שתף קטע נבחר

העונש של איראן לגנב: קטיעת אצבעות היד

העונש הוטל על פושע שגנב 28 פעמים. החוק האיראני מתיר לקטוע 4 אצבעות מיד ימין. טהרן: "נלחמים ללא היסוס בגנבים"

הרשויות באיראן קטעו את אצבעות ידו של פושע שהיה אחראי ל-28 גניבות, וטוענות כי מדובר בעונש מידתי שאין צורך להתנצל עליו. פעילי זכויות אדם הביעו בסוף השבוע זעזוע מהעונש.

 

עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ 

איראן קטיעת אצבעות (צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)

 

הקטיעה נעשתה בכלא בעיר סארי שבצפון איראן, והודעה על כך נמסרה ביום רביעי. משרד המשפטים הגן על המעשה וטען כי זהו חלק מהמדיניות שבמסגרתה "נלחמים בחומרה וללא היסוס נגד מי שמפירים את הסדר הציבורי ואת הביטחון וגונבים כספי ציבור".

 

ארגון זכויות האדם "אמנסטי אינטרנשיונל" פרסם הודעה שלפיה מדובר בפגיעה בחמורה בכבוד האדם: "הטלת מומים באנשים בכוונה תחילה אינה עשיית צדק. זה צורה מחרידה של עינוי".

 

לפי החוק האיראני, על גניבה ראשונה אפשר להעניש בקטיעה מלאה של ארבע מאצבעות יד ימין, כך שרק האגודל וכף היד נותרות. הפעם האחרונה שבה דווח על קטיעת יד של גנב הייתה בינואר אשתקד, ואז נקטעה ידו של גבר 34 שהורשע בגניבת כבשה.

 

מלבד איראן, עוד כמה מדינות ומחוזות בעולם מתנהלים לפי חוקי השריעה, ההלכה האיסלאמית, ומטילים עונשים בלתי אנושיים, בין השאר לפי העיקרון של "מידה כנגד מידה". כך למשל בסעודיה קבע ב-2010 כי דוקר שגרם שיתוק לאדם אחר – יוענש בכך שישותק בעצמו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
"זה לא צדק, זה עינוי". אילוסטרציה
צילום: shutterstock
מומלצים