שתף קטע נבחר

אוחנה תקף את הפרקליטות, היועמ"ש: "לא ירתיעו אותנו"

שר המשפטים תקף את התנהלות המשטרה וגורמי החקירה בפרשות נתניהו. היועמ"ש והפרקליט הראשי השיבו: "דוחים את הניסיון להטיל דופי"

 

 

שר המשפטים אמיר אוחנה תקף הערב (שלישי) את התנהלות המשטרה והפרקליטות בחקירותיו של ראש הממשלה בנימין נתניהו - וטען כי בחודשים האחרונים פעל לקדם חקירה של הדלפות מהחקירות, אך נתקל ב"סירוב מוחלט". היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט ופרקליט המדינה שי ניצן הביעו צער על דבריו, ומסרו כי "איש לא ירתיע אותנו מלעשות את מלאכתנו נאמנה. איש לא יסיט אותנו מדרך הישר".

 

במסיבת העיתונאים המיוחדת שכינס, אמר אוחנה כי "הצעתי לקיים בדיקת פוליגרף כמו שאני עברתי ועוברים אלפים במשטרה ובשב"כ. הצעתי לקיים תדפיסי שיחות של כל מי שהיה חשוף למידע שהודלף. נתקלתי בסירוב מוחלט. סירוב מוחלט לגלות את האמת".

אביחי מנדלבליט אמיר אוחנה (צילום: מאיר אוחיון, אלכס קולומויסקי)
"לא ירתיעו אותנו". השר אוחנה תקף, היועמ"ש השיב(צילום: מאיר אוחיון, אלכס קולומויסקי)

אוחנה תקף בין היתר את הפרקליטה שמלווה את תיקי נתניהו, המשנה לפרקליט המדינה ליאת בן ארי, ורמז ליציאתה לחופשה באחד מימי השימוע שהתקיים לנתניהו: "הפרקליטות שבתוך הפרקליטות נמצאת בחופשה, ועל פי הדלפה גיבשה את דעתה עוד לפני השימוע". אוחנה אמר עוד כי "הפרקליטות שבתוך הפרקליטות מנהלת יחסי תן וקח עם עיתונאים - יש שיכנו יחסי שוחד - ומדליפה להם באופן חד צדדי חומרי חקירה שהגיעו אליהם מתוקף תפקידם".

 

בדבריו התייחס אוחנה גם לחשד שארבעה בכירים במטה הליכוד הטרידו את עד המדינה בתיק 4000 שלמה פילבר - בכך ששלחו מכונית מצוידת ברמקולים לביתו בפתח תקווה, ממנה נשמעו דברי נאצה על היותו עד מדינה. אוחנה ציטט מטורו של דרור בן ימיני ב"ידיעות אחרונות", שם נכתב בין היתר: "צריך לפתוח בחקירה, אמר לי עו"ד אחר, אבל נגד מי שהורה לפתוח בחקירה. הם ירדו מהפסים, הוא הוסיף".

אמיר אוחנה  (צילום: יואב דודקביץ')
"לא נשלחתי ע"י נתניהו". אוחנה, הערב(צילום: יואב דודקביץ')

אוחנה הוסיף כי הוא חש תסכול מחוסר יכולתו להתנהל בממשלת מעבר: "השר לא יכול למנות, לא יכול לפטר, לא יכול לחוקק ולא יכול להורות. את בעיית המשילות הקשה הזאת נצטרך לתקן בשורה של חקיקה - דבר שיקרה רק עם ממשלה וכנסת מתפקדות".

 

הוא נשאל על-ידי הכתבים אם נשלח למסיבת העיתונאים על-ידי נתניהו, לקראת ההכרעה הסופית של היועמ"ש בתיקי רה"מ. "אף אחד לא שלח אותי", השיב אוחנה, אך ציין כי הודיע לנתניהו על כוונתו לערוך את מסיבת העיתונאים. "הדברים בוערים בי מדם לבי", אמר. 

 

"לא יסיטו אותנו מדרך הישר"

בתגובה לדבריו של אוחנה, משרד המשפטים מסר בשמם של אביחי מנדלבליט ושי ניצן כי "היועמ"ש ופרקליט המדינה מצרים מאד על דבריו של שר המשפטים הערב. אנו דוחים את הניסיון להטיל דופי בעבודתם של מי מגורמי המשטרה והפרקליטות ללא כל ביסוס עובדתי. מערכת אכיפת החוק לא תיגרר לשדה הפוליטי, כפי שלא נגררה בעבר. עצמאות התביעה הכללית היא עקרון יסוד של משטר דמוקרטי תקין".

 

ליאת בן ארי (צילום: יאיר שגיא)
"גיבשתה דעתה עוד לפני השימוע". אוחנה נגד המשנה לפרקליט המדינה ליאת בן ארי(צילום: יאיר שגיא)

במשרד המשפטים ציינו כי "מערכת אכיפת החוק פעלה, פועלת ותמשיך לפעול בלא מורא באופן ענייני, מקצועי ולמען שלטון החוק והאינטרס הציבורי בלבד. איש לא ירתיע אותנו מלעשות את מלאכתנו נאמנה. איש לא יסיט אותנו מדרך הישר".

 

גם במערכת הפוליטית מתחו ביקורת על נאומו של אוחנה ודבריו הקשים נגד הפרקליטות. ח"כ רויטל סויד מהעבודה-גשר מסרה: "האם צפינו בנאום של שר בממשלה או בהופעת בלהות מבעיתה של הג'וקר התורן של נתניהו? עומד שר משפטים זמני בממשלת מעבר שלא נגמרת, ומקריא את דף המסרים וההסתה שהכתיב לו הנאשם מס' 1 מבלפור".

 

ח"כ עפר שלח מכחול לבן אמר שכהונתו של אוחנה כשר משפטים "מביישת את קודמיו ואת המהות של להיות שר בישראל". לדבריו, "שר המשפטים אוחנה מסמל את ימי הדמדומים של נתניהו. מאז שנכנס לתפקיד הוא עוסק בעיקר בהתקפות על המערכות עליהן הוא מופקד, בשליחותם הגלויה של יושבי המעון בבלפור".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מאיר אוחיון, אלכס קולומויסקי
מנדלבליט ואוחנה
צילום: מאיר אוחיון, אלכס קולומויסקי
מומלצים