שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  צה"ל מאיץ את התוכנית הרב-שנתית - ונערך לעימות: "האתגר המרכזי - בצפון"
  חרף המשבר הפוליטי שמקשה על אישור תקציב הביטחון, הרמטכ"ל אביב כוכבי מאיץ תהליכים לקראת התוכנית הרב-שנתית החדשה. במקביל, נערכים בצה"ל לעימות. "בצפון ובדרום המצב מתוח ושברירי, למרות שאויבינו לא רוצים מלחמה", אמר כוכבי

  טנק מרכבה צה
  טנק של צה"ל בגבול הצפון. ארכיון(צילום: AFP)

  נערכים למלחמה – ומתכוננים לתוכנית רב-שנתית חדשה לצה"ל: למרות המשבר הפוליטי שמונע הקמת ממשלה חדשה ואישור של תקציב הביטחון לחמש השנים הבאות במסגרת תוכנית בניין הכוח החדשה של צה"ל, הרמטכ"ל רב-אלוף אביב כוכבי מאיץ תהליכים לקראת יציאה לתוכנית רב-שנתית חדשה לצה"ל כבר בתחילת 2020. בתווך, ממשיכים בצבא להיערך לקראת עימות בדרום ובצפון.

   

  למרות השקט היחסי ששורר בחודשים האחרונים בדרום לאור הצעדים האזרחיים שנוקטת ישראל כלפי תושבי רצועת עזה, בישראל רואים בג'יהאד האיסלאמי את מי שעלול לדרדר את הדרום לעימות חדש לאחר שנטל את דגל ההתנגדות האלימה מידי חמאס. הגברת המוכנות לעימות בדרום ובצפון בחודשים האחרונים הגיעה לשיאה בשורת התקריות האחרונות עם "כוח קודס" האיראני ועם חיזבאללה.

  הרמטכ
  "צה"ל מקיים הליך התכוננות מואץ". כוכבי(צילום: יאיר שגיא)

  במקביל להתבססות האיראנית בסוריה, נרשמו כמה התפתחויות שמדאיגות מאוד את ישראל – הוצאת הכוחות האמריקניים מצפון סוריה וההבלגות של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ על הפלת המל"ט האמריקני במפרץ הפרסי ועל תקיפת מתקני הנפט הסעודיים. הבלגות אלה, לפי ההערכות, יחזקו את הביטחון והיכולת של טהרן לפעול גם נגד ישראל באופן יזום, ולא רק בתגובה לתקיפות של יעדים איראניים המיוחסות לצה"ל.

   

  "ישראל מתמודדת כיום עם מספר רב של זירות ואויבים בו-זמנית", אמר אתמול (ד') כוכבי. "בגזרה הצפונית והדרומית המצב מתוח ושברירי ועלול להידרדר לעימות - חרף העובדה שאויבינו אינם מעוניינים במלחמה. בשל כך, מקיים צה"ל בחודשים האחרונים תהליך התכוננות מואץ".

  חסן נסראללה בנאום בדרום לבנון ()
  "חיזבאללה 'לקח בשבי' את לבנון, הקים בה צבא וקובע את 'מדיניות הביטחון' שלה". נסראללה

  בדומה לקודמו איזנקוט, שקבע כי האויב מספר אחת של ישראל הוא חיזבאללה, כוכבי רואה בזירה הצפונית כולה את זירת האיום המרכזית. "האתגר האסטרטגי המרכזי של מדינת ישראל טמון בזירה הצפונית", אמר כוכבי. "במוקד, התבססות כוחות איראניים ואחרים בסוריה ופרויקט הטילים המדויקים. בשני המקרים מדובר במאמץ בהובלה איראנית, תוך שימוש בשטחן של מדינות בעלות משילות מוגבלת ביותר. זה שנים רבות חיזבאללה 'לקח בשבי' את מדינת לבנון, הקים בה צבא משלו, והוא זה שקובע הלכה למעשה את 'מדיניות הביטחון' שלה".

   

  נתניהו: "איראן מנסה לתקוף את ישראל פעם אחר פעם"    (צילום: משה מזרחי)

  נתניהו: "איראן מנסה לתקוף את ישראל פעם אחר פעם"    (צילום: משה מזרחי)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   
  דברי הרמטכ"ל מהדהדים בעיתוי הרגיש שלהם, לאחר שגם נשיא המדינה ראובן ריבלין וגם ראש הממשלה בנימין נתניהו התבטאו לא אחת לאחרונה בנוגע לאתגרים ביטחוניים משמעותיים שבפתח. לאותם אתגרים התייחס אמש ברמיזה גם יו"ר כחול לבן והרמטכ"ל לשעבר בני גנץ, בנאומו בבית הנשיא לאחר שקיבל את המנדט להרכבת הממשלה, ימים ספורים לאחר שקיבל סקירה ביטחונית חריגה מהרמטכ"ל.

   

  המשימה הדחופה – אישור התוכנית הרב-שנתית

  לצד המוכנות לאפשרות של מלחמה, במטכ"ל לא מבזבזים זמן ונערכים לרגע שבו תושבע הממשלה הבאה. אחת המשימות הבוערות על שולחן הממשלה החדשה תהיה לאשר בהקדם את התוכנית הרב-שנתית (תר"ש) תנופה, שתחליף את תר"ש גדעון המסתיימת בסוף השנה.

   

  התוכנית החדשה תאפשר תקציב שנתי קבוע ובטוח לצבא, שקט תעשייתי מהאוצר ויכולת לשדרג את צה"ל במערכי כוחות היבשה, במלאי החימושים וביכולות ההגנה האווירית, בעיקר מול איומי הרקטות והטילים שהולכים וגוברים מרגע לרגע בכלל הזירות.

   (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
  (צילום: דובר צה"ל)

  לטובת גיבוש התוכנית, כוכבי הוביל צוותי תכנון שחקרו בצורה נוקבת את החוזקות והחולשות בצה"ל, כדי לחזק את עולמות ההגנה, המהלומות ההתקפיות והתמרון הקרקעי, בדגש על ראייה רב-ממדית המשלבת את כלל הזרועות בצבא - אוויר, יבשה, ים, מודיעין, סייבר ולוחמה אלקטרונית.

   

  תפיסת ההפעלה החדשה שגובשה לתר"ש הבאה מבוססת על ניצחון צה"לי מובהק במערכה הבאה, תוך שלילת יכולות של האויב בקצב מהיר. לפי התפיסה של כוכבי, העימות הבא יכלול לא רק תמרון רב-ממדי של צה"ל ומהלומת פתיחה חזקה, אלא גם רצף של מהלומות מבוססות מודיעין מדויק וכן הגנה רב-ממדית באמצעות מכשול עוצמתי שישלב מספר אלמנטים, הגנה אווירית, מרחבי גבול חכמים ועוד.

  כתב ynet הצטרף השבוע לתרגיל המלחמה של חטיבת הקומנדו ושמע את קציניו שמתכוננים לתמרון שמעולם צה
  יושלמו פערים גם בכוח האדם הלוחם. לוחמי צה"ל(צילום: דובר צה"ל)

  בליבת התוכנית החדשה מתכנן צה"ל להשלים פערים שקיימים בתחומי החימוש, החלפים, אמצעי הלחימה ובכוח האדם - גם זה הלוחם. בכל התחומים הללו יש כיום מחסורים בצבא, שעלולים להגבילו במלחמה עתידית.

   

  משימות נוספות שנמצאות בתוכנית הן הגדלת יכולת חשיפת האויב הנעלם בשטח הבנוי, שיפור יכולות התקפיות ואמצעי השמדה, שיפור יכולת הקצה המבצעי ביחידות החוד, הקמת מרחב דיגיטלי משותף לצה"ל כדי לשדרג את מערכות האמל"ח וקידום שיטות אימונים וסימולטורים.

  רחפן צה
  תקציבים גדולים הוסטו, אמל"ח ייעודי וכטב"מים נרכשו(צילום: רויטרס)

  כדי לממש חלק מהמטרות הללו כבר בחודשים הקרובים, הורה הרמטכ"ל כוכבי להסיט תקציבים גדולים בתוך הצבא. חלק מהתקציבים מגיעים כתוצאה מביטול פרויקטי תשתית ושיפוץ, ובימים אלה אף נבחנת אפשרות לעצור חלק מאימוני המילואים. במסגרת מימוש המטרות נרכשו אמצעי לחימה ייעודיים ליחידות הלוחמות במאות מיליוני שקלים, נקנו כלי טיס בלתי מאוישים נוספים לשכבת הביניים, הוסטו תקציבי סיוע אמריקניים לחימושים מדויקים ושופרה היכולת ליצירת מטרות.

   

  בהגנה הרב-ממדית צה"ל יצא לפיילוט של מקטע גבול חכם וקטלני עם עזה, הקצה אמצעים טכנולוגיים מתוחכמים להגנה על מוקדים מאוימים באיו"ש, שינה את פריסת כיפת ברזל ואף פיתח יכולות יירוט חדשות, כולל של רחפני אויב.

  אביב כוכבי, כינס בבסיס פלמחים של חיל-האוויר את מפקדי טייסות החיל, למפגש סביב המדורה (צילום: דובר צה
  כוכבי עם מפקדי הטייסות של חיל האוויר(צילום: דובר צה"ל)

  בצבא לא זנחו את הצורך הדרמטי בשיפור התרבות הארגונית, ללא קשר לתר"ש ועל רקע סדרת ליקויים חמורים שעליהם הצביע נציב קבילות חיילים הקודם, אלוף במיל' יצחק בריק. צוות בראשות קצין בדרגת אלוף בחן את הנושא כדי להגדיר תוכנית שלמה לחיזוק נוהלי השגרה בבסיסי הצבא. בנוסף הורה כוכבי להעצים את תרבות התחקור בצבא, בכל יחידה ובאופן קבוע.

   

  בתוך כך, אתמול כינס הרמטכ"ל כוכבי את מפקדי טייסות חיל האוויר למפגש סביב מדורה בבסיס פלמחים של חיל האוויר. במפגש התנהלה שיחה פתוחה עם הרמטכ"ל ועם מפקד חיל האוויר, אלוף עמיקם נורקין, ובה העלו המפקדים את תחושותיהם ורעיונותיהם לקידום צה"ל.

   

  מצה"ל נמסר כי המפגש התקיים במסגרת סדרת מפגשים של הרמטכ"ל עם מפקדים ברחבי צה"ל, שמטרתם יצירת שיח פתוח ובלתי אמצעי בין הרמטכ"ל למפקדים בצה"ל.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים