שתף קטע נבחר

תפילה לשלום חמינאי: הצצה נדירה לחיים היהודיים תחת המשטר האיראני

הם משרתים בצבא בלי שמירת שבת ובלי אוכל כשר, נדרשים לצרוך יין לקידוש בלבד - ואת ספרי הקודש מדפיסים בסין או במזרח אירופה. יהודי איראן מנסים להציץ לעולם דרך חרך צר, וצעירים נבחרים יוצאים להשתלמות יהודית אצל רבנים ברוסיה. עכשיו הם מייחלים להתיצבות ביחסים עם המערב

החיים היהודיים תחת המשטר האיראני ()
החיים היהודיים תחת המשטר האיראני

 

בלי שמירת שבת ובלי אוכל כשר, משרתים יהודים בצבא האיראני תחת כללי המדינה החלים על כולם באופן שווה. באיראן יש חוק גיוס חובה למשך שלוש שניםצעירים יהודים מקבלים דחיית גיוס לצורך לימודים, אך דרכונם מוקפא והם אינם רשאים לעזוב את גבולות המדינה עד למילוי חובת השירות הצבאי. רק בגיל 40-45 - גיל הפטור משירות – הם רשאים לצאת מהמדינה. ישראל רוזנר, כתב של העיתון החרדי, "יתד נאמן", הביא הצצה נדירה לחיי הקהילה היהודית תחת שלטון משמרות המהפכה הפונדמנטליסטית.

 

<<הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. תעשו לנו לייק  >>  

 


 

כמו באירופה, מתמודדים יהודי איראן עם הגבלות כלכליות המייקרות את השחיטה, אך לאלו נוספת גזירת הגיוס המאיימת על הצעירים היהודים במדינה. חברי הקהילה היהודית שומרים בדרך כלל על פרופיל נמוך, בין השאר בעקבות הקונפליקט בין זהותם היהודית לשנאת מדינת ישראל שרווחת במדינה. 

 

עוד קהילות בערוץ היהדות : 

 

תקוותם היא שהסכם הגרעין ישוב למעמדו, ובעקבותיו יירשם שיפור לכאורה של קשרי הרפובליקה עם המערב, והם יוכלו לחדש את קשריהם עם בני המשפחה שחיים מחוץ למדינה ואולי אף לצאת ולבקר אותם. השיחה עמם מתנהלת בפתיחות מסוימת, למרות שהם מודעים לעובדה שכל תזוזה שלהם מתועדת ומפוקחת בידי אנשי משמרות המהפכה השולטים במדינת מוצאם.

 

 

הפטרון הרוחני: יהדות רוסיה

כחלק מהשלמת לימודי היהדות, פוקדות בקביעות קבוצות של צעירים דומיננטיים בקהילת איראן, את הקהילות היהודיות ברחבי רוסיה. כל אחד מהם קיבל ויזה לרוסיה, כשהשלטונות יודעים היטב לאן פניהם מועדות ומה מטרת ביקורם - אך אינם מעכבים בעדם. הביקורים של הקבוצות הללו נועדו להעניק להם כלים רוחניים והעמקה במגוון נושאים הקשורים לניהול החיים היהודיים בסיוע הקהילה היהודית המקומית.

 

החיים היהודיים תחת המשטר האיראני ()
לא פשוט להכניס סידורים למדינה

 

הקהילה היהודית באיראן נהנית מהגנה ואף ממעמד חוקי מוגן, הבא לידי ביטוי במושב שמור בבית הנבחרים. אולם לצד זאת, נאסר על היהודים במדינה למלא תפקיד בכיר. בזמן המהפכה האסלאמית הוצאו לא מעט מבני הקהילה להורג במסגרת המהומות. בחלוף השנים, התהפוכות וההתנכלויות קטנה הקהילה מכ-100 אלף בני אדם לכ-9,000 בלבד, המתגוררים במספר ערים ברחבי המדינה.

 

הקהילה הגדולה ביותר מתגוררת בעיר הבירה טהרן, קהילה גדולה נוספת - בשיראז, עוד קהילה מרוכזת אֶסְפָהָאן - העיר השלישית בגודלה באיראן-פרס, ויהודים נוספים מפוזרים על פני כמה ערים, אך רובם משוייכים לקהילות האם הגדולות ושומרים על קשר. ברחבי המדינה יש לא פחות מ-50 בתי כנסת, חלקם פעילים בשבתות בלבד וחלקם גם בימי השבוע.

 

החיים היהודיים תחת המשטר האיראני ()
לא פחות מחמישים בתי כנסת פעילים במדינה

 

אין סידורים מישראל

יהודי איראן חיו עד לאחרונה בסוג של מצור, ללא קשר ליהדות העולם, בשל המגבלות החלות עליהם. הומיאון סמיה נג'פבדי, ראש הקהילה היהודית בטהרן, צוטט לאחרונה בריאיון לכלי תקשורת אמריקני כי בזמן האחרון מצבם של היהודים השתפר. "אנחנו יכולים להפגין את אמונתנו בפומבי", אמר נג'פבדי. "לא לוחצים על איש להמיר את דתו, וכוחות הביטחון לא מפקחים עלינו".

 

החיים היהודיים תחת המשטר האיראני ()
החיים היהודיים תחת המשטר האיראני

 

מלבד הניתוק מקרובי המשפחה - דבר שמעיק בעיקר על תושביה היהודים של איראן – חלה מגבלה על הכנסת ספרות יהודית-תורנית שהודפסה בישראל או בארה"ב, גם אם מדובר בסידורים או בחומשים, וקל וחומר בספרים תורניים או חינוכיים שכמעט ואינם מודפסים במקומות אחרים בעולם.

 

לאחרונה קיבלה יהדות איראן אספקה חדשה של ספרי יהדות ממזרח אירופה – חומשים, סידורים, ספרי תהילים ותנ"ך, וגם ש"ס, שולחן ערוך וספרי חינוך. כולם הודפסו במזרח אירופה או בסין, על פי כל הכללים הנהוגים באיראן. כך, למשל, שני העמודים הראשונים של סידורי התפילה ומחזורי הימים נוראים נושאים את תמונותיהם של המנהיג העליון חמינאי והנשיא רוחאני, עם תפילה מיוחדת לשלומם.

 

החיים היהודיים תחת המשטר האיראני ()
עד לאחרונה היו יהודי איראן מנותקים לחלוטין מקהילות אחרות. לאחרונה החלו לצאת משלחות של צעירים ללימודי יהדות ברוסיה

 

אלכוהול - לקידוש בלבד

תחום השחיטה מורכב ביותר באיראן בת-זמננו. החוק האיראני אוסר לאכול בשר שלא הומת בשיטה המוסלמית ("חלאל"). עם זאת, החוק מכיר באיסור היהודי לאכול בשר שלא עבר שחיטה כהלכה – אבל גם על השחיטה חלות מגבלות. אם במהלך השחיטה הבשר התגלה כלא כשר מכל סיבה שהיא, אי אפשר למכור אותו לגויים כפי שנהוג בכל המשחטות בעולם, אלא יש להעלותו באש ולא להותיר ממנו כל זכר. החוקים האלה, כמו כל החוקים המוסלמיים, נאכפים באיראן בקפידה.

 

החיים היהודיים תחת המשטר האיראני ()
הוראות בפרסית: כך תניח תפילין

 

צריכת יין נתקלת במגבלה דומה: כל משקה שיש בו כוהל אסור בתכלית לשימוש ולמכירה בכל רחבי איראן. ליהודים מתירים השלטונות לרכוש יינות במשורה אצל מוכרים יהודים שקיבלו את רישיונם, ובלבד שהיין ישמש לקידוש בלבד. אוי לו למי שייתפס כשותה יין במהלך סעודה, גם אם רכש את היין אצל עוסק מורשה במסגרת ההיתר הבלעדי הניתן ליהודים בלבד.

 

הביקורים של קבוצות הצעירים היהודים ברוסיה, מנוצלים ללימוד אינטנסיבי שנועד להכשיר את הדור הבא של יהדות איראן במלאכות הקודש: ניקור, שחיטה, מילה וגם קבורה יהודית. הם שבים למולדתם כשבאמתחתם ספרות תורנית עניפה, כמו גם חומרי לימוד ייעודיים ויהודיים בשפה האיראנית לילדים, בני הנוער והשכבה הבוגרת.

 

החיים היהודיים תחת המשטר האיראני ()
בתוך בית הכנסת

 

גם תפילין ומזוזות נשלחים אליהם באמצעות מדינה שלישית. מאחר ואין חותמת ייצור על התפילין והמזוזות, השלטונות האיראניים מאפשרים את הכנסתם למדינה על אף שהם יודעים כי מדובר בכלי קודש דתי.

 

"מייחלים ליחסים טובים עם המערב"

לקראת חגי ומועדי ישראל, הפעילות של הצעירים היהודים האיראנים העלתה הילוך, והם דאגו לייבא למדינה משלוחים של שופרות ומחזורי תפילה לקראת הימים הנוראים, כמו גם סטים של ארבעת המינים כשרים ומהודרים שנמכרו בדוכנים ברחבת בתי הכנסת בערים הגדולות באיראן.

 

החיים היהודיים תחת המשטר האיראני ()
הספרים מודפסים בסין או ברוסיה, לפי כללי איראן

 

לולבים וערבות הם אינם מייבאים, ומשתמשים בתוצרת המקומית. הדסים ואתרוגים מייבאים בעיקר מאיטליה, אך בשל הסנקציות גם אלה עושים את דרכם לרוסיה בדרכם לבתי הכנסת בטהרן, שיראז ואיספהאן.

 

"אנחנו מקווים שלמרות המתיחות הגואה בתקופה האחרונה, נצליח להשיג יחסים טובים יותר עם המערב, בכדי שנוכל לבקר בקהילות היהודיות בעולם ולפגוש את בני המשפחה שלנו", אמרו צעירים יהודים מטהרן לכתב "יתד נאמן".

 

החיים היהודיים תחת המשטר האיראני ()

החיים היהודיים תחת המשטר האיראני ()
החיים היהודיים תחת המשטר האיראני

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים