שתף קטע נבחר

הרחפן שהתפוצץ בביירות כנראה איראני; לבנון: "ישראל מאיימת על היציבות"

ר"מ לבנון אמר כי ההתנהלות הישראלית מאיימת על היציבות באזור - אך הבהיר שיפעל למניעת הסלמה. בניגוד לדבריו ולדיווחים מלבנון, הרחפן שהתפוצץ ברובע הדאחייה אינו מתוצרת ישראלית. לפי צילומים אפשר לזהות שאלו רחפנים מהסוג שאיראן מייצרת ושהחות'ים בתימן משתמשים בהם נגד סעודיה

רחפן  ()

איראן תכננה לתקוף את ישראל ברחפני נפץ - ובלילה נחתו שניים כאלה ברובע הדאחייה. ראש הממשלה חרירי הפנה אצבע מאשימה, אבל לפי הצילומים ניתן לזהות שהרחפנים כלל אינם ישראליים. סעד אל-חרירי, אמר בצהריים (ראשון) כי "מה שקרה בדאחייה הוא תוקפנות ישראלית גלויה נגד הריבונות הלבנונית. מדובר בהפרה ברורה של החלטה 1701". אל-חרירי רמז כי אין בכוונתו לדרדר את המצב הביטחוני ואמר כי "ממשלת לבנון תממש את מלוא אחריותה במניעת ההידרדרות".

  

 

אל-חרירי הוסיף כי "התוקפנות הישראלית, לצד הגיחות האינטנסיביות בשמי ביירות, מהווים סכנה ליציבות באזור", והודיע כי יקיים התייעצויות עם הנשיא ויו"ר הפרלמנט לגבי הצעדים הבאים שיינקטו. נשיא לבנון, מישל עאון, אמר כי "התוקפנות הישראלית על הדאחייה בביירות היא תוקפנות ברורה נגד ריבונות לבנון, וזה מעיד על כוונותיה התוקפניות של ישראל".

 

"הרוגים לחיזבאללה ואיראן בתקיפה הישראלית בסוריה"

הרחפנים של איראן: בגבול הצפון כמו בתימן

ניסו לנקום מהאוויר על התקיפות בעיראק / רון בן ישי

חיזבאללה: "רחפן היה ממולכד וגרם נזק"

 

פרשננו רון בן ישי מציין כי בניגוד לדיווחים בכלי התקשורת בלבנון, הרחפן שהתפוצץ במעוז חיזבאללה בביירות אינו ישראלי. בלבנון דיווחו כי 45 דקות לאחר פיצוץ הרחפן שלחה ישראל רחפן נוסף - אך הוא התרסק במקום. פעילי חיזבאללה אספו את הרחפן שהתרסק ובוחנים אותו. לפי הצילומים אפשר לזהות שאלו רחפנים מהסוג שאיראן מייצרת ושהחות'ים בתימן משתמשים בהם נגד סעודיה.

 

רחפן  ()
אחד הרחפנים שהתרסק בלבנון
 

 

 

הנזק בביירות (צילום: AFP)
הנזק שנגרם בביירות(צילום: AFP)

 

הנזק בביירות (צילום: AP)
(צילום: AP)
הנזק בביירות (צילום: AP)
(צילום: AP)

הנזק בביירות (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

הנזק בביירות (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

הנזק בביירות (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

הנזק בביירות (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

גורם רשמי בחיזבאללה אמר הלילה ששני רחפנים ישראליים התרסקו ברובע הדאחייה בפרברים הדרומיים של ביירות, בירת לבנון. לדברי הגורם, אחד הרחפנים התפוצץ באוויר לפני שהתרסק לקרקע. הסיבה להתרסקות אינה ידועה. הדיווח הגיע כארבע שעות אחרי שצה"ל תקף בסוריה כדי לסכל פיגוע רחפנים של איראן.

 

תושבים בשכונת מואוואד שבדרום ביירות דיווחו על פיצוץ עז שהרעיד את האזור, מעוז חיזבאללה, והצית שריפה. הם אמרו ששמעו קול של כלי טיס רגע לפני הפיצוץ. התושבים הוסיפו שהארגון השיעי, הנתמך על ידי איראן, חסם את האזור.

 

לדברי אחד מדוברי הארגון, מוחמד עפיף, הרחפן הראשון כאמור נפל מבלי לגרום נזק, בעוד הרחפן השני היה ממולכד. לדבריו, הרחפן התפוצץ וגרם לנזק כבד במבנה השייך לכלי תקשורת המזוהה עם הארגון. עפיף הוסיף כי הרחפן שלא התפוצץ נמצא בידי הארגון, ואנשיו חוקרים את הרקע להפעלתו.

 

איש הארגון ציין עוד כי "חיזבאללה ימסור תגובה חריפה בנושא במהלך נאום שיישא המזכ"ל חסן נסראללה אחר הצהריים". עפיף סיפר כי כלי הטיס התרסקו מבלי שחיזבאללה ירה לעברם. הוא ציין כי הרחפן השני נשלח על ידי ישראל לצורך חיפושים אחרי הרחפן הראשון שהתרסק כאמור על גג מבנה אחד ממרכזי התקשורת של ארגונו. לדבריו, הרחפן השני התפוצץ באוויר 45 דקות אחרי התרסקות הרחפן הראשון. "לא הפלנו ולא פוצצנו אף רחפן", אמר עפיף ל-AP. 

 

בתוך כך, סוכנות הידיעות "ספוטניק" בערבית דיווחה במהלך הלילה מפי מקורות בלבנון כי הרחפנים היו ערוכים "לבצע חיסול" במסגרת הטמנת מטעני חבלה. צבא לבנון פרסם הודעה לקונית על אודות התרסקות הרחפנים: "בשעה 2:30, במהלך הפרה של שני רחפני ביון של האויב הישראלי מעל שכונה ברובע הדאחייה, אחד מהם נפל והשני התפוצץ באוויר. מיד הוזנקו למקום כוחות צבא, אנחנו חוקרים את האירוע".

 

צה"ל: "סוכל פיגוע רחפנים תוקפים איראני שתוכנן לצאת מסוריה לישראל"

אמש מסר צה"ל כי חיל האוויר תקף יעדים ליד דמשק ובכך סיכל בשטח סוריה "ניסיון פיגוע של כוח קודס האיראני". על פי צה"ל, מדובר בפיגוע שהיה אמור להתבצע באמצעות רחפנים תוקפים ותוכנן לצאת מסוריה ולפגוע במטרות ישראליות. במסגרת הכוננות הגבוהה של חיל האוויר, נפרסו סוללות כיפת ברזל בצפון והוגברה הכוננות בטייסות השונות שבבסיס החיל וביחידות המודיעין. הלילה כינס ראש הממשלה ושר הביטחון בנימין נתניהו התייעצות ביטחונית בקריה שבתל אביב.

סוריה דמשק איראן בסיס פיגוע רחפנים ()
מקום התקיפה

 

 
כוחות צה
מערכת כיפת ברזל בגבול הצפון, היום(צילום: EPA)
כוחות צה
כוחות צה"ל באזור הגבול הצפוני(צילום: EPA)
דובר צה"ל, תת-אלוף רונן מנליס, אמר כי מטוסי קרב תקפו כמה יעדי טרור בכפר עקרבא שמדרום לדמשק: "אנו עוקבים לאחרונה אחרי ההתארגנות הזו בראשות קאסם סולימאני לבצע את הפיגוע הזה, באמצעות שיגור של כמה רחפנים תוקפים לעבר צפון שטח ישראל. תקפנו כמה יעדים בעקרבא שבהם יש פעילים איראנים ופעילים של מיליציות שיעיות, כולל ציוד שנועד לשמש בפיגוע הזה".

 

עוד נמסר כי "החוליה ניסתה לבצע את הפיגוע הזה כבר ביום חמישי, אבל שיבשנו את זה. התקיפה נוהלה על ידי בכירי צה"ל בראשות הרמטכ"ל, ועדכנו את ראשי המועצות בגולן על פרטי האירוע. אנו ערוכים למגוון רחב של תרחישים שעלולים להתפתח באירוע הזה".

 

לפי גורמים בצה"ל, ההחלטה לפרסם את דבר התקיפה ולהימנע משמירה על עמימות כבעבר, נבעה מכך שהפעם מדובר בסיכול פיגוע ספציפי ולא בפגיעה בהתבססות צבאית כגון העברת טילים מדויקים.

 

לאחר התקיפה, השטח האווירי שממזרח לנהר הירדן ברמת הגולן, נאסר לטיסות אזרחיות מגובה של 5,000 מטר. ההנחיה תישאר בתוקף עד לסוף החודש. כמו כן, במסגרת הכוננות הגבוהה של חיל האוויר, נפרסו סוללות כיפת ברזל בצפון והוגברה הכוננות בטייסות השונות שבבסיס החיל וביחידות המודיעין.

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לפי הדיווח, אחד הרחפנים התפוצץ באוויר
מומלצים