שתף קטע נבחר

הירדנים העצורים ישוחררו, השגריר ישוב לישראל

בזמן שראש המל"ל שוהה בירדן, כתב שר החוץ הירדני בטוויטר כי היבה אל-לבדי ועבד א-רחמן מרעי "ישובו הביתה לפני סוף השבוע". בירושלים אישרו "מחווה של רצון טוב". גורם מדיני התייחס להחזרת צופר ונהריים: "סוכם להמשיך את השיחות"

היבה אל-לבדי ועבד א-רחמן ()
"ישובו הביתה לפני סוף השבוע". שני הירדנים שעצורים בישראל

ישראל החליטה לשחרר את שני אזרחי ירדן העצורים מאז חודש אוגוסט כ"מחווה של רצון טוב". כך אישרו היום (שני) גורמים בכירים בירושלים, בהמשך להודעתו של שר החוץ הירדני, איימן ספדי, על כך שהשניים ישוחררו השבוע. בשירות בתי הסוהר עדכנו שאל-לבדי הפסיקה את שביתת הרעב שהכריזה עליה.

 

ראש המטה לביטחון לאומי במשרד ראש הממשלה, מאיר בן שבת, ביקר היום בירדן וסיכם על הצעד, שבעקבותיו ישוב השגריר הירדני לישראל. בשבוע שעבר הוא הוחזר לעמאן "להתייעצויות" במחאה על מעצר שני האזרחים. ראש המל"ל ניהל את המגעים המדיניים מול מקביליו בארמון, בעת שראש השב"כ נדב ארגמן ניהל את המגעים הביטחוניים.

 

גורם מדיני הוסיף בעניין גורלן של המובלעות צופר ונהריים, שאמורות לחזור לירדן ב-10 בנובמבר, כי "ישראל וירדן סיכמו להמשיך בזמן הקרוב באווירה חיובית וברוח טובה את השיחות בכל הנושאים העומדים על הפרק, מתוך כוונה לחזק את היחסים בין המדינות".

  

 
הפגנת תמיכה באזרחית הירדנית, היבה אל-לבדי ()

"היבה אל-לבדי ועבד א-רחמן מרעי ישובו הביתה לפני סוף השבוע. ממשלת ירדן פעלה מהיום הראשון לשחרורם בהתאם להנחיות המלך עבדאללה, זאת תוך כדי נקיטת כל הצעדים הנדרשים להשיבם בשלום", כתב שר החוץ ספדי בטוויטר.

 

לשכת ראש הממשלה מסרה: "ירדן תחזיר בימים הקרובים את שגרירה לישראל, לאחר הסכמה שהושגה בין המדינות על העברתם לאחריות שלטונות הביטחון בירדן של שני הירדנים העצורים בישראל. ראש השב"כ סיכם עם מקבילו הירדני על סידורי הביטחון סביב שחרורם. מדינת ישראל רואה ביחסים עם ירדן אבן יסוד ביציבות במזרח התיכון ותמשיך לפעול לשימור ביטחון האזור".

 

אל-לבדי (32) ומרעי (29), נעצרו במעבר אלנבי, בשני מקרים שונים, כשביקשו להיכנס ולבקר את משפחותיהם בגדה. אל-לבדי, הנושאת תעודת זהות פלסטינית, חשודה במגע עם סוכן זר ובתמיכה בטרור. סנגורה סיפר בעבר כי החשד נגדה הוא שנפגשה עם אנשים המזוהים עם חיזבאללה במהלך שני ביקורים שערכה בביירות.

 

מרעי נעצר כשהיה בדרכו לחתונה משפחתית. לדברי גורמים ירדנים, הצעיר חולה בסרטן עוד מ-2010.

 

לצד הפגנות תמיכה באל-לבדי שהתקיימו במספר מוקדים בקרב החברה הערבית, הרשויות בירדן פעלו לשחרור העצורים, ופנו בנושא לגורמים בישראל. בשבוע שעבר הודיע שר החוץ הירדני כי השגריר רסאן אלמג'אלי יוחזר מתל אביב לצורך התייעצויות בשל סירובה של ישראל לשחרר את העצורים.

 

בתוך כך, לפני כשבוע הירדנים עצרו אזרח ישראלי שחצה את הגבול דרך נהר הירדן. הוא תוחקר על ידי כוחות הביטחון המקומיים, ומשרד החוץ מסר אז כי האירוע בבדיקה.

 

פרשת המעצרים לא תרמה ליחסים בין ישראל לירדן, שהגיעו לשפל בתקופה האחרונה: עמאן ביקשה להפסיק את ההסדר סביב המובלעות בנהריים ובצופר, דעת הקהל בירדן עוינת את ישראל, והקריאות לגירוש השגריר הישראלי הן עניין שבשגרה.
 
בנוסף, לפני כשבוע מלאו 25 שנה להסכם השלום ההיסטורי בין המדינות, ואף נציג מהממשלה המכהנת לא התייחס לנושא. בנוסף, משרד החוץ והשגרירויות בתל אביב ובעמאן החליטו שלא לערוך אירוע לציון התאריך.

 

רענן בן צור השתתף בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
האזרחים הירדנים שכלואים בישראל
מומלצים