שתף קטע נבחר

הוקפאה זמנית הסגרתו של ההאקר הרוסי לארה"ב

בג"ץ הוציא צו ביניים לפיו בורקוב ישאר בארץ עד לדיון שייערך ביום חמישי בעניינו. ההחלטה התקבלה לאחר ששר המשפטים אמיר אוחנה הגיש תגובה לעתירה של משפחת יששכר. סנגוריו של בורקוב: "מקרה ראשון מסוגו"

בג"ץ הקפיא היום (א') את הסגרתו המתוכננת של ההאקר הרוסי אלכסיי בורקוב לארה"ב עד לדיון שייערך בנושא ביום חמישי. 

 

בתשובת שר המשפטים אמיר אוחנה לעתירתה של נעמה יששכר, הנתונה במעצר ברוסיה, נגד הסגרתו של בורוקוב, הודיע כי לא יתנגד למתן צו ביניים עד לדיון בעתירה. את העתירה הגישה יששכר ביום חמישי האחרון באמצעות בני משפחתה.

 

אלכסיי בורקוב  ()
ההסגרה הוקפאה זמנית. אלכסיי בורקוב

 

במקביל, עתר בורוקוב לבג"ץ נגד הסגרתו, וביקש מהמדינה לדרוש כי אם יוסגר ויורשע בארה"ב, יוכל לרצות את עונשו ברוסיה. "מדובר במקרה ראשון, בהיסטוריה של מדינת ישראל, שבו נדרש שר המשפטים להכריע בין שתי בקשות הסגרה סותרות" נכתב בעתירה. "ייחודיות המקרה מדגישה את החשיבות של קבלת ההחלטה בדרכים המקובלות". לטענת בורוקוב, שר המשפטים "לא טיפל באופן סביר בבקשת ההסגרה מרוסיה, ולא עשה את כלל השיקולים הנדרשים".

 

נעמה יששכר עצורה כלא רוסיה על סחר סמים החזקת סמים שדה תעופה העברה מ הודו ()
נעמה יששכר

עורכי הדין מיכאל עירוני וודים שוב, המייצגים את בורקוב מטעם הסניגוריה הציבורית מסרו: "מדובר במקרה הראשון שבו מדינת ישראל צריכה להכריע בין שתי בקשות הסגרה סותרות. שתי ערכאות לא קבעו לאיזה מדינה יש להסגיר את בורקוב וכי השיקול מצוי לפתחו של שר המשפטים.

 

"בורקוב הוא אזרח רוסי ללא עבר פלילי, שמעולם לא ביקר בארה"ב ואין לו זיקה למדינה זו. לפיכך, אנו סבורים שיש להסגירו לרוסיה. יחד עם זאת, אם יוחלט להסגירו לארה"ב אנו מבקשים שכתנאי להסגרתו, ארה"ב תתחייב שבמידה ויורשע, ירצה את העונש ברוסיה, זאת כפי שישראל מבקשת עבור אזרחיה".

 

בעתירה שהגישה משפחתה של יששכר מפורטת השתלשלות הפרשה, שהחלה עם מעצרה של נעמה במוסקבה בזמן ששהתה בתחום המעבר לטיסות המשך בגין אחזקה של 9.2 גרם של חשיש. נגזרו עליה 7.5 שנות מאסר.

 

"שיקולים זרים, שעניינם אינטרסים במניעת הסגרתו של בורקוב לארצות הברית, הם שהיוו את השתת העונש הבלתי המידתי הזה" נכתב בעתירה. "למעשה, העותרת מצויה בשבי משום אזרחותה הישראלית". עוד הודגש כי "העותרת 'זכתה' להליך בלתי הוגן - והכול בשל היותה כלי בידי השלטונות הרוסיים ובהיותה אזרחית ישראלית. היא הפכה כלי משחק. בת ערובה שנקלעה למאבק בין שתי מדינות זרות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים