שתף קטע נבחר

הדילמה: איך לפגוע בג'יהאד בלי למוטט הרגיעה עם חמאס?

חמאס מקבל הרבה מהרגיעה, אבל בג'יהאד האיסלאמי יש גורמים קיצוניים - עם רקטות מדויקות יותר מהרגיל

בעקבות מטחי ירי הרקטות אל שדרות והאזור, בישראל הדגישו אתמול (יום ו') את העובדה שחמאס רוצה לשמר את הרגיעה, ועושה כל שביכולתו לשם כך. אבל בג'יהאד האיסלאמי ברצועת עזה יש כנראה מי שמנסה לסכל זאת.

 

 

  (צילום: רויטרס)
יירוטים בדרום מהמטח בליל שבת(צילום: רויטרס)
 

מפקד גזרת צפון ב עזה של הגא״פ הג'יהאד האסלאמי בהאא אבו אל-עטא ()
אבו אל-עטא (מימין). אג'נדה לוחמנית במיוחד

האיש הבולט שסומן זה מכבר כמוביל הקו הנצי הוא מפקד החטיבה הצפונית של הג'יהאד, בהא אבו אל-עטא, בעל אג’נדה לוחמנית משלו שהיא קיצונית יותר אפילו מזו של מנהיג הארגון שיושב בדמשק. אין לו אחריות לאוכלוסייה כמו שיש לחמאס ולכן הוא גם אינו נענה לחיזורים ולאיומים של אנשי המודיעין המצרי שמנסים לשכנע אותו להפסיק לפני שידרדר את הרצועה למלחמה.

 

לג'יהאד האיסלאמי, ארגון שאיראן תומכת בו אבל לא מפקדת עליו ישירות, יש אלפי רקטות וטילים - חלקם נחשבים יותר מדויקים מהרקטות והטילים ה"רגילים" ברצועה, והם מסוגלים להגיע אפילו צפונית מחדרה.

 

הנהגת חמאס עושה מאמצים ניכרים לרסן את אבו אל-עטא אבל אינה מצליחה וחוששת שתוצג על ידו כמשתפת פעולה עם ישראל. חמאס שומר על הרגיעה ככל יכולתו אחרי שכל דרישותיו נענו והוא רואה סיכוי טוב שגם הדרישות האסטרטגיות, כמו נמל עצמאי לרצועה, ייענו בקרוב.

 

בין האפשרויות שנשקלות גם סיכולים ממוקדים, אולם לשם כך דרוש מודיעין איכותי במיוחד.

 

כך ניצבת ישראל על קרני הדילמה: האם לפעול מאסיבית נגד חמאס ומטרות הזרוע הצבאית שלו, כדי להניעם לפעול נגד אבו אל-עטא, אבל אז להסתכן בהסלמה ברצועה כי חמאס לא יוכל להבליג - או להימנע מפעולה משמעותית, ולאפשר לג'יהאד לצבור ביטחון ותעוזה שיקנו לו תמיכה ובסופו של דבר יחייבו מבצע גדול בעזה.


פורסם לראשונה 01/11/2019 23:41

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים