שתף קטע נבחר

עבריין מס זכה לעונש קל בגלל דיכאון קליני

בעלי חברה לייעוץ מס והנהלת חשבונות, נכה צה"ל מאז מלחמת יום כיפור, ביצע 12 עבירות של אי-דיווח. אבל השופט התחשב במצבו הנפשי והרפואי

בית משפט השלום בירושלים גזר לאחרונה קנס של 20 אלף שקל ומאסר על תנאי בלבד על בעל חברת שירותי הנהלת חשבונות וייעוץ מס, שביצע 12 עבירות מס לאורך שש שנים. השופט שמואל הרבסט התחשב בין השאר בכך שהאיש – נכה צה"ל ממלחמת יום כיפור – סובל ממצב רפואי ונפשי קשה.

 

מזה שנים סובל הנאשם ממחלה פסיכיאטרית, וכן ממחלות לב, סוכרת עם סיבוכים, בעיות בכלי הדם ובעיות אורתופדיות. הוא הורשע בשש עבירות של אי הגשת דו"חות במועד על הכנסות החברה, ובשש עבירות של אי הגשת דו"חות אישיים שלו לשנות המס 2012-2007. הוא הודה שלא הגיש את הדו"חות, אך טען כי המחדל נבע מדיכאון קליני שממנו סבל. במסגרת ההליך הוא הגיש את הדו"חות, כלומר "הסיר את המחדל", אם כי באיחור רב מהמועד החוקי.

 

המדינה ביקשה להטיל עליו בין ארבעה לשישה חודשי מאסר בפועל בנוסף לקנס גדול ומאסר על תנאי. בין היתר נטען כי לנאשם יש עבר פלילי בעבירות דומות – שבהן הורשע בשנים קודמות וכבר הוטל עליו מאסר על תנאי.

 

מנגד ציינה ההגנה שבשל מצבו הנפשי, הנאשם נמצא "קרוב" לסייג של אחריות פלילית, כלומר קרוב למצב שבו ניתן היה לפטור אותו מאחריות ולזכות אותו. הנאשם עצמו תיאר את מצבו, אשר גזל ממנו את הכוחות לטפל בעניינים רבים ולא רק מול מס הכנסה, אלא גם למשל בירושה שקיבל.

 

השופט האבסט כתב: "בענייננו, עוד בעת ניהול התיק הראשון עמדו לחובת הנאשם מחדלים נוספים, אשר נבעו ממצבו הרפואי הקשה, אשר המאשימה הייתה ערה ומודעת אליה, והגישה בגינם מאוחר יותר כתב אישום נוסף, נשוא תיק זה. לפיכך, מצופה היה מהמאשימה להפנות את תשומת לב הנאשם לכך עוד בטרם הודה ונגזר דינו, על מנת שיוכל להבין את ההשלכות הנגזרות מכך ולכלכל את צעדיו".

 

הוא קיבל טענה נוספת שהעלתה ההגנה, ולפיה מדובר ברצף אחד של אירועים, המהווה "עבירה אחת מתמשכת", ולכן מבחינה מהותית המאסר המותנה אינו חב הפעלה וניתן להאריכו. השופט הסביר שיש להסתכל על הדברים בראייה מוסרית-מהותית נרחבת ולא באופן דווקני. בראייה זו, הבהיר, טעותו של הנאשם מתמשכת אך יחידה, כמו גם כישלונו המוסרי.

 

כמו כן, השופט קבע כי למצבו הנפשי-רפואי אכן ישנה משמעות רבה גם לעניין גזירת העונש, וציין כי עונש מאסר יפגע בטיפולים להם הוא זקוק, פגיעה "קשה ואולי אף בלתי הפיכה". הוא הפנה לחוות דעת הממונה על עבודות שירות, ולפי הנאשם אינו כשיר לבצע עבודות שירות.

 

בנסיבות אלה, ולאור חלוף הזמן והסרת המחדל, השופט החליט להאריך את המאסר על תנאי שהוטל על הנאשם בתיק הקודם למשך שנתיים נוספות, והשית עליו קנס בסך 20 אלף שקל.

 

עם זאת, הוא שוכנע שלא מדובר במקרה המתאים להימנעות מהרשעה, תוך שציין כי לא מדובר באדם בעל עבר נקי שהרשעה תכתים את תגרום לעתידו נזק קונקרטי.

 

  • לקריאת פסק הדין המלא – לחצו כאן
  • הכתבה בשיתוף אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • ב"כ המאשימה: עו"ד בן פורת וזיגלר
  • ב"כ הנתבע: עו"ד א. קורב
  • עו"ד ירון אבני עוסק במיסים
  • הכותב לא ייצג בתיק
  • ynet הוא שותף באתר פסקדין

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: Shutterstock
אילוסטרציה
צילום: Shutterstock
עו"ד ירון אבני
מומלצים