שתף קטע נבחר

ליברמן: "נתניהו מכשיל את המו"מ, בליכוד מתנהגים כמו שפנים"

לאחר החזרת המנדט, תקף יו"ר ישראל ביתנו באולפן ynet את נתניהו: "הוא מדבר על אחדות? על ראש הגנב בוער הכובע". ליברמן סירב לדבר על אפשרות לממשלת מיעוט בתמיכת הרשימה המשותפת, אך הבהיר: "אם נגיע להסכמה על קווי יסוד, נדבר הלאה". על אמירותיו נגד רגב: "בהמה? הייתי עדין"

 

 

יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן אמר היום (שלישי) כי למרות החזרת המנדט לנשיא - ראש הממשלה בנימין נתניהו פועל להכשלת המגעים לאחדות ומנסה לגרום לבחירות בפעם השלישית השנה.

 

למרות דבריו של שר הכלכלה אלי כהן, שאמר כי הצד הסרבן הוא דווקא כחול לבן, ליברמן אמר כי מפלגתו פנתה לליכוד והזמינה את אנשיו למשא ומתן - אך הם בחרו להתעלם. "זו אולי הדוגמא הכי קלאסית לפתגם 'על ראש הגנב בוער הכובע'", אמר ליברמן בריאיון לאולפן ynet. "מדובר בחטא היוהרה. בזלזול ובהתנשאות", הוסיף. 

אביגדור ליברמן בריאיון לאולפן ynet (צילום: אבי מועלם)
"נתניהו גורר לבחירות משיקולים אישיים". ליברמן(צילום: אבי מועלם)
יו"ר ישראל ביתנו נשאל אם ייתכן שמדובר בנקמה של הליכוד בגין סירובו להמליץ על נתניהו - אך הוא ציין כי בכוונתו להתעלם מכל הסוגיות שהליכוד מנסה להעלות על סדר היום. "כל הזמן שואלים אותנו על ממשלת מיעוט, ואנחנו לא נתייחס לנקודה הזאת, כי בראש ובראשונה זה מעניין את נתניהו. אם נגיע להסכמה על קווי יסוד, נדבר הלאה", הדגיש ליברמן.

 

"נתניהו כל הזמן מדבר על מי יהיה ראשון ומי שני, כמה שרים יהיו, רק כיסאות", המשיך ליברמן. "יכולתי להיות בממשלה של נתניהו כבר כמה פעמים. אותי מעניינת המהות. מעניין מה יקרה עם שכר המינימום, גיוס בני הישיבות, תחבורה ציבורית בשבת וביטול חוק המרכולים". לדבריו, ישראל ביתנו תפעל קודם לכינון קווי יסוד לממשלה.

 

"לא נרתום את העגלה לפני הסוס. קודם כל קווי יסוד", אמר ליברמן והסביר: "יש לנו שאלות מאוד חשובות. גם על בנושא המדיניות כלפי איראן, ברצועת עזה, כלפי חיזבאללה ומפעל ההתיישבות ביהודה ושומרון. הייתי חבר קבינט כשגנץ ואשכנזי היו רמטכ"לים וגם כשיעלון היה שר הביטחון. אני מקווה שנוכל להגיע לעמק השווה בכל סוגיות הביטחון".

 

- החרדים נותנים לך מקום בגן עדן. המנהיג הרוחני של ש"ס אמר שזה מה שתקבלו אם תבואו לממשלה.

"אני דווקא דוגל בגישה השנייה, ככל שמתקרבים לממסד דתי - ככה מתרחקים מאלוהים".

אביגדור ליברמן בריאיון לאולפן ynet (צילום: אבי מועלם)
"מי שיסכים לקווי היסוד - יוכל להצטרף לממשלה"(צילום: אבי מועלם)

"נתניהו פועל אך ורק ממניע אישי", המשיך ליברמן. "לא מעניינת אותו מדינת ישראל. האינטרס של ישראל זה למנוע בחירות בפעם השלישית ולהקים ממשלה לאומית ליברלית רחבה. נתניהו מונע אך ורק מתוך אג'נדה פרטית וגורר את כל הליכוד. פניתי אליו בכתב וקראתי לפתוח במשא ומתן. המכתב הזה עדיין מונח אצלו".

 

ליברמן סירב להתייחס לשאלה אם יתמוך בממשלת מיעוט בתמיכת הרשימה המשותפת - ואמר כי "אני לא עובד אצל הליכוד ולא אצל נתניהו. לא נתייחס לסוגיה הזאת. פשוט נתעלם". הוא דחה את הטענות של הליכוד על תיאום עמדות עם גנץ ויאיר לפיד - וסירב להתייחס לרשימה המשותפת בטענה שהדבר רק ישרת את הליכוד.

 

"נתניהו הקים גוש חרדי-משיחי שמעוניין בכפייה דתית על כל עם ישראל", אמר ליברמן. "נתניהו הצביע יחד איתי בקריאה הראשונה על חוק גיוס בני ישיבות, אז למה הוא נסוג בקריאה השנייה והשלישית? כי הוא בן ערובה אצל החרדים. נתניהו בעצמו העביר את מתווה הכותל בישיבת ממשלה - ואז הקפיא אותו כי הוא שבוי אצל חרדים".

 

- למה לדעתך הוא לא עושה את זה?

"הוא לא עושה את זה כי בסופו של דבר ממשלה כזו, חס וחלילה, יכולה לקום. הוא לא רוצה ממשלה, הוא רוצה בחירות משיקולים אישיים. הוא לא יכול להאשים שלא רצינו לנהל מו"מ, פנינו אליו גם בעל פה וגם בכתב".

 

- יכול להיות שתנאי הפתיחה שלכם הם בלתי אפשריים מבחינתו? אמרת עם מי אתה לא מוכן לשבת.

"בסעיף הרביעי של המתווה שלנו כתוב שכל מפלגה תוכל להצטרף על בסיס קווי היסוד ותקציב מאושר. אם המפלגות החרדיות יצטרפו לקווי היסוד ולתקציב - אני לא רואה שום פסול".

 

- כחול לבן צריכים לשבת עם הרשימה המשותפת?

"אני לא מנהל את המשא ומתן במקומם ולא נותן להם עצות מבלי שיבקשו. אני כן מצפה שבליכוד יתעוררו, שחברי כנסת מטעם הליכוד יבינו שנתניהו גורר אותם, בניגוד לרצונם ובניגוד לאינטרס שלהם, למערכת בחירות נוספת. הגיע הזמן שיקומו ויגידו לנתניהו מספיק, עד כאן. כרגע כולם שם כמו שפנים".

 

- חברי הליכוד שפנים?

"הם מתנהלים כמו חבורת שפנים, אין ספק. יש הבדל גדול בין מה שהם אומרים מאחורי הקלעים ומה שהם אומרים בשיחות פרטיות, לבין מה שהם אומרים בריאיונות".

  (צילום: AFP, MCT)
נתניהו וגנץ(צילום: AFP, MCT)

ליברמן אמר כי הוא אינו מעוניין להספיד את נתניהו או אף אחד אחר, אך הבהיר כי "ברגע ששלושה חברי כנסת הכריזו שהם מתמודדים בפריימריז הבאים, גם כשהם מוסיפים 'אחרי נתניהו' כמס שפתיים, ברור שנערכים ועובדים לקראת הפריימריז". לדבריו, מפלגתו תעשה את מרב המאמצים על מנת למנוע בחירות בפעם השלישית - אך ליברמן הדגיש כי הוא אינו "היחיד על המגרש".

 

בעקבות התבטאויותיו האחרונות נגד שרים בממשלה, בהם מירי רגב (שאותה כינה "בהמה") וישראל כץ, שתואר כ"שקרן עלוב", ליברמן לא מוכן לחזור בו. "אני עומד מאחורי ההתבטאויות האלה - והייתי עדין מאוד", אמר.

על ההתפרעויות האחרונות של נערי הגבעות ביצהר שתקפו חיילי צה"ל אמר ליברמן כי "מדובר בחבורת פרחחים שחייבים למצות איתם את הדין. אי אפשר להסתפק בגינויים. הפרקליט הצבאי הראשי חייב לטפל בסוגיה באופן אישי, לפנות ליועץ המשפטי לממשלה ולנשיאת בית המשפט העליון ולהטיל עליהם עונשים משמעותיים".

 

הוא סירב לקבל את הטענות שמדובר ב"עשבים שוטים", ואמר כי "זה לא המקרה הראשון, השני, השלישי או הרביעי ביצהר. חייבים למגר את התופעה הזאת, קודם כל לטובת ההתיישבות והמתיישבים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אבי מועלם
אביגדור ליברמן
צילום: אבי מועלם
מומלצים