שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  ברקת יוזיל את דמי הניהול לפנסיונרים? זה כבר קיים

  יו"ר רשות שוק ההון הבטיח לפעול להוזלת דמי הניהול בפנסיה למי שכבר פרשו מעבודה, אלא שחוסכים המתקרבים לגיל פרישה יכולים כבר היום לדאוג לכך באופן עצמאי על ידי העברת הכסף לקרנות ברירת המחדל

  משה ברקת, הממונה על שוק ההון, הבטיח בשבוע שעבר בוועדת הכספים שיפעל להורדת דמי הניהול הנגבים מאנשים הפורשים לגמלאות. כבר שנים שהרגולטורים מתקשים להתמודד עם התופעה המקוממת שבה דווקא בעת הפרישה, כשהכסף הנחסך בקרן הפנסיה מגיע לשיא, החוסך מאבד את כוח המיקוח, ודמי הניהול שלו קופצים למקסימום - 0.5% מהסכום הצבור בכל קרנות הפנסיה הגדולות.

   

  >> לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים בכלכלה - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו

   

  סוכני הנסיעות לבג"ץ: אפשר לנו למכור ביטוחים

  משה ברקת נבחר לממונה על רשות שוק ההון, ביטוח וחיסכון

  ליקויים בהכשרת סוכני ביטוח: דיווחים כוזבים ועמלות אסורות

  הוכרזו קרנות הפנסיה המוזלות החדשות

   

  עד כה, אף קרן פנסיה לא הציעה מיוזמתה דמי ניהול זולים יותר בידיעה שממילא רוב החוסכים לפנסיה לא יבצעו "שופינג" בין הקרנות לפני הפרישה.

  משה ברקת (צילום: אוראל כהן)
  משה ברקת, יו"ר רשות שוק ההון(צילום: אוראל כהן)

  אלא שלהבטחה של ברקת יש כבר מענה, שהצלחתו תלויה רק באקטיביות של החוסכים, שכאמור אינה גבוהה. לפני כשנה חודש מכרז קרנות פנסיית ברירת המחדל של האוצר, ונבחרו ארבע קרנות שהתחייבו לדמי ניהול מוזלים לכל מי שיצטרפו אליהן בשלוש השנים הקרובות (תוך התחייבות לעשר שנים לדמי הניהול המופחתים). לראשונה נדרשה במכרז גם הבטחת דמי ניהול מוזלים לפנסיונרים: 0.3% - שמשמעם הנחה של 40% לעומת המצב בשוק כיום.

    ()
   

  כיום יש אלפי פרישות בשנה מקרנות הפנסיה החדשות, שהחלו לפעול בשנות ה-90, אך היקף הפורשים יגדל, ועימו הסכומים של כספי פנסיונרים שישכבו בקרנות הפנסיה.

   

  הקרנות המוזלות מרוויחות

  הקרנות המוזלות - אלטשולר שחם, פסגות, מיטב־דש והלמן אלדובי - יכולות למנף את היתרון הזה כדי לגייס חוסכים מבוגרים, גם בסיוע סוכני ביטוח. כך חוסכים בגילי 60 ומעלה יכולים להעביר את החיסכון מקרן הפנסיה שלהם לאחת הקרנות המוזלות, וליהנות לא רק מדמי ניהול מוזלים בתקופת החיסכון (שקרן הפנסיה הקיימת יכולה להשוות), אלא גם מדמי ניהול מוזלים בפרישה.

   

   

  רק כדי לסבר את האוזן, אדם שחסך מיליון שקל עד גיל פרישה, ישלם 5,000 שקל בשנה כדמי ניהול לקרן הפנסיה שתשלם לו קצבה חודשית. אם יעבור לאחת מקרנות ברירת המחדל, ישלם בפרישה רק 3,000 שקל בשנה - חיסכון של 2,000 שקל בשנה, או 166 שקל בחודש.

   

  אמנם לשיקולים בעת המעבר בין קרנות נכנסות גם איכות ניהול ההשקעות של הכסף ורמת השירות, אך כיוון שחסמי מעבר אלו ממילא נפרצים היום - כל עובד שכיר שלא בוחר אקטיבית בקרן פנסיה ממילא משויך אוטומטית לאחת מקרנות הפנסיה המוזלות - אין סיבה שלא להפעיל כך מנוף לחץ אמיתי על הקרנות הגדולות להוזיל את דמי הניהול כדי לשמר את הלקוח.

   

  כל עוד המעברים הללו יהיו בשוליים, אין לקרנות הגדולות תמריץ אמיתי להוזלת דמי הניהול לפורשים, אך אם יותר חוסכים יתחילו לבצע מעבר כזה בסמוך לפרישה הלחץ יגבר, כי אחרת הן יאבדו את אחד הקהלים הכי רווחיים שלהן - הפנסיונרים שהם מרגע הפרישה קהל שבוי עם סכומי כסף מנוהלים גבוהים.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: אוראל כהן
  משה ברקת יו"ר רשות שוק ההון
  צילום: אוראל כהן
  מומלצים