שתף קטע נבחר

חיסול בפתח הקמפיין: הניצחון של טראמפ

החיסול של אל-בגדדי בא לנשיא בעיתוי מושלם: בדיוק שנה לפני הבחירות. מבחינתו הוא בליגה של הגדולים עכשיו, ומי ידבר על הדחה? פרשנות

 

 

אמריקה מתעבת מלחמות ארוכות במרחק אלפי קילומטרים מהבית, שונאת לקבל את חייליה בארונות עטופים בדגל וזועמת על בזבוז כספי משלם המיסים הכרוך בכך. היא אוהבת מבצעי מחץ נועזים, כאלה שמציתים את הדמיון ושבמהלכם לוחם הקומנדו "הטוב" מחסל את "הרעים" מכוחות הרשע.

 

עוד על חיסול אל-בגדדי:

המנהרה, הכלבים והרובוט: הגילויים בנאום טראמפ

מבצע החיסול: על שם קיילה, שאל-בגדדי אנס בשבי

עלייתה ונפילתה של המדינה האיסלאמית

 

אמריקה אהבה להתעורר לבוקר בו חוסל בן לאדן ולשחר בו נתפס סדאם חוסיין. היום קיבלו האמריקנים מטראמפ מנה גדושה של גאווה לאומית: נשיא ארה"ב הודיע שבמבצע נועז של מיטב הכוחות האמריקניים חוסל אל-בגדדי, האיש שייסד והנהיג את דאעש, ארגון הטרור שהטיל אימה על העולם. כמו בכל העולם גם בארה"ב עקבו בחרדה וזעזוע אחרי סצנות מקפיאות דם של עריפת ראשים, והוצאות להורג שבהן השבויים נשרפים חיים או מוטבעים למוות בכלובים.

נשיא ארה
תמונת הניצחון של טראמפ(צילום: gettyimages)
 

טראמפ הצליח להביא את הראש: את מנהיג ארגון הטרור הרצחני בעולם, האיש שהיה מבוקש כבר שנים והמוח מאחורי מעשי השטן. "הוא מת כמו כלב, מייבב ובוכה. הוא לא מת כמו גיבור", הכריז טראמפ. הוא לא חסך מהאמריקנים שום פרט וסיפר על מרדף במנהרה ללא מוצא, כשכלבים מאומנים רודפים אחרי אל-בגדדי, ועל הרגע שבו אל-בגדדי הפעיל את חגורת הנפץ והרג את שלושת ילדיו הקטנים ביחד איתו.

 

מבצע חיסולו של אל-בגדדי תוכנן לפני חודשים רבים, אך רק לפני שבועיים נאסף המודיעין המדויק שאפשר לכוחות לדעת בוודאות כמעט מוחלטת היכן הוא מסתתר, שהרי רוב הזמן הוא במנוסה ומשנה את מקומות המחבוא שלו. עיתוי החיסול מעולה לטראמפ: בדיוק שנה לפני המירוץ לקדנציה שנייה בבית הלבן. הוא לא יכול היה להזמין לעצמו יריית פתיחה טובה יותר לקמפיין.

מנהיג דעאש אבו בכר אל בגדדי  (צילום: MCT)
מנהיג דעאש אבו בכר אל-בגדדי (צילום: MCT)
 

מהרגע שהציף את החדשות, ובמקביל אמר את מה שהאמריקנים אוהבים לשמוע - שלא ישנה את דעתו על הסגת החיילים מסוריה ושנמאס לו לבזבז מיליארדים על מלחמות לא לו, השיח השתנה מקצה לקצה: עד אז נראה היה שטראמפ מדשדש בביצת ההדחה, כשעלו עדויות על ניצול כוחו בקונגרס בהקשר למזימה נגד ג'ו ביידן בפרשת "אוקראינה גייט". עכשיו, לפחות זמנית, זמן ההדחה בהקפאה: מי ייצא נגד נשיא שזה עתה ניצח, בתפקידו כמפקד העליון של הצבא, על מבצע "הוליוודי" לחיסול אחת מזרועות הרשע?

 

הקלישה אומרת כי תמונה אחת טובה מאלף מילים. את התמונה הזאת השיג אתמול טראמפ והיא תהפוך לתמונת הניצחון שלו: מעט מאוד רגעים כאלו זכורים מימי נשיאותו: הוא יושב בראש השולחן בחדר המצב של הבית הלבן, מעל ראשו סמל הנשיאות המוזהב, לצדו גנרלים וסגן הנשיא. השולחן עמוס במכשירי תקשורת שאפשרו לו לא רק לפקד על המבצע מרחוק, אלא גם לצפות במהלכו. "זה היה כמו סרט", אמר הנשיא, מתקשה להסתיר את התלהבותו. "ראינו בדיוק מה קורה שם זה היה מדהים".

החמ"ל של אובמה בזמן חיסול בן לאדן ב-2011 ()
החמ"ל של אובמה בזמן חיסול בן לאדן ב-2011
 

לטראמפ יש אובססיה ידועה לגבי קודמו בתפקיד, הנשיא ברק אובמה. לא אחת הוא התפאר כי כל מה שעשה הנשיא שכיהן לפניו הוא יכול לעשות טוב יותר. לכן יצא מהסכם הגרעין עם איראן ומהסכם האקלים ונלחם ב"אובמה קר". לאובמה היה הישג מזהיר, שנה וחצי לפני ההתמודדות לקדנציה שנייה: הוא פיקד על המבצע לחיסול אוסמה בן לאדן, אדריכל מתקפת הטרור ב-11 בספטמבר 2001. כשטראמפ הודיע על חיסול אל-בגדדי הוא לא התאפק והשווה בין השניים. הוא אמר שאובמה אמנם חיסל את בן לאדן, אבל מנהיג אל-קאעידה בכלל לא היה ידוע עד הפיגוע בתאומים. את אל-בגדדי כולם מכירים, והוא גם הודיע על הקמת חליפות איסלאמית.

 

בימים ובשבועות הקרובים יחרוש טראמפ את אמריקה כדי להתניע את קמפיין הבחירות שלו. מצבו בסקרים רעוע. אמנם הבסיס הפוליטי שלו שומר לו אמונים, אבל הוא צריך יותר מזה כדי לנצח. והנה הוא קיבל: במנהרה אפלה, הרחק מהבית, בצפון סוריה, חוסל בפקודתו רב מרצחים. טראמפ לא יוותר על התהילה שנפלה לידיו: מעתה ועד יום ההצבעה בעוד שנה הוא יזכיר לכולם שהוא יודע לשחק על המגרש של הגדולים, ויסתום בהתנשאות את כל מי שינסה לדבר איתו על הדחה, כי מבחינתו, הוא כבר בליגה אחרת, במותו איפשר לו בגדדי להריח מקרוב יותר את היצחון הפוליטי הבא.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
טראמפ במסיבת העיתונאים היום בבית הלבן
צילום: AP
מומלצים