שתף קטע נבחר

המנהרה, הכלבים והרובוט: הגילויים בנאום טראמפ

המסוקים שנחתו במבנה ממולכד תחת אש. קרב היריות מול הג'יהאדיסטים והנשים של אל-בגדדי. הכלבים שרדפו אחרי מנהיג דאעש וילדיו למנהרה ללא מוצא. בדיקת ה-DNA. הצפייה בחמ"ל וההשוואה לבן לאדן. טראמפ חשף את פרטי מבצע החיסול של האיש המבוקש בעולם: "זה היה כמו לראות סרט"

 

 

דונלד טראמפ הכריז אחר הצהריים (יום א') על חיסולו של אבו בכר אל-בגדדי, מנהיג דאעש והמבוקש מספר אחת בעולם. "הוא מת כמו כלב", אמר טראמפ על אל-בגדדי, שנהרג במבצע מורכב בצפון מערב סוריה. "ארה"ב מיצתה הלילה את הדין עם מנהיג הטרור מספר אחת", הוסיף טראמפ. "חיפשנו את אל-בגדדי הרבה שנים, ולכידתו וחיסולו היו בראש סדר העדיפויות של הביטחון הלאומי בממשל שלי".

 

עוד על חיסול אל-בגדדי:

המנהיג הפך לשהיד. גם זה מסוכן

עלייתה ונפילתה של המדינה האיסלאמית

כל הניסיונות לחיסול מנהיג דאעש

דאעש לא מת עם אל-בגדדי / רון בן ישי

 

נשיא ארה
(צילום: gettyimages)
 

"הכוחות האמריקניים למשימות מיוחדות ביצעו משימה מסוכנת ונועזת בלילה בצפון מערב סוריה, והשלימו את המשימה בדרך מפוארת", אמר טראמפ בהצהרה מיוחדת בבית הלבן. "הצוות האמריקני היה יוצא מהכלל. יצא לי לראות הרבה מזה. אף איש צוות לא נהרג במבצע, בשעה שמספר גדול מלוחמיו ומקורביו של אל-בגדדי נהרגו ביחד איתו. הוא מת אחרי שרץ למנהרה ללא מוצא, מייבב, בוכה וצורח".

 

"הוא היה אדם חולה ומושחת ועכשיו הוא איננו", אמר טראמפ. "אל-בגדדי היה מרושע ואלים, והוא מת בדרך מרושעת ואלימה". טראמפ הוסיף כי אחרי חיסול של מנהיג דאעש "העולם יהיה מקום בטוח יותר". הערב דיווחו הכוחות הכורדיים בסוריה על הישג נוסף נגד דאעש: מזלום קובאני, דובר הכוחות הסוריים הדמוקרטיים, אמר כי אבו חסן אל מוהג'יר, דובר דאעש ויד ימינו של אל-בגדדי, חוסל בתקיפה משותפת של הכורדים וארה"ב בצפון סוריה.

 

 

"משתמשים באינטרנט יותר טוב ממני"

טראמפ סיפר שאל-בגדדי היה תחת מעקב במשך כמה שבועות, אחרי שהאמריקנים קיבלו מידע מודיעיני על מקום הימצאו. "לפני כמה שבועות הם הצליחו למצוא אותו. אתם יודעים, האנשים האלה מאוד חכמים", אמר טראמפ על קהילת המודיעין. שירות המודיעין העיראקי אמר שמידע שהגיע מעיראק סלל את הדרך למבצע. גורם טורקי סיפר שאל-בגדדי הגיע לאזור בצפון מערב סוריה 48 שעות לפני המבצע. לפי גורמים ביטחוניים עיראקים אל-בגדדי נחשף כשניסה להבריח את משפחתו לטורקיה.

חיסול מנהיג דאעש אבו בכר אל בגדדי חוסל בארישא אידליב סוריה ()
אבו בכר אל-בגדדי. "מת כמו כלב"
 

צילום לווין מספטמבר מגורים של אבו בכר אל בגדדי ליד כפר בארישא סוריה (צילום: EPA / maxar)
צילום לווין בכפר בארישה בסוריה: כאן, לפי הדיווחים, חוסל אל-בגדדי(צילום: EPA / maxar)

נשיא ארה"ב סיפר על הקושי של אנשי המודיעין לאתר את פעילי דאעש ואמר על הג'יהאדיסטים: "אתם יודעים, האנשים האלה מאוד חכמים. הם כבר לא בקטע של שימוש בטלפונים סלולריים, הם גאונים טכנית. אתם יודעים, הם משתמשים באינטרנט יותר טוב מכמעט כל אדם בעולם, אולי חוץ מדונלד טראמפ. הם משתמשים באינטרנט בצורה יוצאת מהכלל".

 

טראמפ אמר שהפשיטה התבצעה בזכות שיתוף הפעולה של ארה"ב עם הכוחות שפועלים באזור והודה להם. "אני רוצה להודות לרוסיה, לטורקיה, לסוריה ולעיראק, וגם לכורדים הסורים על התמיכה המסוימת שהם נתנו לנו", אמר טראמפ. הכורדים, נזכיר, זועמים על טראמפ על הוצאת הכוחות מהאוטונומיה הכורדית בצפון מזרח סוריה, מה שאפשר לטורקיה לפלוש לאזור.

 

"הירי היה לא ייאמן, זה היה מדהים"

שמונה מסוקים אמריקניים עשו את דרכם למתחם שבו הסתתר אל-בגדדי במחוז אידליב בצפון מערב סוריה, מחוז שנשלט על ידי הכוחות הסוריים והרוסיים. הם טסו בגובה נמוך בשעת לילה, ובדרך למתחם ספגו אש. הם השיבו בירי לעבר החמושים. טראמפ אמר שלא מדובר בחיילים, ושהצבא הרוסי קיבל עדכון על ההגעה המתוכננת של האמריקנים לאזור. טראמפ אמר ששיתוף הפעולה עם הרוסים היה מוצלח "כי גם הם שונאים את דאעש".

הבוקר אחרי החיסול באזור אידליב ()
כאן, לפי הדיווחים, חוסל אל-בגדדי

בתמונות של מקום החיסול בבוקר לכתוב – המתחם שבו חוסל מנהיג דאעש על פי דיווחים (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

בתמונות של מקום החיסול בבוקר לכתוב – המתחם שבו חוסל מנהיג דאעש על פי דיווחים (צילום: AFP)
(צילום: AFP)
 

"טסנו מאוד מאוד נמוך ומאוד מאוד מהר. זה היה חלק מאוד מסוכן במשימה. להגיע לשם, ולהסתלק", אמר טראמפ. "היה סיכוי שיגיבו לעברנו בירי שלא ייאמן", סיפר הנשיא. כשהמסוקים נחתו בסביבת המבנה המדובר התחיל הכאוס. "צוות גדול של לוחמים גאונים רצו מהמסוקים, ירו ויצרו חורים בצד הבניין", כדי להימנע מפגיעה בדלת הראשית – שהייתה ממולכדת. "זה היה משהו ממש מדהים לראות, ראינו את זה כל כך בבירור".

 

במקום נפתח קרב בין הג'יהאדיסטים לחיילים האמריקנים. "הם התקבלו בהרבה אש", אמר הנשיא, והוסיף שמספר גדול של ג'יהאדיסטים נהרגו בקרב. טראמפ סיפר ששתיים מנשותיו של אל-בגדדי, שלבשו חגורות נפץ שלא התפוצצו, נהרגו גם כן במבצע. 11 ילדים פונו בשלום מהבניין, אחרים נכנעו ונעצרו. טראמפ לא ציין בדיוק כמה שרדו את המבצע, אך הדגיש כי "יש יותר מתים מאנשים חיים". טראמפ הוסיף שהכוחות האמריקניים היו בבניין במשך כשעתיים, ואספו "חומרים רגישים במיוחד ומודיעין על דאעש".

 

"מת כמו פחדן: בוכה, מייבב, צורח"

"אדוני, יש רק אדם אחד בבניין. אנחנו בטוחים שהוא במנהרה, מנסה לברוח. אבל מדובר במנהרה ללא מוצא", שחזר טראמפ את העדכון הדרמטי. אותו אדם היה אל-בגדדי. האמריקנים ידעו שבמקום יש מנהרות, ושסביר להניח שמי שיימלט מהמקום ילבש חגורת נפץ. טראמפ סיפר שהכוחות האמריקניים הגיעו לבניין עם רובוט, אך לבסוף לא השתמשו בו. "הם התקדמו מהר מדי. היה מרדף", אמר טראמפ.

 

אל-בגדדי לקח שלושה מילדיו הקטנים למנהרה, שכאמור הייתה ללא מוצא. "זה היה ברוטאלי", אמר טראמפ. הכוחות האמריקניים שלחו כלבים למנהרה. אל-בגדדי הפעיל את חגורת הנפץ שלו. "הוא הגיע לקצה המנהרה כשהכלבים שלנו רדפו אחריו. הוא הפעיל את החגורה, והרג את עצמו ואת שלושת ילדיו. הוא לא מת כמו גיבור. הוא מת כמו פחדן, בוכה, מייבב וצורח ומביא את ילדיו הקטנים למות איתו. מוות ודאי. ידענו שלמנהרה הזאת אין מוצא".

בתמונות של מקום החיסול בבוקר לכתוב – המתחם שבו חוסל מנהיג דאעש על פי דיווחים (צילום: MCT)
(צילום: MCT)

בתמונות של מקום החיסול בבוקר לכתוב – המתחם שבו חוסל מנהיג דאעש על פי דיווחים (צילום: MCT)
(צילום: MCT)

בתמונות של מקום החיסול בבוקר לכתוב – המתחם שבו חוסל מנהיג דאעש על פי דיווחים (צילום: MCT)
(צילום: MCT)
 

"אני חיפשתי אותו שלוש שנים. לפני חודש התחלתי לקבל חוות דעת חיובית מאוד, יש לנו אנשי מודיעין יוצאי דופן שעשו עבודה נפלאה. מחבלים שמדכאים ורוצחים אנשים חפים מפשע לא יכול לישון בשקט, הם צריכים לדעת שאנחנו נשמיד אותם לחלוטין. המפלצות האלה לא יברחו מגורלן ולא יברחו מהשיפוט הסופי של אלוהים. בגדדי היה במנוסה במשך שנים רבות, הרבה לפני שנכנסתי לתפקיד. אבל במסגרת ההנחיה שלי כראש המטות המשולבים אנחנו מחקנו 100% מהחליפות שלו במרץ השנה. האירועים היום הם תזכורת נוספת שאנחנו נמשיך לרדוף את המחבלים שנותרו מדאעש ונביא לסופם האכזר".

 

"הזיהוי הושלם תוך 15 דקות"

"הגופה שלו הושחתה בפיצוץ והמנהרה קרסה עליו", אמר טראמפ על מותו של אל-בגדדי. טראמפ אמר שהריסות המנהרה שבה מנהיג דאעש פוצץ עצמו הקשו על הכוחות להגיע לגופתו, אך ציין שבכל זאת הם פינו את ההריסות – והצליחו לאשר במהירות שאכן מדובר במנהיג ארגון הטרור. "תוצאות הבדיקה ניפקו זיהוי חיובי מיידי, ודאי ומוחלט", אמר טראמפ.

נשיא ארה
(צילום: AP)

נשיא ארה
(צילום: רויטרס)
 

נשיא ארה"ב הוסיף שהמעורבים במבצע "הביאו חלקי גופות" מהמנהרה שקרסה, "למרות שלא נשאר יותר מדי". 15 דקות בלבד לאחר מכן כבר אישרו הכוחות בבדיקת DNA שמדובר באבו בכר אל-בגדדי.

 

"צריך שילדים קטנים יראו איך הוא מת"

"זה היה כמו לצפות בסרט", אמר טראמפ על הצפייה במבצע של הכוחות האמריקניים בצפון מערב סוריה. טראמפ סיפר שהוא צפה ברוב המבצע, בחמ"ל שהוקם בבית הלבן. מסביב לשולחן היו עדים בזמן אמת לרגעים הדרמטיים גם סגנו מייק פנס, מזכיר ההגנה מארק אספר, היועץ לביטחון לאומי רוברט אובריין ויו"ר המטות המשולבים הגנרלים מארק מילי ומרקוס אוואנס.

בתמונות של מקום החיסול בבוקר לכתוב – המתחם שבו חוסל מנהיג דאעש על פי דיווחים (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)
 

טראמפ אמר שהמבצע בצפון מערב סוריה התחיל ב-17:00 שעון וושינגטון, ושלדעתו תיעוד מותו של אל-בגדדי הוא סרטון שחשוב שהעולם יראה. "אני חושב שזה משהו שאנחנו צריכים לפרסם, כדי שחסידיו וכל מיני ילדים קטנים שרוצים לעזוב מדינות רבות, כולל ארה"ב, יראו איך הוא מת".

 

"כשאמרתי שחייבים להרוג את בן לאדן לא הקשיבו לי"

החיסול של אל-בגדדי הוביל להשוואה מתבקשת לחיסולו של אוסמה בן לאדן, מנהיג אל-קאעידה ואדריכל מתקפת הטרור ב-11 בספטמבר 2001. טראמפ משוכנע שהמבצע לחיסול אל-בגדדי גדול וחשוב יותר מחיסול בן לאדן, שנהרג בדירת המסתור שלו בפקיסטן ב-2011. "זה הכי גדול, והוא הכי גרוע שהיה אי פעם", אמר טראמפ אל מנהיג דאעש. "אוסמה בן לאדן היה גדול, אבל אוסמה בן לאדן הפך לגדול בזכות מרכז הסחר העולמי. הוא (אל-בגדדי) אדם שבנה, כמו שהוא קורא לזה, מדינה שלמה", אמר הנשיא על הקמת החליפות האיסלאמית של דאעש בסוריה ובעיראק.

 

טראמפ ניצל את ההזדמנות והזכיר שהוא הזהיר מבן לאדן בספר משנת 2000, שנה לפני המתקפה בארה"ב. "לא קיבלתי אז שום קרדיט, אני אף פעם לא מקבל", טען הנשיא בבית הלבן. "אמרתי שחייבים להרוג אותו, אמרתי שחייבים לסלק אותו ואף אחד לא הקשיב לי אף פעם. בוא נאמר זאת כך – אם היו מקשיבים לי הרבה דברים היו נראים אחרת".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
"הוא מת כמו כלב", אמר טראמפ על אל-בגדדי
צילום: AP
מומלצים