שתף קטע נבחר

בפעם השלישית ברציפות: ארה"ב הורידה את הריבית

הבנק המרכזי האמריקני בראשות ג'רום פאוול הוריד את הריבית במשק ב-0.25% לטווח שבין 1.5% ל-1.75%, בהתאם לציפיות האנליסטים; בספטמבר וביולי חתך הפד את הריבית בשיעור זהה, לאחר עשור ללא שינוי בריבית

הורדת ריבית שלישית ברצף: ועדת השוק הפתוח (ה-FOMC) של הבנק המרכזי האמריקני, הפדרל ריזרב, הורידה הערב (ד') את הריבית במשק ב-25 נקודות בסיס, בהתאם לציפיות, לטווח שבין 1.5% ל-1.75%. טווח הריבית הקודם היה 1.75%-2%.

 

הבנק המרכזי בראשות היו"ר ג'רום פאוול הפחית את הריבית כדי לצמצם את הנזקים שעשויים להיגרם בעקבות מלחמת הסחר בין וושינגטון לבייג'ינג שפוגעת בצמיחה הגלובלית והמקומית, אך בפד ציינו כי הכלכלה האמריקנית עדיין "צומחת בקצב מתון". בבנק רמזו על הפסקה ברצף הורדות הריבית, כדי לבצע הערכה של מצב הכלכלה.

 

הפד חתך את הריבית ב-0.25%; טראמפ: "פאוול נכשל שוב"

הפתעה לטובה: כלכלת ארה"ב צמחה ב-1.9% ברבעון השלישי

צמיחה מפתיעה בארה"ב: הכלכלה התרחבה ב-3.2% ברבעון הראשון

 

בהצהרת ה-FOMC שהתלוותה להודעת הריבית, השמיטה הוועדה את האמירה שלפיה הפד "יפעל כנדרש" כדי לקיים את ההתרחבות הכלכלית. הוועדה השתמשה בביטוי זה בשלוש ההצהרות שקדמו להורדות הריבית האחרונות - ביוני, ביולי ובספטמבר. פאוול אמר בעבר כי ההקלות המוניטריות הן "התאמה באמצע המחזור", ולא התחלה של עידן נוסף של הורדות ריבית.

  

ההחלטה התקבלה ברוב של שמונה נגד שניים, כאשר נשיאת הפד בקנזס סיטי אסתר ג'ורג ונשיא הפד בבוסטון אריק רוזנגרן התנגדו להורדה בפעם השלישית ברציפות וטענו שהמשק חזק דיו כדי לוותר על הפחתת שיעור הריבית.

יו"ר הפדרל ריזרב, ג'רום פאוול   (צילום: MCT) (צילום: MCT)
יו"ר הפדרל ריזרב, ג'רום פאוול (צילום: MCT)

במסיבת העיתונאים שלאחר הודעת הריבית אמר יו"ר הפד פאוול כי המדיניות המוניטרית בארה"ב נמצאת במקום טוב, ושהכלכלה הציגה התאוששות מהירה אל מול קשיים. פאוול ציין כי תידרש "הערכה מחודשת של התחזית שלנו" כדי לשנות את הריבית, והוסיף "אנחנו לא חושבים כרגע על העלאת ריבית".

  

לדברי פאוול, הפד לא חושב שלירידה בהשקעות העסקים יש השפעה מהותית על הצמיחה בשוק העבודה, בהכנסות או בהוצאות הצרכניות.

  

זו היא הורדת הריבית השלישית ברציפות, אחרי שהפד חתך את שיעור הריבית ב-25 נקודות בסיס ב-18 בספטמבר וב-31 ביולי. הורדת הריבית האחרונה שקדמה לרצף הנוכחי הייתה בדצמבר 2008, בזמן המשבר הפיננסי.

 

אנליסטים בשוק העריכו בסיכוי של 96.1% הורדה של 25 נקודות בסיס ובסיכוי של 3.9% את השארת הריבית בטווח שבין 1.75% ל-2%.

 

החברים בוועדת השוק הפתוח הביעו בעבר חשש מהאטה אפשרית בכלכלה האמריקנית והורידו את הריבית כבר פעמיים השנה, לאחר עשור של קיפאון. ברקע לחששות - חוסר ודאות בשווקים לנוכח התנהלות אגרסיבית של ממשל טראמפ בזירת הסחר הגלובלי, ובפרט מלחמת הסחר מול סין שבה שתי הכלכלות המובילות בעולם מטילות מכסי יבוא זו על זו.

 

מוקדם יותר היום פרסמה מחלקת המסחר של ארה"ב נתונים טובים מהצפוי בתוצר המקומי הגולמי - המדד המשמעותי ביותר של הכלכלה האמריקנית. המחלקה דיווחה על צמיחה של 1.9% בכלכלה ברבעון השלישי של 2019, מעל תחזיות הכלכלנים שעמדו על 1.6%.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: MCT
יו"ר הבנק המרכזי, ג'רום פאוול
צילום: MCT
מומלצים