שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

    תלונה על עישון וביקורות קוטלות ברשת: ב"אל רידא" חוטפים בגלל האיסור לדבר עברית?

    גל נאצות בפייסבוק, ביקורות קוטלות ברשת ותלונה על הפרת החוק למניעת עישון במקומות ציבוריים שהוגשה לראש עיריית נצרת ולשר הבריאות: מסעדת "אל רידא" בנצרת, שעלתה השבוע לכותרות אחרי פרסום ב-ynet בשל סירובו של בעל המסעדה לשוחח בעברית עם האורחים, חוטפת מכל עבר

    צפו: "הושפלנו" - אירחנו באלפן ynet לקוח שביקש לסעוד במסעדת אלרידא בנצרת

     

    הבוקר (יום ד') הגיש ארגון זכויות אדם "בצלמו" תלונה לראש עיריית נצרת ולשר הבריאות נגד מסעדת "אל רידא" בנצרת, בגין הפרת החוק למניעת עישון במקומות ציבוריים. החוק למניעת עישון במקומות ציבוריים קובע שלא יעשן אדם במקום ציבורי, ושעל בעל המקום אף חלה החובה לתלות שלטים המדגישים את איסור העישון בחלל. בנוסף, החוק גם קובע כי על מי שמחזיק במקום ציבורי - ובמקרה הזה, בעל המסעדה - חלה החובה לעשות "ככל הניתן", כך לשון החוק, על מנת למנוע עישון.

     

    ב"אל רידא", לא רק שלא אוסרים את העישון כמתבקש בחוק, אלא שאף מצהירים על כך בגלוי בשעת ההזמנה ובמסעדה עצמה, הלכה למעשה.

    מסעדת אל רידא בנצרת ()
    מסעדת אל רידא בנצרת
     

    אבל התלונה שנחתמה במילים "סיכון חיי אדם, מטרד ציבורי והפרת חוק", היא רק טיפה בים. מאז עלתה השבוע לכותרות מסעדת "אל רידא" אחרי שלקוחות שביקרו שם נתקלו בסירובו של צוות המקום והבעלים דאהר זידאני, לשוחח בעברית עם הלקוחות, חוטפת המסעדה גל נאצות מכל עבר - בעמוד הפייסבוק של המסעדה וברחבי הרשת.

     

    ברשתות החברתיות פורסמו קריאות רבות לחרם על המסעדה, אבל לא הסתפקו בזה, ואף הורידו את הדירוג של "אל רידא" ברשת. מסעדנים מעריכים כי המסעדה, המארחת בעיקר תיירים, חטפה מכה שממנה יהיה לה לא קל להתאושש. "לדעתי צריך להחרים את המקום ומה שבטוח להוריד להם את הציון לכוכב אחד", כתב אחד הגולשים; "אוכל משעמם ושירות מקומם, לא אחזור", כתב גולש אחר. כמו כן, מאז פרסום הכתבה וגל ההתקפות על המסעדה נחסם גם עמוד הפייסבוק שלה לתגובות.

     

    "הרגשתי מושפל"

    מסעדת "אל רידא" שוכנת בנצרת במבנה אבן עתיק מהמאה ה-19 והיא שוכנת ליד כנסיית הבשורה. בעל המקום, דאהר זידאני, הוא ירושלמי-נצרתי, נצר למשפחה עם ייחוס - מקורבים מספרים כי הוא צאצא של מושל הגליל, וכי הוא היה סטודנט באוניברסיטה בירושלים והיה נשוי ליהודייה. עוד מספרים מכרים כי הוא מבין עברית היטב, וכי בשנים האחרונות הנהיג נוהל במסעדה - לא לשוחח עם הלקוחות בעברית.

     

    זידאני התגורר עשרות שנים בירושלים, היה אושיית חיי לילה ואף ניהל מוסד ירושלמי מוכר - "בית התה של יאן״. מקורבים מספרים כי בשנים האחרונות זידאני הקצין את עמדותיו הפוליטיות, וכי הוא מחזיק בעמדה פאן ערבית מגובשת, וסולד מכל מה שקשור ליהודים ולציונות.

     

    צפו: שיחת טלפון למסעדת "אל רידא" 

    "הרגשתי מושפל", כך סיפר ל-ynet השבוע אריאל גינזבורג, לקוח שביקר במסעדה, "שאלתי את המלצר בעברית האם המסעדה מיועדת רק לתיירים. המלצר ענה לי באנגלית שהמקום פתוח לכולם, ושאני יכול לשבת בפנים או בחוץ, לבחירתי. אמרתי לו שאני מקומי ושהוא יכול לדבר איתי בעברית, אבל אז הוא ענה באנגלית 'אני לא יכול לדבר איתך בעברית, אלה החוקים שלנו'. שאלתי אותו מי לא מרשה לו לדבר בעברית, והוא ענה 'הבוס שלי'. הנחתי את התפריט והלכתי לכיוון היציאה מהמסעדה, ואמרתי לאשתי שפה אנחנו לא אוכלים, אבל רגע לפני שצאתי שאלתי אותו 'ערבית אתה מדבר?' והוא ענה לי שכן - ערבית ואנגלית כן מדברים שם. הנחתי את התפריטים ויצאתי מהמקום".

     

     תגובה חדשה
    הצג:
    אזהרה:
    פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
    נאצות ותלונות: במסעדת "אל רידא" חוטפים בשל האיסור לדבר עברית?
    מומלצים