שתף קטע נבחר

האיחוד האירופי דוחה שוב את הברקזיט

בוריס ג'ונסון לא הצליח לאשר את ההסכם בפרלמנט, ובריסל הודיעה כי מועד הפרישה יידחה ל-31 בינואר. הערב: הצבעה על הקדמת הבחירות

נשיא המועצה האירופית דונלד טוסק הודיע בצהריים (יום ג') כי מנהיגי האיחוד האירופי הסכימו לדחות שוב את מועד הפרישה של בריטניה מהאיחוד בשלושה חודשים. בריטניה אמורה הייתה לפרוש מהאיחוד ב-31 באוקטובר, יום חמישי הקרוב, אבל מועד הפרישה החדש יהיה 31 בינואר 2020. אישור רשמי של הדחייה ייעשה מחר או מחרתיים.

 

עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ 

 

בוריס ג'ונסון בריטניה בדיון ב  פרלמנט על ה ברקזיט  (צילום: AFP)
ג'ונסון. סיכוייו הערב לא גבוהים(צילום: AFP)

החלטת האיחוד האירופי באה אחרי שראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון, שהבטיח להוציא את ארצו מהאיחוד ויהי מה ב-31 באוקטובר, עם הסכם או בלעדיו, נאלץ בשבוע שעבר בהוראת הפרלמנט הבריטי לבקש מבריסל דחייה. כעת הוא חותר לקיום בחירות כלליות בבריטניה עוד לפני סוף השנה, כשברקע חוסר יכולתם של המחוקקים הבריטים להגיע להסכמה על האופן שבו צריכה הפרישה מהאיחוד לצאת לפועל – אם בכלל.

 

לפני הודעתו של טוסק אמרו מקורות באיחוד האירופי כי אף שנציגי האיחוד עשויים לאשר דחייה של עד 31 בינואר, הם יקבעו גם שהפרישה עשויה להיעשות מוקדם יותר – ב-1 בדצמבר או ב-1 בינואר – אם הפרלמנט הבריטי יאשר עד אז את הסכם הברקזיט החדש שגיבש ג'ונסון עם האיחוד.

מחאה על הברקזיט (צילום: MCT)
מפגינים נגד הברקזיט בלונדון. כבר דחייה שלישית(צילום: MCT)

בוריס ג'ונסון (צילום: AFP)
הפרלמנט בשבוע שעבר. לראשונה אישר עקרונית את ההסכם(צילום: AFP)

בשבוע שעבר, נזכיר, הצביע הפרלמנט עקרונית בעד ההסכם – אך הורה לעכבו ולהכניסו לתוקף רק אחרי שתושלם עוד שורה של הליכי חקיקה שאין סיכוי להשלים עד 31 באוקטובר, המועד שנקבע לפרישה.

 

על רקע המבוי הסתום בבריטניה דורש ג'ונסון לקיים בחירות ב-12 בדצמבר בתמורה לכך שתינתן למחוקקים שהות ארוכה יותר לאשר את ההסכם שגיבש. כדי להחליט על בחירות במועד הזה זקוק ג'ונסון לתמיכתם של שני שלישים מ-650 חברי הפרלמנט. ההצבעה על כך אמורה להיערך היום, והסיכויים שהצעתו תתקבל אינם גבוהים. שתי מפלגות אופוזיציה מציעות לקיים בחירות ב-9 בדצמבר.

ברקזיט בריטניה ()

הדחייה שקיבלה היום בריטניה בביצוע הברקזיט היא כבר השלישית במספר. המועד הראשון לפרישה היה 29 במרץ, ואחר כך, כשהפרלמנט הבריטי סירב שוב ושוב לאשר את ההסכם שגיבשה ראש הממשלה דאז תרזה מיי, היא נדחתה ל-31 באפריל ואז ל-31 באוקטובר.

 

באיחוד האירופי אמרו היום כי בכוונתם להדגיש לבריטניה שבשלושת חודשי הדחייה שיינתנו לה לא יתנהל משא ומתן מחודש על ההסכם – הארכּה תינתן לה רק כדי להשלים את אישורו הסופי של ההסכם שכבר גובש.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: EPA
רה"מ ג'ונסון. לא רצה עוד עיכובים
צילום: EPA
מומלצים