שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  מה קרה ליד של הכדורסלן סטף קרי? המומחים מסבירים

  לא פחות משלושה חודשי החלמה ושבר רציני בעצם המסרק - הרשת גועשת עקב פציעתו של הכדורסלן סטף קרי והאובדן הגדול לקבוצת גולדן סטייט. מה בדיוק קרה שם ואיך מטפלים?

  רבים מעוקבי ליגת ה-NBA נדהמו השבוע מפציעתו של סופרסטאר גולדן סטייט, סטף קרי, ששבר את ידו במהלך משחק נגד פיניקס וצפוי להיעדר מהמגרש כשלושה חודשים.

   

  על פי הסיקור התקשורתי המאסיבי שקיבלה הפציעה של קרי, נראה כי השבר נמצא בעצם המסרק השנייה שבכף היד השמאלית - מיקום מאוד נפוץ בצעירים ובקרב ספורטאים. פציעה  מהסוג הזה מערבת מגע ישיר עם משטח קשיח, בדרך כלל עקב נפילה ישירה במהירות גבוהה על היד - כמו במקרה של קרי.

   

   

  הפציעה של סטף קרי (צילום: AP)
  סטף קרי דקות לפני שנפצע (צילום: AP)

   

  קיראו עוד:

  שברת יד? מהגבס עד האיחוי: דברים שכדאי לדעת

  מחקרים מגלים: צריכת סידן וויטמין D לא מונעת שברים

   

  עצמות המסרק הן למעשה העצמות המקשרות בין שורש כף היד (הבנוי מעצמות האמה ומשמונה עצמות קטנות הנקראות העצמות הקרפליות) אל האצבעות.

  בכף היד קיימות חמש עצמות מסרק והן מיוצבות על ידי מערכת שרירים ורצועות - עצם המסרק הראשונה מובילה אל האגודל ועצם המסרק החמישית היא חלק מהזרת. לפי דיווחים ולפי התמונה שהעלה קרי לחשבון האינסטגרם שלו, נראה שהוא שבר את עצמם המסרק השנייה, חלק מהאצבע המורה הסמוכה לאגודל.

   

   

  שבר עצמות המסרק ()
  השבר של סטף קרי: בעצמות המסרק

   

  למודאגים מיכולת ההחלמה של הכדורסלן - אפשר לנשום לרווחה: ככלל, שברים בעצמות המסרק הינם שברים שכיחים בכך היד, והם בעלי יכולת ריפוי טובה. עם זאת, הבדיקה החשובה ביותר לבצע במקרה של פציעה שכזאת היא בדיקת מנח האצבע בעת כפיפה ויישור.

   

  במידה שכתוצאה מהשבר נגמרת סטייה של אצבע בזמן יישור או כפיפה של האצבעות, ובאם נגרם מצב בו אצבע 'רוכבת' על אצבע (Scissoring), ההמלצה היא לבצע ניתוח כדי לתקן את עמדת השבר. אם אין סטייה או קיצור של האצבע הפגועה - ניתן לטפל באמצעות קיבוע בסד גבס לתקופה של עד 4 שבועות.

   

  לעיתים ההחלטה האם לבצע ניתוח או לא תלויה במטופל. בקרב שחקני עילית, עבורם זמן ההחלמה קריטי, הנטייה היא לבצע ניתוח בכדי לקצר את זמן הקיבוע בגבס ולאפשר חזרה מהירה יותר לתפקוד מלא.

   

  במקרה של קרי התבצע הניתוח אצל מנתח כף יד מהמוכרים באמריקה, ד"ר סטיבן שין, שמטפל בספורטאים הטובים בעולם. בין שמדובר בניתוח ובין שלא - חזרה אידאלית לתפקוד מלא של היד תלויה במידה רבה בטיפול השיקומי שיכול למנוע נוקשות ודפורמציות. ללא טיפול פיזיותרפיה הולם, הסבירות להגבלה בתנועות האצבעות גדולה, ומכאן עיכוב משמעותי בחזרה לפעילות.

   

  מתוך הסטורי של סטף קרי (צילום מתוך אינסטגרם)
  מתוך הסטורי של סטף קרי(צילום מתוך אינסטגרם)

   

  השיקום של כל אדם, ובפרט שחקן מקצועי, מתחיל מיד בתום הניתוח. מומחים גורסים כי חשוב לשמור על גוף בריא ונפש בריאה למרות הפגיעה המטרידה בכף היד. קרי נמצא בתחילת העונה וחייב לשמור על הגוף בכושר, על תזונה נכונה ונפש בריאה.

   

  מחקרים מעידים כי בזמן הקיבוע יש לחזק את היד הבריאה בכדי לקצר את זמן השיקום ביד שנותחה. במקרה של קרי, עליו להמשיך להתאמן על זריקה וכידרור ביד ימין הבריאה בכדי להשפיע על שיקומה של השמאלית.

   

  הפציעה של סטף קרי (צילום: AP)
  הפציעה של סטף קרי(צילום: AP)

   

  אז מתי קרי יחזור למגרש ואיך? על פי הודעת הקבוצה תוך 3 חודשים. מחקר שבדק את יכולת הביצוע של כדורסלנים מה-NBA לאחר שברים בעצמות המסרק, השווה את הביצועים שלאחר הפציעה לביצועים שקדמו לה, לא מצא הבדל משמעותי, גם כאשר הפציעה הייתה ביד הדומיננטית. כך מסתמן שקרי יחזור בקרוב למוטב ללא השפעה על ביצועיו.

   

  עירית סמילנסקי היא פיזיותרפיסטית ספורט ובעלת מרכזים לפיזיותרפיה, אתי שווימר היא פיזיותרפיסטית המתמחה בשיקום כף היד וד"ר ארז אבישר הוא מומחה בכירורגיה אורטופדית ובכירורגיה של היד והמרפק

   

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: AP
  שלושה חודשי החלמה: סטף קרי
  צילום: AP
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים