שתף קטע נבחר

נכשל ניסיון להפיל כטב"ם של צה"ל בדרום לבנון

טיל נ"מ נורה אל כטב"ם של צה"ל מצפון לאצבע הגליל, אך לא פגע בו. האירוע התרחש בשעה שכלי הטיס עסק באיסוף מודיעין של מטרות חיזבאללה סמוך לגבול. ערוץ המקורב לחיזבאללה מיהר לדווח על "הפלת מטוס ביון ישראלי"

 

 

ירי נ"מ לעבר כטב"ם של צה"ל שהיה בפעילות מעל דרום לבנון לא פגע בו. ייתכן כי נורה לעברו טיל כתף. מדובר צה"ל נמסר בצהריים (יום ה') כי כלי הטיס לא נפגע ושב לבסיסו בשלום. התקרית התרחשה מצפון לאצבע הגליל. כלי הטיס עסק באיסוף מודיעין של מטרות חיזבאללה באזור הצמוד לגבול.

ע
ירי הנ"מ לעבר הכטב"ם בשמי לבנון

לפני כן דיווחו בלבנון כי מל"ט או רחפן ישראלי הופל באזור נבטיה שבדרום המדינה. תושבים באזור שמעו פיצוץ עז ועשן היתמר. ערוץ אל-מיאדין המקורב לחיזבאללה דיווח על "הפלת מטוס ביון ישראלי באזור נבטיה", אך כאמור לפי הודעת צה"ל כלי הטיס לא הופל. באחד הסרטונים נראה טיל ששוגר לעבר המל"ט.

 

על אף הודעת דובר צה"ל, כל כלי התקשורת בלבנון ממשיכים לדווח על הפלת כלי טיס, וחלקם אף טוענים שמטוסים ישראלים מפציצים את הנקודה שבה נפל. הם משדרים תמונות וסרטונים מתקריות אחרות, בטענה כי מדובר בתיעוד של התקרית. ב"אל-מנאר", המזוהה עם חיזבאללה, דווח כי פעילי הארגון השיעי גרמו למל"ט לשוב על עקבותיו.

 

לפני שבוע הופל רחפן ישראלי בלבנון במהלך פעילות שגרתית של צה"ל לאבטחת הגבול. כלי תקשורת בלבנון דיווחו כי חיזבאללה אחראי להפלתו של הרחפן, אך ברשת "אל-מנאר" המזוהה עם ארגון הטרור, דווח כי תושב דרום לבנון הפיל את הרחפן כשירה בו עם רובה ציד מעל הכפר כילא. עוד נמסר כי הרחפן צילם את הבתים הלבנוניים שנמצאים סמוך לגבול.

 

מדי יום משתמשים כוחות צה"ל בעשרות רחפנים שונים לאיסוף מידע על הנעשה בצד השני של הגבול, וכמעט בכל חודש מתרחשת נפילה של רחפן בקרבת הגבול - לרוב כתוצאה מתקלות טכניות.

הרחפן בכפר כילא בדרום לבנון ()
הרחפן שהופל בשבוע שעבר בלבנון

 

 

בחודש אוגוסט איים נסראללה על פעילות הרחפנים הישראליים בלבנון. בנאום שנשא מהבונקר טען כי "מאז שנת 2000 השמיים מלאים ברחפנים ובכטב"מים. זה לא אומר שאנחנו נפיל כל רחפן, אולי פעם בשבוע או פעם בשבועיים, אולי כל שעה. לא חשוב, העיקר שישראל תבין שהרחפנים לא יכולים להסתובב בכל מקום וגובה איך שהם רוצים".

 

לדבריו, "אנחנו לא נפיל כל רחפן, אחרת ישראל תתחיל לשלוח עשרות רחפנים כדי שאנחנו נבזבז את כל יכולות ההגנה האווירית שלנו. המטרה שלנו להגיד לאויב שהוא לא יכול להרגיש בנוח לנוע במרחב האווירי שלנו, בכל נקודת זמן ומקום הרחפנים שלך בסכנה".

 

דבריו של נסראללה נאמרו בעקבות התקרית באותו חודש שבה התרסקו שני רחפנים ברובע הדאחייה בביירות בתקיפה שיוחסה לישראל. לאחר חקירת התקרית הודיע חיזבאללה כי שני הרחפנים היו ממולכדים בחמישה וחצי קילוגרמים של חומר נפץ C4, ובניגוד להערכות הראשוניות שהרחפנים היו במשימות ריגול - נקבע כי מטרתם הייתה להתפוצץ במטה של חיזבאללה. לפי ה"טיימס" הבריטי, היעד שאליו כוונו הרחפנים היה אתר שבו אוחסנו אמצעים לדיוק טילים איראניים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים