שתף קטע נבחר

טיפס ב-6 חודשים על 14 ההרים הגבוהים בעולם

שיא עולם מדהים למטפס הנפאלי נירמל פורג'ה: במשך 189 יום התרוצץ בין סין לנפאל, בין הודו לפקיסטן, וטיפס על כל ההרים שגובהם יותר מ-8,000 מטר. הבוקר הגיע לפסגה האחרונה

מטפס ההרים הנפאלי נירמל פורג'ה שבר היום (ג') שיא כשהשלים טיפוס על 14 פסגות ההרים הגבוהים בעולם: הוא טיפס על כל ההרים שגובהם יותר מ-8,000 מטר בתוך שישה חודשים ושישה ימים בלבד. השיא הקודם עמד על כמעט 8 שנים.

 

עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

מטפס הרים מ נפאל נירמל פורג'ה טיפס על 14 פסגות ההרים הגבוהים בעולם (צילום: AFP)
פורג'ה על ראש פסגת ננגה פרבט בפקיסטן(צילום: AFP)

מטפס הרים מ נפאל נירמל פורג'ה טיפס על 14 פסגות ההרים הגבוהים בעולם (צילום: AFP)
בפסגת האוורסט בחודש מאי השנה(צילום: AFP)

מטפס הרים מ נפאל נירמל פורג'ה טיפס על 14 פסגות ההרים הגבוהים בעולם (צילום: AFP)
"כשסיפרתי לאנשים צחקו עליי". פורג'ה(צילום: AFP)

פורג'ה השלים את המשימה כשהגיע לפסגת הר שישהפנגמה בטיבט בשעה 8:59 בבוקר שעון מקומי. "המשימה הושגה!", הוכרז בפוסט בעמוד הפייסבוק שלו.

 

פורג'ה בן ה-36, שהשלים את משימת ה-14 ב-189 ימים, סיפר: "אלה היו שישה חודשים מפרכים שמביאים לכדי צניעות וענווה, ואני מקווה שהוכחתי שעם קצת נחישות, אמונה עצמית ומחשבה חיובית – הכול אפשרי. התחלנו עם כלום, אבל תראו כמה רחוק הגענו".

 

אתגר הטיפוס על 14 ההרים הגבוהים ביותר בעולם החל ב-1986. הראשון שעמד בו היה המטפס האיטלקי האגדי ריינהולד מסנר, שהיום בירך את פורג'ה על הישגו. מאז מסנר העפילו כ-40 מטפסים על 14 הפסגות הגבוהות ביותר, אבל איש מהם לא התקרב אפילו למהירות שבה עשה זאת פורג'ה.

מטפס הרים מ נפאל נירמל פורג'ה טיפס על 14 פסגות ההרים הגבוהים בעולם (צילום: AFP)
בפסגת גאשרברום 2 בפקיסטן(צילום: AFP)

מטפס הרים מ נפאל נירמל פורג'ה טיפס על 14 פסגות ההרים הגבוהים בעולם (צילום: AFP)
מטפס הרים מ נפאל נירמל פורג'ה טיפס על 14 פסגות ההרים הגבוהים בעולם(צילום: AFP)

מטפס הרים מ נפאל נירמל פורג'ה טיפס על 14 פסגות ההרים הגבוהים בעולם (צילום: EPA)
"רוצה לתת השראה לדור הבא". נירמל פורג'ה(צילום: EPA)

המטפס הפולני המנוח יז'י קוקוצ'קה השלים ב-1987 את הטיפוס על 14 הפסגות ב-7 שנים, 11 חודשים ו-14 ימים. הדרום קוריאני קים ג'אנג-הו השלים את האתגר חודש אחד מהר יותר.

 

פורג'ה, שהיה בעברו איש גורקה, הבריגדה הנפאלית בצבא הבריטי שנודעה באומץ הלב שלה, הוציא לדרך את הפרויקט שלו – שאותו כינה "פרויקט אפשר" – באפריל השנה. בתוך חודש אחד בלבד הוא טיפס על ההרים אנפורנה (נפאל), דהאולגירי (נפאל), קנצ'נג'ונגה (נפאל והודו), האוורסט (נפאל וטיבט), להוטסה (נפאל וטיבט) ומקאלו (נפאל וטיבט).

 

באוורסט הוא לא היה לבדו: ב-22 במאי הוא הגיע לפסגה יחד עם 320 איש אחרים. תמונה שבה תועד אז פקק אדיר – ומסוכן – של מטיילים בדרך לפסגה העלתה את סוגיית עומס המטפסים באוורסט לתודעה העולמית. 885 מטפסים – מספר שיא – טיפסו השנה על ההר המפורסם. 11 מהם נהרגו, ולפי טענות לפחות ארבעה ממקרי המוות נגרמו מהעומס.

אוורסט פקק בדרך לפסגה הרוגים נפאל (צילום: AFP, PROJECT POSSIBLE)
הפקק בדרך לפסגת האוורסט במאי(צילום: AFP, PROJECT POSSIBLE)

מטפס הרים איטליה ריינהולד מסנר 14 הפסגות הגבוהות בעולם (צילום: AFP)
המטפס האגדי מסנר. מיהר לברך(צילום: AFP)

חודש אחר כך יצא פורג'ה לפקיסטן לחלק השני של המשימה שלו, ושם הוא טיפס על הר ננגה פרבט, שגובהו 8,125 מטרים. כדי לעמוד במטרה הוא נאלץ להתמודד עם חוסר בשינה ולטפס במהרה על חמש מהפסגות הגבוהות ביותר במדינה, בהן גאשרברום 1, גארשרברום 2 ו-K2, ההר השני בגובהו בעולם.

 

23 ימים אחר כך כבר עמד פורג'ה על פסגת ברוד (סין ופקיסטן) – ההר החמישי והאחרון בחלק השני של המסע שלו. את החלק האחרון החל בספטמבר, כשטיפס לראש ההרים צ'ו אויו (נפאל וטיבט) ומנסלו (נפאל) בתוך שבוע. היום השלים את הטיפוס על שישהפנגמה בטיבט.

 

בריאיון שהעניק לאחרונה לסוכנות הידיעות AFP בקטמנדו העיד פורג'ה כי כשסיפר לראשונה לאנשים על המשימה שאליה הוא רוצה לצאת כולם צחקו עליו. הוא סיפר שחלומו הוא שהישגיו יתנו השראה לדור הבא של מטפסים נפאלים, כדי שאלה יחתרו לשבור את שיאיו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
פורג'ה על הפסגה בפקיסטן
צילום: AFP
מומלצים