שתף קטע נבחר

תושב שדרות נגד הממשלה: "מרגישים כמו אזרחים סוג ב'"

הירי האחרון לכיוון העיר הדרומית, שלא הסתיים בנפגעים בנפש, שימר את תחושת התסכול של התושבים ואת חוסר אמונם במקבלי ההחלטות: "אנחנו בחרדה תמידית. שיעשו משהו, סיכולים ממוקדים או תקיפות אוויריות, העיקר שיפעלו"

סוף השבוע המתוח בדרום החזיר שוב את תושבי שדרות ועוטף עזה למציאות הבלתי אפשרית של חיים בשגרת אזעקות וירי רקטות. בראיון לאולפן ynet התייחסו היום (יום א') ראש העיר שדרות אלון דוידי, תושבים שנפגעו והאלוף במיל' איתן דנגוט, לחידוש הירי, לאיום הבלתי פוסק ולביקורת על הממשלה.

 

 

הבית שנפגע בשדרות (צילום: רועי עידן)
ביתו של אלברט אבוחצרה שנפגע מרסיסים. "סיימנו לאכול ושמענו אזעקה"(צילום: רועי עידן)

אלברט אבוחצירה, תושב שדרות שביתו נפגע מרסיסים במהלך המטח האחרון מעזה, סיפר על רגעי החרדה בהישמע האזעקה, שהפתיעה את המשפחה לאחר שסיימה את ארוחת הערב: "סיימנו בדיוק לאכול ולפתע שמענו רצף של אזעקות. רצנו לממ"ד אבל הוא ממוקם רחוק יחסית, עד שהגענו אליו שמענו כבר שריקות והדי פיצוצים.

 

"אני והבן שלי כבר יודעים לזהות פגיעות לפי הרעש שנשמע מבחוץ", אמר אבוחצירה. "יצאנו החוצה וראינו אבק מהבית הסמוך, מיהרנו לשם וראינו לשמחתנו שהם בסדר, זאת לצד הנזק שנגרם לבית ולרכבים בחוץ".

 

אבוחצירה הוסיף כי נכדיו כבר אינם ישנים בחדריהם אלא לנים בתוך הממ"ד ויצא נגד הממשלה, שלדבריו מאפשרת למצב להתקיים: "אנחנו נמצאים בחרדה תמידית וכל מה שאומרים לנו זה שהקבינט יתכנס, מה אנחנו אזרחים סוג ב'? שראש הממשלה יעשה משהו. לא רוצה להכניס חיילים לעזה? יש לנו מספיק טייסי קרב מצויינים, יש לנו את היכולת לשתק את הצד השני, אפשר להתחיל בסיכולים ממוקדים, אבל חייבים לעשות משהו".

הבית שנפגע בשדרות (צילום: רועי עידן)
(צילום: רועי עידן)

 

 
הבית שנפגע בשדרות (צילום: אלברט אבוחצירא)
מתוך תיעוד הפגיעה בבית(צילום: אלברט אבוחצירא)

  (צילום: רועי עידן )
(צילום: רועי עידן )
 

גם ראש העיר דוידי ציין כי מדובר בניגון חוזר שממרר את חיי התושבים: "אצלנו לא ממשיכים הלאה, אנחנו חיים את המציאות הקשה הזו כל הזמן. פעם אחר פעם מוצאים את עצמנו רצים כמו מטורפים למקלטים". הוא שב וביקר את אוזלת ידה של הממשלה, חרף ההפצרות החוזרות מטעם ראשי הרשויות והתושבים שקוראים להנחית מהלומה משמעותית על חמאס, גם בדמות מבצע מקיף ברצועה.

 

"יש כאן טרור שמתנהל כבר יותר מ-18 שנים", אמר דוידי באולפן ynet, "אמרתי גם לראש הממשלה וגם למפקדים בשטח - הגיע הזמן לתת להם בראש. יש אדם שמאמלל את החיים של כולם, מפקד החטיבה הצפונית בג'יהאד האסלאמי, וצריך לחסל אותו. לא ייתכן שאנחנו צריכים לחשוש לחיינו והוא מסתובב חופשי. השרים ויתר הבכירים שומעים מאיתנו את אותם הדברים כל הזמן, לא ייתכן שמנהיגי הטרור חיים חיי חופש, בעוד שאנחנו לא יכולים לעצום עיניים בלילות".

 

ענבל טלמור, שבנה אלעד משמש כמדריך בתנועת הצופים שנקלעה בסוף השבוע לאזור בצל המתיחות, ציינה כי נתקפה חרדה כששמעה על הדיווחים מהדרום. "אני סומכת על הנהגת שבט הצופים וראשות המועצה, אבל אין ספר שהתעוררה חרדה בקרב הרבה מאוד הורים. אני חושבת שהייתה התנהלות בוגרת של צעירים, מדריכים מכיתות י'-י"ב שניצלו את הסיטואציה וחזרו בתחושה שהם כעת מבינים יותר לעומק את כאבם של תושבי העוטף".

 

 
 
הבית שנפגע בשדרות (צילום: רועי עידן)
הנזק בבית שנפגע במטח האחרון לעבר שדרות(צילום: רועי עידן)
  

טלמור הוסיפה כי לא תאפשר לפחד ולחרדה להכתיב את חייה ואת חיי בנה, וציינה כי גם בעתיד לא תמנע ממנו להגיע לאזור שנחשב למסוכן: "האימה לא תשתלט עליי, אנחנו חיים במדינת ישראל עם המורכבות הזו. חשוב תמיד לשאול שאלות בנוגע לאבטחה של ילדינו ולוודא כי הגורמים האחראים שומרים עליהם, אבל אני בהחלט מרגישה בטוחה בהיבט הזה".

 

מתפ"ש לשעבר, אלוף במיל' איתן דנגוט, התייחס לקריאות בציבור לשוב למדיניות של סיכולים ממוקדים: "המהלך שהיה צפוי שיחל מוקדם יותר הוא מבחינת התקיפות. המענה הוא כולל. אני מתנגד למילה הסדרה, אלא הבנה בין ישראל לחמאס בסיוע מצרי. המצב הנוכחי טוב לחמאס, מעבר רפיח נפתח והוא קיבל כסף לכיסו, תוך שאנו ממשיכים לחזות בהמשך בניין הכוח של הארגון. הג'יהאד האסלאמי והחמאס לא יביאו ביניהם לשום פיתרון, הם לא יפגעו זה בזה.

 

"הג'יהאד האסלאמי פועל תחת מדיניות איראנית ברורה, העיתוי וכדומה. כדי להביא ליציבות אנו זקוקים לכמה דברים: כינונה של ממשלה, קבינט חדש, לראות את האיומים בכללותם, לשנות את המדיניות מול עזה כמדיניות קבועה, אבל אני לא ממליץ כרגע לצאת למבצע צבאי רחב".

 

 

 

 

אליאור לוי, מתן צורי, אטילה שומפלבי ואלכסנדרה לוקש השתתפו בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רועי עידן
הנזק בשדרות
צילום: רועי עידן
מומלצים