שתף קטע נבחר

ניצחון מפוקפק? מיקרוסופט זכתה במכרז JEDI של הפנטגון

ענקית הטכנולוגיה גברה בישורת האחרונה על שירות AWS של אמזון, וזכתה במכרז שמן במיוחד עבור שירותי ענן למשרד ההגנה האמריקאי, בסכום של 10 מיליארד דולר. בשנה שעברה גוגל הודיעה כי היא פורשת מהמכרז בעקבות קונפליקט מוסרי

המרוץ אל מכרז JEDI של משרד ההגנה האמריקאי הוכרע בניצחון של מיקרוסופט : שירותי הענן של ענקית הטכנולוגיה, Azure, נבחרו עבור החוזה השמן, המוערך ב-10 מיליארד דולר שיתפרשו על פני 10 שנים. המעבר של הפנטגון לתשתיות מבוססות ענן משך אליו שורה של חברות טכנולוגיה גדולות - בהן גוגל, אמזון, אורקל ו-IBM. ביישורת האחרונה, ולאחר שגוגל הודיעה בשנה שעברה כי היא פורשת מהמרוץ עקב קונפליקט מוסרי סביב שימוש בבינה מלאכותית לפיתוח נשק ובעקבות מחאת עובדים, ניצבו מיקרוסופט ואמזון בתחרות ראש בראש, עד לזכייתה של הראשונה.

 

סאטיה נדלה  (צילום: AP)
מנכ"ל מיקרוסופט, סאטיה נדלה(צילום: AP)

 

חוזה JEDI היוקרתי (Joint Enterprise Defense Infrastructure) נועד לקדם את תשתיות משרד ההגנה האמריקאי אל סביבת הענן, והוא נחשב למורכב - הן מבחינה טכנולוגית והן מבחינה ביטחונית. עבור מיקרוסופט, מלבד העובדה שמדובר במכרז רווחי למדי, זהו ניצחון נוסף בשרשרת התחרות מול שירותי הענן של אמזון, שהייתה המועמדת המועדפת לאורך המכרז הודות לעובדה שהיא מובילה את השוק.

 

באמזון לא הסתירו את האכזה. דובר של החברה מסר ל-Tech Crunch כי "אנחנו מופתעים מההחלטה. AWS היא המובילה הברורה בשירותי מחשוב ענן, והערכה מוקפדת הנוגעת אך ורק להבדלים בין ההצעות הייתה מובילה להחלטה אחרת". בכך, נרמז כי שיקולים בלתי מקצועיים הטו את הכף בשאלת המכרז. ב-CNN מדווחים כי על פי ביוגרפיה חדשה על מזכיר ההגנה האמריקאי לשעבר ג'יימס מאטיס, נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, הורה לו "לדפוק את אמזון". לטראמפ מערכת יחסים מורכבת ומתוקשרת עם ג'ף בזוס, מייסד אמזון, ולפי ההשערות זו לפחות אחת מהסיבות שבגינן AWS לא זכתה במכרז.

 

עוד לא ברור כיצד יגיבו עובדי מיקרוסופט לבשורה על הזכייה במכרז. בשנה שעברה שוגר מכתב פתוח על-ידי עובדי החברה, בבקשה מההנהלה שלא להגיש הצעה למכרז JEDI, בטענה כי הטכנולוגיה שהם בונים לא צריכה לשמש ללחימה. "הצטרפנו למיקרוסופט כדי ליצור השפעה חיובית על אנשים ועל החברה", נכתב אז, "מתוך ציפייה שהטכנולוגיה שאנחנו בונים לא תגרום לנזק או לסבל אנושי".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
סאטיה נדלה, מנכ"ל מיקרוסופט
צילום: AP
מומלצים