, לאחר עלייה של 8.6% ברבעון הקודם בחישוב שנתי. יבוא השירותים - הכולל שירותי תוכנה, תחבורה, תקשורת ותיירות, רשם עלייה של 8.5% בחישוב שנתי.

 

קצב הייצוא עודכן כלפי מטה

העדכון כלפי מטה של האומדן הנוכחי (לעומת האומדן הקודם) נובע בעיקר מהירידה בקצב יצוא הסחורות והשירותים (למעט יהלומים וחברות הזנק), שרשם עלייה של 10%, בהמשך לעלייה של 10.6% בחישוב שנתי ברבעון הקודם (זאת לעומת עלייה של 13.6% עליה דווח באומדן הקודם לרבעון זה, שפורסם בספטמבר).

 

העלייה ביצוא ברבעון השני של 2019 משקפת עלייה ביצוא השירותים למעט חברות הזנק של 7.5% בחישוב שנתי. יצוא ענף התעשייה עלה בשיעור של 9.6% בחישוב שנתי, יצוא ענף החקלאות ירד ב-22.2% בחישוב שנתי (6.1% בחישוב רבעוני). יצוא היהלומים ירד ב-34.8% בחישוב שנתי (10.2% בחישוב רבעוני) ויצוא חברות ההזנק ירד כך שסך יצוא הסחורות והשירותים עלה ב-2.3% בחישוב שנתי.

 

עוד עולה מהנתונים, כי התוצר המקומי הגולמי ללא מיסים נטו על היבוא (שלא הושפע מהירידה בהכנסות ממיסים מיבוא בשל הירידה ברכישת כלי הרכב לעומת הרבעון הראשון - ב"פ), עלה ברבעון השני של השנה ב-2.7%, לאחר עלייה של 3% ברבעון הראשון. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
ההאטה מחריפה. אילוסטרציה
צילום: shutterstock
מומלצים