שתף קטע נבחר

הערב גנץ מקבל את המנדט, הליכוד וכחול לבן ייפגשו מחר

נשיא המדינה יעניק הערב את המנדט להרכבת הממשלה ליו"ר כחול לבן. לקראת קבלת המנדט התכנסו ארבעת ראשי הרשימה לתיאום עמדות, במקביל נתניהו נפגש עם שותפיו לבלוק הימין. כחול לבן והליכוד ייפגשו מחר כחלק מהמשא ומתן הקואליציוני

בני גנץ ובנימין נתניהו בלחיצת ידיים (צילום: אסתי דזיובוב, TPS)
גנץ ונתניהו(צילום: אסתי דזיובוב, TPS)

צוותי המשא ומתן של כחול לבן והליכוד ייפגשו מחר (ה') אחרי הצהריים במסגרת המשא ומתן הקואליציוני להרכבת ממשלה בראשות בני גנץ. הערב יקבל גנץ באופן רשמי את המנדט להרכבת הממשלה מידי נשיא המדינה.

 

בנימין נתניהו עצמו נפגש מוקדם יותר עם ראשי בלוק הימין, ואמר להם כי "ההתחייבות אליכם היא לא רק להקמת ממשלת האחדות אלא גם אחריה". כלומר, גם אם תקום ממשלת אחדות, בלוק הימין יפעל יחד בשיתוף פעולה מלא.

יאיר לפיד גבי אשכנזי קוקפיט כחול לבן בני גנץ משה בוגי יעלון ()
ראשי כחול לבן מתאמים עמדות לקראת המשא ומתן הקואליציוני

בתוך כך, יו"ר כחול לבן, בני גנץ, יקבל הערב ב-20:00 את המנדט להרכבת הממשלה מידי נשיא המדינה ראובן ריבלין. המנדט ניתן תחילה לראש הממשלה בנימין נתניהו, אך לאחר שהוא הודיע כי לא הצליח להרכיב ממשלה, הודיע הנשיא כי יעביר את המנדט לגנץ.

 

 

על פי החוק, לגנץ יש 28 ימים להרכיב ממשלה בראשותו. אם הוא לא יצליח להרכיב ממשלה, או שהממשלה שירכיב לא תזכה באמון הכנסת, תינתן הזדמנות לחברי הכנסת לקבוע את זהות ראש הממשלה הבא. במשך 21 ימים, מהרגע שבו גנץ יודיע על אי הרכבת ממשלה, יוכלו 61 חברי כנסת לפנות בכתב לנשיא המדינה ולבקש ממנו להטיל את הרכבת הממשלה על אחד הח"כים. לאותו ח"כ יהיו 14 ימים להרכיב ממשלה, ואם גם הוא יכשל - ישראל תצא לבחירות שלישיות.

 

נתניהו הודיע לפני כיומיים, במוצאי שמחת תורה, כי לא הצליח להרכיב ממשלה והחזיר את המנדט לנשיא המדינה. "במהלך השבועות האחרונים עשיתי כל מאמץ כדי להביא את בני גנץ לשולחן המשא ומתן, כל מאמץ כדי להקים ממשלה לאומית רחבה, כל מאמץ כדי למנוע בחירות נוספות. לצערי, פעם אחר פעם הוא פשוט סירב", אמר נתניהו.

 

 

לפי התכנון בכחול לבן, אחרי הפגישה עם הליכוד יזמנו נציגי הרשימה את ישראל ביתנו ואת העבודה-גשר. בהמשך ישוחחו גם נציגי יתר המפלגות בכנסת. "הוא יזמין את כולם וידבר עם כולם, גם את המפלגות שלא יישבו איתנו בממשלה, כולל המפלגות הערביות", אמרו מקורבי גנץ.

 

לאחר שיקבל את המנדט להרכבת הממשלה, גנץ צפוי לקבל גם אבטחה על ידי משמר הכנסת. הכנסת הודיעה אתמול כי בהתאם להנחיית המשטרה, החל קצין הכנסת, ניצב יוסי גריף, בהכנות לקראת אבטחת גנץ.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים