שתף קטע נבחר

מה עונים לימני שלקח בעלות על צה"ל

נאום ארז תדמור לא היה חריג. הציונות המתנחלית אוהבת לצעוק שבניה הם לוחמים וקצינים ואילו השמאל משתמט. המציאות, אפעס, שונה לחלוטין

 

בתמונה: ימנים, שמאלנים וא-פוליטיים (צילום: AFP) (צילום: AFP)
בתמונה: ימנים, שמאלנים וא-פוליטיים(צילום: AFP)

בשנים האחרונות נחשף הציבור הישראלי לריטואל בן שני צעדים: פרסום דברי הסתה או גזענות של רבני מכינות קדם-צבאיות בהתנחלויות, ולאחריו גל תגובות שקראו להפסיק לממן במיליוני שקלים את המוסדות הללו. לרוב, התגובה מצד אנשי הימין הדתי שמיהרו לקפוץ ולהגן על דברי הרבנים הייתה מתנשאת, צבועה ושקרית.

 

 

כך זה עובד: בכל פעם שמישהו במערכת הפוליטית או בתקשורת יוצא נגד ביטויי גזענות ולהט"בפוביה, ודורש שהמדינה תפסיק לממן רבנים שמלמדים ש"יש לטפל בהומוסקסואליות כמו שטיפלו באיידס. בעיות מדבירים" (יגאל לוינשטיין, מכינת עלי), או ש"היטלר צודק במאה אחוז, חוץ מזה שהוא בצד הלא נכון" (גיורא רדלר, עלי), או ש"כן, אנחנו גזענים... יש סביבנו עמים עם בעיות גנטיות" (אליעזר קשתיאל, עלי) – בכל פעם כזאת תהיה התגובה של הימין המתנחלי (רפי פרץ, בצלאל סמוטריץ', נפתלי בנט ואחרים) משהו בסגנון: מהמכינה הזאת יצאו לוחמים וקצינים אז תשתקו.

 

ובכן, מיטב התחקירנים בדקו את הנושא וחזרו עם נתונים מטלטלים: מכל מכינה קדם-צבאית בארץ יוצאים קצינים ולוחמים. זה לא מאוד מסובך: אנשים הולכים למכינה קדם-צבאית, ובסיומה... מתגייסים לצבא. חלקם לקרבי, חלקם אף הופכים לקצינים, וחלקם למרבה הצער נופלים בקרב. חרף מה שרוצים בימין שתחשבו, לא מדובר פה על איזו תופעת טבע נדירה במיוחד.

 

והנה עוד פרט מידע מדהים: גם מקרב החילונים מתגייסים צעירים לצבא ואפילו הופכים ללוחמים וקצינים. גם מהקהילה הגאה יש המון לוחמים וקצינים. גם מקרב העדה הדרוזית. אפילו מקרב אוכלוסיית הנשים במדינת ישראל, למרות הפחד הקמאי מהתופעה, יצאו לוחמות וקצינות. מי היה מאמין. עוד אנשים משרתים בצה"ל חוץ מהדתיים.

 

בפועל, לפי הנתונים שפרסם אגף כוח האדם של צה"ל ב-2017 – אלה שמשכללים נתוני גיוס, גיוס לקרבי ויציאה לקצונה - מגלים שלא ההתנחלויות עומדות בראש הרשימה, אלא דווקא ערים, מועצות ויישובים בעלי זהות חילונית בתוך הקו הירוק. למשל העיר מודיעין, מועצות זבולון ומנשה, כוכב יאיר ושוהם. וזה רק לגבי נתוני גיוס הגברים. כשמוסיפים גם את הנשים, ההתנחלויות הדתיות יורדות נמוך בטבלאות.  

 

 

הניכוס של הימין המתנחלי את צה"ל, כאילו רק יוצאי הציונות הדתית הם גיבורי ישראל וכל השאר חייבים להם על כך, הוא מתנשא במיוחד ושקרי לחלוטין. צריך לזכור כי המכינה בעלי, שהייתה הראשונה, קמה רק ב-1988. עד אז מדינת ישראל וצה"ל הספיקו לנצח כמה מלחמות ולהוציא לפועל לא מעט מבצעים מוצלחים, וכל זה בלי ההרצאות ההרואיות של אלי סדן ושותפיו לאידיאולוגיה.

 

וחשוב מכך, שיעור ניכר מהלוחמים והקצינים בצה"ל כיום, כולל אלה שלא נמנים על הקבוצה המיוחסת של בוגרי המכינות הקדם-צבאיות בהתנחלויות, עסוקים רוב זמנם בהגנה על הטרלול המשיחי של אותם רבנים ומעבירים את שירותם הצבאי בלב אוכלוסייה עוינת כדי להגן על המדיניות שנולדה כתוצאה מהאידאולוגיה שכופה הימין המתנחלי על מדינת ישראל כבר עשרות שנים.

 

אפרופו הנאום של ארז תדמור בשבוע שעבר, שלפיו "ילדי השמאל לא הולכים לגולני, הם מתקמבנים ב-8200", צריך להגיד באופן ברור: צה"ל לא שייך לכם ואין לכם שום מונופול עליו. זה שתלמידים שלכם מתגייסים לקרבי (חלקם לשירות מקוצר), לא אומר שאנחנו צריכים לשלם מכספי המסים שלנו על זה ששטפתם להם את המח נגד כל מי שלא נראה לכם.

 

מכל תיכון חילוני בארץ יוצאים קצינים ולוחמים, ועדיין איש לא יסכים שהמורים באותם בתי ספר יטיפו בשיעורים דברי בלע ושנאה שלפיהם מתנחלים הם נחותים או שדתיים הם אנשים ריקים, מבולבלים ומסכנים, חסרי ערכים שצריכים "עזרה והנחיה" מחילונים כדי להסתדר בעולם. הגיע הזמן לאזן את המשוואה ולהזכיר לימין הדתי שאין לו שום זכויות יתר במדינה.

 

  • סני ארזי, לוחם במיל', הוא מנהל פרויקט שישים ואחת של מרכז מולד

 

מעוניינים להציע טור לערוץ הדעות של ynet? שלחו לנו ynetopinion@gmail.com

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים