שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  נתונים מדאיגים: מחסור של 40 מיליון שקלים להיערכות מערכת הבריאות לחורף

  הזקנה במסדרון לא יכולה להמתין להרכבת ממשלה. במערכת הבריאות מזהירים: קיים מחסור חמור ודחוף של 40 מיליון שקלים לצורך היערכות לחורף. המשבר הפוליטי שהכניס את המדינה להקפאה עוצר את העברות הכספים החיוניות, ולבתי החולים וקופות החולים, שגם כך מצויים במשבר חריף, אין מענה לגל המחלות והאשפוזים הצפויים

  בחורף הקרוב, ייתכן שלא יהיה מקום להתאשפז אפילו במסדרונות: במערכת הבריאות מבצעים היערכות מקיפה לחורף 2019-2020 אלא שמסמך הנחשף הבוקר (ג') מגלה כי למשרד הבריאות נדרשים כ-40 מיליון שקלים נוספים על מנת להכין את המערכת לחורף. זוהי רק עוד אחת מני רבות מההשלכות של תקופת ממשלת המעבר הארוכה, המקשה על המערכות הממשלתיות לתפקד.

   

  העומס בבתי החולים:

  11 ימים, 21 חדרי מיון ברחבי הארץ: כך נראית מערכת בריאות בקריסה

   אחות ב"מאיר": "אנשים מתים בחדר מיון כי יש מחסור בכוח אדם"

  דו"ח מגלה: כמה זמן תחכו בחדר מיון עד שיקבלו אתכם?

   

  עומסים במחלקות. עוד לפני תחילת החורף ( )
  עומסים במחלקות. עוד לפני תחילת החורף

   

  על פי תחשיב שנעשה על ידי הגורמים המקצועיים במשרד הבריאות והובא גם לידיעת משרד האוצר, נדרשים עבור מערכת הבריאות 39,440,000 שקלים כדי להתמודד עם עומסי החורף. במכתב עליו חתומה ד"ר ורד עזרא, ראש חטיבת הרפואה במשרד הבריאות, נכתב: "חורף 2020-2019 צפוי להיות קשה במיוחד, ולכן נדרשת היערכות מעבר להיערכות הרגילה. תקופת החורף מאופיינת בעלייה בתחלואה בכלל ובתחלואת דרכי נשימה ושפעת בפרט – דבר המלווה בעליה בעומס במחלקות לרפואה דחופה, במרפאות קופות החולים ובמוקדים לרפואה דחופה. על כל הגופים והארגונים במערכת הבריאות מוטלת החובה להיערך לעליה משמעותית בעומסים".

   

  עבור היערכות קופות החולים והרפואה בקהילה נדרשים על פי התחשיב הכלכלי 11,089,000 שקלים. זאת בעבור תגבור מערך ביקורי הבית לאוכלוסיות בסכנת הידבקות גבוהה (נשים בהריון, קשישים ועוד), ביקורי רופא לחולים בסיכון לאשפוז על מנת למנוע אשפוזים, תגבור המענה למרותקי בית, הרחבת שעות קבלת קהל ותגבור מוקדי אחיות.

  עבור הפעלת מוקדי חיסון ותגבור מערך החיסונים נדרשים 3,296,000 שקלים נוספים.

   

  לכלל בתי החולים הציבוריים בארץ נדרשים 23,088,000 שקלים. מרבית הכסף לטובת תגבור פעילות בדיקות שונות (CT, אקו לב, MRI וגסטרו), כשני מיליון שקלים מתוכם נדרשים לתגבור כוח האדם ותוספת תורנויות מיון וכחמישה מליון שקלים נוספים לתגבור פעילות המעבדות ומתן תמריצים לשחרור מוקדם של חולים מחדרי המיון.

  עבור מניעת תחלואה באמצעות הסברה וקמפיין תקשורתי- התנהגות נכונה למניעת הידבקות ומודעות לחיסונים נדרשים לפי התחשיב 1,400,000 שקלים

   

   ( )

  סגן שר הבריאות יעקב ליצמן אמר: "אני מאמין בצוותים הרפואיים שלנו בשטח, ביכולות הגבוהות שלהם. יחד עם זאת הם צריכים תוספת תקציב יעודית לחורף על מנת שיוכלו לתת את הטיפול הטוב ביותר למטופלים". מנכל משרד הבריאות משה בר סימן טוב תיאר: "החורף שמגיע עלול להיות קשה, ומערכת הבריאות הישראלית שהיא אחת מהטובות בעולם, עם הצוותים הטובים ביותר, תדע להתמודד עם כל תרחיש, אבל היא זקוקה לתוספת מיידית של משאבים על מנת שתדע לתת פתרונות".

   

  צפו בדבריו של ליצמן בפתיחת דיוני סל התרופות השבוע:

   

   

  מאבק הרופאים במחלקות הפנימיות

  לפני כארבעה חודשים הוגש למנכ"ל משרד הבריאות דו"ח ועדת טור כספא לשיפור הטיפול במחלקות הפנימיות. לאור העומסים, מנהלי המחלקות הפנימיות מחדשים את מאבקם וחושפים את הנתונים העדכניים של המחלקות העמוסות.

   

  כך למשל, אושפזו השבוע במחלה פנימית א' בנהריה 39 חולים, למרות שתקן מיטות האשפוז עומד רק על 32. במחלקה פנימית ב' בבית החולים 'הלל יפה' אושפזו 43 חולים בעוד שכמות המיטות עומדת על 36 בלבד. בבית החולים 'וולפסון' אושפזו 43, מתוכם שלושה חולים מונשמים שלא אמורים לשכב במיון וזאת כאשר תקן המיטות עומד על 38 בלבד.

   

  ד"ר אייל בראון, מנהל מחלקה פנימית ח' ברמבם ומומחה למחלות זיהומיות אמר:"גם בקיץ, המצב הבסיסי במחלקות הפנימיות שלנו היה 100 אחוז תפוסה, יש בתי חולים שכבר דיווחו על 115 אחוז תפוסה ומעלה, וזה עוד לפני תחילת עונת השפעת. גם לאורך החגים היה מצב דומה, כמעט ולא היו מתות ריקות ואנחנו מאוד מודאגים. לא נוספו מיטות אשפוז ואין ספק שאנחנו עומדים לקראת חורף קשה.

   

   ( )

  "השנה השפעת באוסטרליה הייתה קשה מהרגיל ובדרך כלל אנחנו יכולים ללמוד מכך על מה שצפוי לנו. נוסף לכך יש מחסור עולמי בחיסונים וגם בישראל הגיעו החיסונים מאוחר מהרגיל, מה שעלול להוביל לכך שכמות האשפוזים תגדל. בחורף שעבר כמעט ולא שרדנו, אנחנו מפחדים מכך שמרוב העומס - אפילו מקום במסדרון כבר לא יהיה לנו".

   

  בשבוע שעבר פנה "פורום 5 מיליארד לבריאות" המונה 60 ארגוני חולים, רופאים, הסתדרות האחים והאחיות וארגוני מטפלים ליו"ר הכנסת, בבקשה לקיים "דיון חירום בנושאי מערכת הבריאות שאינם סובלים דיחוי בשל סכנת פגיעה קשה בחולים".

   

  בין השאר כתבו במכתב: "לא ניתן להתעלם מהעובדה שאם מדינת ישראל מוצאת מקור למימון מילארדי שקלים על מערכות בחירות, אז בוודאי שיכולה למצוא מקור מימון לתקציב סל התרופות ולצרכים חיוניים נוספים הנדרשים בדחיפות במערכת הבריאות".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: אוהד צויגנברג
  בתי החולים לא מוכנים לחורף
  צילום: אוהד צויגנברג
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים