שתף קטע נבחר

טראמפ הכריז: אבו בכר אל-בגדדי מת

בהצהרה בבית הלבן אישר הנשיא שמנהיג דאעש נהרג בסוריה במבצע של כוחות אמריקניים. טראמפ ציין כי אל-בגדדי התאבד עם שלושה ילדים במנהרה שאליה נכנסו כלבים של הכוח האמריקני: "הוא מת כמו כלב לאחר שנתקע במנהרה, התייפח וצרח כל הדרך. העולם מקום בטוח יותר עכשיו"

 

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ אישר בצהריים (יום א') שמנהיג דאעש אבו בכר אל-בגדדי נהרג הלילה במחוז אידליב שבצפון-מערב סוריה, במבצע של כוחות אמריקניים. "ארה"ב הביאה את מנהיג הטרור הגדול ביותר בעולם לצדק", הכריז טראמפ, "אל-בגדדי מת". הוא הוסיף: "הוא מת כמו כלב, הוא מת כמו פחדן. העולם עכשיו מקום בטוח הרבה יותר".

 

"ארה"ב חיפשה את אל-בגדדי במשך שנים רבות", אמר טראמפ. "תפיסתו או הריגתו הייתה בעדיפות העליונה של הממשל שלי. כוחות מיוחדים הוציאו לפועל פשיטה לילית נועזת והשלימו את המשימה". טראמפ אמר שאיש מהלוחמים האמריקנים לא נהרג. "הכוח האמריקני היה מדהים. זכיתי לצפות בחלק גדול מזה". טראמפ אמר שהמבנה שבו הסתתר מנהיג דאעש פונה, אך הוא גרר איתו שלושה ילדים שנשארו בו. "מנהיג דאעש נמלט מהכלבים שלנו והתאבד עם שלושה ילדים אחרי שנתקע בתוך מנהרה. הוא התייפח וצרח כל הדרך".

 

מבצע חיסול אל-בגדדי - כותרות אחרונות

"אריות הים" חיסלו, הכורדים סייעו

דאעש לא מת עם אל-בגדדי 

עליית ונפילת המדינה האיסלאמית

 

נשיא ארה
"מנהיג דאעש מת כמו כלב". טראמפ(צילום: AP)
 

נשיא ארה
(צילום: AP)

נשיא ארה
(צילום: רויטרס)

"מספר גדול של לוחמיו ושותפיו של אל-בגדדי נהרגו איתו", אמר הנשיא. הוא הוסיף שאל-בגדדי הפעיל את חגורת הנפץ שנשא עליו. "המערה קרסה עליו, אך בדיקות נתנו אישור ודאי שזה הוא. הבריון שניסה כל כך להפחיד אחרים העביר את רגעיו האחרונים בפחד מוחלט, מבועת מהכוחות האמריקניים שסוגרים עליו.

 

"היינו במבנה בערך שעתיים ואחרי שהמשימה הושלמה לקחנו חומר רגיש שנוגע לדאעש", אמר טראמפ. "מקורות, תוכניות, דברים שרצינו מאוד. אל-בגדדי היה במנוסה במשך שנים רבות, הרבה לפני שנכנסתי לתפקיד. אבל בהוראתי השמדנו את החליפות שלו ב-100% במרץ השנה. האירועים הלילה הם עוד תזכורת לכך שנמשיך לרדוף את הטרוריסטים של דאעש עד סופם. וזה תקף גם לארגונים אחרים. אל-בגדדי והלוזרים שעבדו איתו, לא היה להם מושג למה הם נכנסים".

 

טראמפ הזכיר כמה מהשבויים שארגון הטרור הוציא להורג, בהם קיילה מולר האמריקנית והטייס הירדני מועאז אל-כסאסבה. טראמפ אמר שההוצאות להורג "הפכו את דאעש לאחד הארגונים המתועבים ביותר בהיסטוריה של העולם. החליפות הכתומות, עריפות ראשים, כל אלה נעשו כדי שכל העולם יראה. זה מה שאל-בגדדי רצה. זה מה שהוא היה גאה בו. הוא היה חולה ומתועב. ועכשיו הוא לא כאן". 

 דונלד טראמפ בהצהרה דרמטית  (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)
 

טראמפ הודה למדינות שסייעו למבצע האמריקני. "הפשיטה הזאת הייתה מדהימה ויכלה להתקיים רק בעזרת מדינות אחרות. אני רוצה להודות לרוסיה, טורקיה, סוריה ועיראק וגם לכורדים הסורים על התמיכה שהם נתנו לנו. תודה גם למומחי המודיעין שעזרו להפוך את המסע הזה לאפשרי".

 

הנשיא סיפר על תחילתו של המבצע. "הוא היה תחת מעקב כמה שבועות, ידענו קצת לאיפה הוא הולך, היה לנו מידע טוב שהוא הולך למיקום אחר. כמה מאמצים בוטלו כי הוא כל הזמן שינה את דעתו. לבסוף ראינו שהוא כאן, ידענו משהו על המבנה, ידענו שיש בו מנהרות. המנהרות היו מבוי סתום ברובן. הייתה אחת שחשבנו שלא, אבל כיסינו גם אותה. רמת המודיעין והעבודה הייתה מדהימה".

נשיא ארה
החמ"ל של טראמפ בזמן המבצע(צילום: gettyimages)
 

גורמים אמריקנים מסרו הבוקר כי המבצע לחיסול אל-בגדדי ארך כשעה וחצי, ובסופו הפעיל מנהיג דאעש את חגורת הנפץ שלבש ופוצץ את עצמו. בכיר טורקי אמר שאל-בגדדי הגיע למקום 48 שעות לפני התקיפה. על פי הדיווחים, לפחות שלושה בני אדם שהו עם מנהיג ארגון הטרור הרצחני במתחם שבו הסתתר ונהרגו לצדו – שומר ראשו האישי ושתיים מנשותיו.

 

כלי תקשורת אמריקניים דיווחו שהמבצע החל בתקיפה מהאוויר של מטוסי קרב, מסוקים ומל"טים. לאחר מכן הונחתו לוחמי "אריות הים" בשטח, אז החל קרב יריות בינם לבין אנשי דאעש. גורם אמריקני אמר לרשת "סקיי ניוז" בערבית כי שמונה מסוקים לפחות השתתפו במבצע החיסול.

 

 

בתמונות של מקום החיסול בבוקר לכתוב – המתחם שבו חוסל מנהיג דאעש על פי דיווחים (צילום: AFP)
המתחם שהותקף ליד הכפר בארישא(צילום: AFP)

בתמונות של מקום החיסול בבוקר לכתוב – המתחם שבו חוסל מנהיג דאעש על פי דיווחים (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

הבוקר אחרי החיסול באזור אידליב ()

לפי גורמים ביטחוניים עיראקיים, אל-בגדדי נחשף כשניסה להבריח את משפחתו לטורקיה. "מקורותינו בסוריה אישרו לצוות המודיעין העיראקי שעליו הוטל לרדוף אחר אל-בגדדי כי הוא נהרג לצד שומר ראשו האישי באידליב", מסרו הגורמים. אחד הגורמים הוסיף: "המבצע יצא לפועל לאחר שהתגלה מקום מסתורו של מנהיג דאעש כשניסה להוציא את משפחתו מאידליב לעבר הגבול הטורקי". 

 

הכוחות הכורדים אמרו שחמישה חודשים של שיתוף מידע מודיעיני עם הקואליציה בהנהגת ארה"ב הובילו לחיסולו של אל-בגדדי. מפקד הכוחות הסוריים הדמוקרטיים (SDF) בהובלת הכורדים, מזלום עבדי, כתב בטוויטר כי מדובר ב"פעולה היסטורית מוצלחת כתוצאה מעבודת מודיעין משותפת עם וושינגטון".

 

משרד ההגנה הטורקי מסר בצהריים כי שיתף פעולה עם ארה"ב לקראת המבצע. "הרשויות הצבאיות של טורקיה וארה"ב החליפו ותיאמו מידע ביניהן לפני הפעולה", נמסר. בכיר טורקי הוסיף: "למיטב ידיעתי, אבו בכר אל-בגדדי הגיע למקום שבו תקפה ארה"ב 48 שעות לפני הפשיטה. לצבא טורקיה היה מידע מקדים על התקיפה. נמשיך לתאם את פעולותינו על הקרקע". 

בתמונות של מקום החיסול בבוקר לכתוב – המתחם שבו חוסל מנהיג דאעש על פי דיווחים (צילום: רויטרס)
אל-בגדדי(צילום: רויטרס)

  ()

דאעש, נזכיר, הגיע לשיא כוחו בשנת 2014, אחרי שכבש שליש משטח עיראק ושטחים נרחבים מסוריה והכריז בהם על "חליפוּת איסלאמית", מדינה מוסלמית המתנהלת על פי החוקים הנוקשים ביותר של השריעה. תחת שלטון האימים שלו נרצחו המוני בני מיעוטים. הוא סקל למוות נשים, כרת ידיים בגין פשעים קלים והשליך הומואים מגגות אל מותם.

 

מאז 2015, כשללחימה נגד הארגון הצטרפו רוסיה והקואליציה הבינלאומית בהובלת ארה"ב, איבד דאעש עוד ועוד שטחים, עד שגם שני סמליו הגדולים, העיר מוסול בעיראק והעיר א-ראקה בסוריה, שוחררו. המדינה האיסלאמית שלו קרסה, אולם כיסים שלו עדיין קיימים במקומות כמו סוריה וחצי האי סיני, ופעילים שלו פרוסים ברחבי העולם וממשיכים לתכנן פיגועים בשם הג'יהאד.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
"אל-בגדדי מת". טראמפ
צילום: רויטרס
מומלצים