שתף קטע נבחר

בין החשודים בשחיתות: ראש העיר קריית אתא וראש מועצת תל מונד

הותר לפרסום: ראש העיר קריית אתא יעקב פרץ וראש העיר קריית ים לשעבר, שמואל סיסו, חשודים בקבלת שוחד בפרשה שעוסקת בתפירת מכרזים לקבלנים בתמורה להטבות. מעצרם הוארך בארבעה ימים

  

 

יעקב פרץ, ראש העיר קריית אתא, ושמואל סיסו, לשעבר ראש העיר קריית ים וכיום העומד בראש המועצה הקרואה של תל מונד, נמצאים בין החשודים שנעצרו הבוקר (שני) במסגרת חקירת השחיתות - יחד עם 17 בני אדם נוספים.

 

יעקב פרץ ושמואל סיסו (צילום: אנצ'ו גוש לסוכנות ג'יני , דורון גולן)
שמואל סיסו (מימין) ויעקב פרץ(צילום: אנצ'ו גוש לסוכנות ג'יני , דורון גולן)

החשדות המיוחסים לפרץ הם לקיחת שוחד, קשירת קשר לפשע, קבלת דבר במרמה, מרמה והפרת אמונים, הלבנת הון ועבירות נוספות. בית משפט השלום בראשון לציון האריך את מעצרו של פרץ בארבעה ימים.

 

בדיון הארכת המעצר של פרץ אמרה נציגת המשטרה כי הוא לא התנגד לחיפוש שנערך בביתו, ושיתף פעולה עם החוקרים. סנגורו, עו"ד עופר רחמני, אמר כי פרץ כלל לא מבין מה הוא חשוד, וכי המשטרה הציגה לו חשד כללי, לדבריו. השופטת עינת רון העירה לסנגור כי "החשד הוא לא לזוטות".

 

לסיסו מיוחסים חשדות של לקיחת שוחד, קשירת קשר לפשע, הלבנת הון, מרמה והפרת אמונים ועוד. גם מעצרו הוארך בארבעה ימים. השופטת רון ציינה כי "מדובר בחומר חקירה רב היקף והחקירה בראשיתה", ואמר כי "על היחידה החוקרת להעמיק בחקירה ועל פי המסמך שהוגש עליהם לעשות הרבה פעולות".

 

עו"ד עדי כרמלי, שמייצג את סיסו, אמר כי המשטרה ביקשה תחילה שבעה ימי מעצר. "ההאשמה המרכזית היא שהוא פעל להארכת כהונתו שמסתיימת רק ב-2023, שזה דבר לא הגיוני. לטענת המשטרה, הוא ניסה להאריך את הכהונה דרך ראש העיר ירושלים משה ליאון". כרמלי הדגיש כי סיסו ביקש להיבדק בפוליגרף - וסורב.

עו
עו"ד עדי כרמלי (צילום: יאיר שגיא)

במוקד החקירה עומדת זכיה במרכז שערכה חברה פרטית לבקשת אחד מהבכירים ברשויות המקומיות. לפי החשד, גורם שלישי ביקש לשנות את תנאי המכרז כך שיותאמו מראש לגורם מסוים שייטיב עימו.

 

בנוסף, החוקרים חושדים כי קבלנים פנו לעוזר לשעבר של שר כדי שיקדם את עניינם במשרד ממשלתי. במסגרת החקירה החרימה המשטרה מסמכים מהמשרד להגנת הסביבה. אין חשד למעורבות של שרים בפרשה.

 

בית משפט השלום בראשון לציון האריך את מעצרם של 11 מהחשודים. מעצרו של אחד מהם הוארך בשבוע, מעצרם של שבעה חשודים הוארך בארבעה ימים, ומעצרם של שלושה חשודים הוארך בשלושה ימים.

  (צילום: אבי מועלם) (צילום: אבי מועלם)
(צילום: אבי מועלם)

מעצרו של פרץ הפתיע הבוקר את עובדי העירייה וגם את האנשים הסובבים אותו. תושבים בעיר אמרו כי בפעמים קודמות שבהן נחקר, הן בפרשת שוחד בחירות והן בפרשת קרקעות (שתי פרשות שבהן התיקים נסגרו), היה מידע מוקדם על התלונות והחקירות, לפני שפרץ עצמו נחקר.

 

מימון טולדנו, ממלא מקומו של פרץ, אמר ל-ynet כי הופתע כמו כל תושבי העיר לשמוע על הפרשה ואינו מעורה בפרטיה. "כמו במקרים רבים שבהם חקירות של אישי ציבור התחילו בתרועה רמה, אני מאמין שגם פה זה ייגמר בלא כלום. אני יודע שאצלנו הדברים נעשים בשקיפות מלאה ולא אמורה להיות שום בעיה".

 

פרץ מכהן כראש העיר קריית אתא כבר 23 שנים, ובבחירות האחרונות אף היה המועמד היחיד. בשנות כהונתו נמצאת העיר בתנופת בנייה ופיתוח והפכה לאחת הערים העשירות בצפון, בין היתר הודות לבניית מרכזים מסחריים ענקיים במבואות המערביים של העיר, בהם מרכז ביג וסניף איקאה הצפוני. במהלך תקופת כהונתו נחשד כמה פעמים בפלילים, פעם אחת בנוגע להפשרת קרקעות חקלאיות לבנייה, במקרה אחר בחשד לשוחד בחירות וכן בעבירות שביצע לכאורה בעת שעמד בראש דירקטוריון "המשקם". כל התיקים נסגרו. בשנת 2006 הונח רימון יד ברכבו של פרץ.

 

שמואל סיסו עומד בראש הוועדה הקרואה ביישוב תל מונד, אולם מזוהה יותר עם עיר מגוריו והעיר שבראשה עמד במשך שנים, קריית ים. סיסו נבחר לראשות העיר ב-1989 ושמונה שנים אחר כך מונה לקונסול בניו יורק. לאחר ששב ארצה עמד בראשות העיר עוד עשר שנים. במהלך השנים נחקר גם הוא בחשד לשחיתות, בנוגע למכירת קרקעות בחוף הים של הקריה. התיק נסגר. סיסו נפל גם קורבן למעשים פליליים, ורימון רסס הושלך לביתו בשנת 2008.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אנצ'ו גוש לסוכנות ג'יני , דורון גולן
שמואל סיסו ויעקב פרץ
צילום: אנצ'ו גוש לסוכנות ג'יני , דורון גולן
מומלצים