שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם

  תושבי העוטף הם קהל בתיאטרון האבסורד

  האתרים ידווחו, נתניהו יגיב, בשדרות יזעקו לעזרה, השרים יגמגמו משהו לא מחייב ובנט יעשה חישובים. כרוניקה ידועה מראש של סבב בדרום

   

   (צילום: רויטרס)
  (צילום: רויטרס)

  טרם הושלמה הגשת החשבון לאנשי חמאס ועוזריהם בעבור עשר הרקטות שנורו בערב שבת האחרון - תושבים מבוהלים עדיין מסדירים נשימה ומנסים בקושי להחזיר ילדים לשגרה, חיילים חוזרים בשלום לבסיסם ואמהות שוב נושמות לרווחה - אבל לא מוקדם מדי לקבוע בוודאות מוחלטת שהמטח הבא הוא רק עניין של זמן. האחרון היה ב-11 בספטמבר, וזה שלפניו היה ב-25 באוגוסט.

   

   

  את שאר המועדים שבהם יזם החמאס דיון בישראל על המצב בעזה באמצעות שיגור טילים, תוכלו למצוא באתרי החדשות השונים. שם, בדיווחים שאחרי "מטח רקטות שהסתיים ללא נפגעים בנפש", תזהו בקלות דפוס קבוע שתחילתו תגובה הולמת מצד צה"ל או בלשון ראש הממשלה בנימין נתניהו שאמר אתמול: "יכולתם להתרשם מעוצמת התקיפה". אחר כך יופיעו כתבות מהשטח וראיונות עם תושב שדרות שביתו נפגע מהרסיסים, הוא יספר על התחושות, או במילותיו של אלברט אבוחצירה - תושב שדרות שאמר אתמול לאחר שביתו ומכוניתו נפגעו קשות מרסיסים: "מה אנחנו אזרחים סוג ב'? אנחנו נמצאים בחרדה תמידית וכל מה שאומרים לנו זה שהקבינט יתכנס".

   

  על פי רוב תופיע גם קריאתו של ראש עיריית שדרות - בשש השנים האחרונות אלון דוידי - לראש הממשלה ולשריה לפתור אחת ולתמיד את מצוקתם המתמשכת של התושבים, או כפי שאמר עם צאת השבת: "אנחנו חיים במציאות הזאת של שגרת חירום קרוב לשנתיים וכבר מזמן הגיעה העת לשים לזה קץ, באמצעות מבצע צבאי רחב ברצועה כולל חיסולם של מנהיגי החמאס".

   

  כמו בהצגת חובבים שעולה אחת לחודשיים בתאריך לא קבוע, יזכו שוב השחקנים הראשיים לדקלם את המילים האהובות עליהם. גם הם יודעים שאין בכוחם של דיוני קבינט להשיב את החיים בדרום למסלולם ושאין בנמצא פתרונות צבאיים. גם הם מבינים שציוץ של ח"כ גדעון סער, שכתב: "התגובה לירי על שדרות הייתה צריכה להיות חריפה יותר", היא רק שורה נוספת במחזה. מי שקיבל את ההזדמנות לעמוד על הבמה הציבורית, רק הגיוני שינצל אותה בחוכמה ויבחר בקפידה את הנושאים שבהם הוא תוקף את ראש הממשלה.

   

  עד שיתחלפו הכותרות ותתפזר המהומה, הם יספיקו להשתמש בצירופי מילים שיש בהם אפקט הרגעה: "עומק המבצע", "חיסול ראשי חמאס" ו"פירוק תשתיות", יתייקו תוכנית מדינית בקלסר על מדף גבוה, יבטלו בזלזול סיכוי ליחסים בעתיד, וירבו להגיד "אין פרטנר בצד השני". תוך יום-יומיים יחזרו לענייניהם השוטפים עד הפעם הבאה שבה ייקראו להופיע שוב.

   

  בינתיים ההצגה נמשכת באין מפריע. מאחורי הקלעים פורט נתניהו בעדינות על מיתרי הביטחון של ח"כ נפתלי בנט. זו הפעם הראשונה מאז נכנס לפוליטיקה שוויתר על תפקידו הקבוע בסצנת הטילים מעזה. הוא מתרגל את הקול ויורד לטונים ממלכתיים עם גוון עמוק של אחריות לאומית, מודד הרחק מעיני הקהל את תלבושת השר, ומסתגל מחדש לקרבה אל הבמאי הראשי. בנט ממלא את תפקידו החדש באופן מושלם, עד שיגיע לכיסא הנכסף הוא חייב להיצמד להוראות המדויקות שקיבל, אין לו טעם לחזור להרגליו הישנים כשחקן מתחיל, לתקופה שבה אף אחד לא הכניס לו מילים לפה.

   

  • מרב בטיטו היא עיתונאית "ידיעות אחרונות"

   

  מעוניינים להציע טור לערוץ הדעות של ynet? שלחו לנו ynetopinion@gmail.com

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: דויד וינוקור
  מרב בטיטו
  צילום: דויד וינוקור
  מומלצים