שתף קטע נבחר

עשרות ישראלים נעצרים על הברחת גת: "בחו"ל זה סם לכל דבר"

לפי נתוני משרד החוץ, 59 ישראלים נעצרו בחו"ל על הברחת גת מאז נובמבר בשנה שעברה: "מפעילים בישראל נותנים לצעירים מזוודות עם עשרות ק"ג ואמרים להם שמקסימום יעצרו אותם ליום יומיים". לפני שבועיים נידון ישראלי לעשר שנות מאסר בטורקיה על הברחה של 35 ק"ג

 

 

 

לפני שבועיים נידון ישראלי בן 32 לעשר שנות מאסר בטורקיה על הברחת גת, ומדובר בתופעה שרק הולכת ומתרחבת. זיו שלוי מהאגף הקונסולרי במשרד חוץ סיפר הבוקר (יום ב') באולפן ynet כי מנתוני המשרד נעצרו 59 ישראלים ב-11 החודשים האחרונים במדינות שונות באירופה.

 

"זו תופעה מאוד מדאיגה וחמורה", אומר שלוי. "עוצרים אותם על ניסיון להברחת גת שלא צלח, כי תפסו אותם בשדה התעופה, והם נכנסים למעצר לתקופות ארוכות".

 

ידיעות ()
עלי גת. "מפתים צעירים בשדה התעופה"

 

-איך עובדת השיטה של ההברחה?

 

"יש מפעילים בישראל שמפילים את הצעירים האלה, מפתים אותם בשביל כמה אלפי שקלים בודדים, אומרים להם תסעו לחו"ל, תבלו באירופה תקבלו גם קצת כסף, ורק תעבירו את המזוודות האלה, של 40-30 קילו והצעירים האלה מאמינים למה שאומרים להם. שמענו גם על מקרה שהיה במדריד, של 180 ק"ג גת ב-9 מזוודות. לא פלא שתופסים אותם".

 

-נותנים להם מזוודות בשדות התעופה?

 

"פוגשים אותם בשדה התעופה, נכנסים לאוטו של המפעיל, הוא פותח את המזוודה אומר להם אתם רואים, יש פה רק גת. גת בארץ זה חוקי אבל באירופה זה נחשב סם לכל דבר, והם לא מבינים את זה, המפעיל אומר להם – אל תדאגו, אם יתפסו אתכם – יום, יומיים אתם מגורשים חזרה לארץ".

 

לפי שלוי, מדובר בצעירים שרובם סביב גיל 20. "יש גם אנשים עם בעיות נפשיות, חוסים במעונות נוער. אני לא יודע איך המפעילים מגיעים לאוכלוסיות האלה ומנצלים ומפתים את הצעירים. אנחנו פה להעיר ולהזהיר".

 

הישראלי שנידון למאסר ממושך בטורקיה הורשע בהברחת 35 קילו של הצמח. שלוי מספר כי מדובר בעונש החריג ביותר: "עשור זה באמת העונש הכי חמור, בטורקיה רואים את זה כסם לכל דבר. זה עוד לפני ערעור, ואנחנו מקווים שהדברים שם יכולים להשתפר, סיפור כואב".

 

הוא מוסיף: "אנחנו מקווים להביא לידיעת הציבור את הנושא הזה, שהצעירים לא יתפתו, שהמשפחות יהיו ערניות לאן הילדים שלהם נוסעים. אנחנו עובדים בערוצים שלנו, מנכ"ל משרד החוץ העביר מכתב לממלא מקום מפכ"ל משטרת ישראל לפני כמה ימים בבקשה להיות מעורב בנושא הזה כדי שמשטרת ישראל תעזור. אנחנו פונים בכל דרך אפשרית, גם דרך התקשורת. מקווים שהדברים האלה ילכו ויגוועו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים