שתף קטע נבחר

ביה"ד הרבני לאישה: 50 אלף ש"ח תמורת הזכות לעיין בדו"ח הרכוש

ל' הגישה עתירה לבג"ץ לאחר שבית הדין הרבני הורה לה לשלם לא פחות מ-50 אלף שקלים למומחה מטעמו, תמורת הזכות לעיין בדו"ח המפרט את ההון והנכסים השייכים לה ולבן זוגה לשעבר: "הכול נעשה בעלטה. אני מרגישה כמו דון קישוט. אין לי זכויות"

 

עתירה לבג"ץ: בית הדין הרבני דורש מאישה לשלם עשרות-אלפי שקלים תמורת הזכות לעיין בדו"ח המפרט את ההון והנכסים השייכים לה ולבן זוגה לשעבר. במסגרת הליך הגירושין ביניהם נתגלעה מחלוקת בדבר חלוקת הרכוש, כאשר ל' טוענת כי הוא נמצא בידי הבעל ומנוהל על ידו, כך שהיא אינה יודעת בדיוק מה הוא כולל וכמה הוא שווה.

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>

 

בית הדין מינה מומחה מטעמו, רואה חשבון חיצוני, שיערוך דו"ח על ההון והנכסים - אך כעת נמנעת מהאישה הזכות לעיין בו, אלא אם תשלם 50 אלף ש"ח טבין ותקילין - וזאת על אף שלבית הדין לא הוגשה בקשה נגדית להטיל חיסיון על המסמך. בעקבות כך עותרת ל' לבג"ץ נגד ההחלטה.

 

קראו עוד בערוץ היהדות : 

 

"מדובר ב-50 אלף שקלים שאני נאלצת להפקיד, כדי שתינתן לי האפשרות לחקור מומחה שמונה מטעם בית המשפט", מספרת ל' לאולפן ynet. "אין לי 50 אלף שקלים... הכול נעשה בעלטה, אין לי זכויות. אני לא קיימת".

 

חיסיון לא ברור

ל' מספרת כי היא מרגישה כמו "דון קישוט שנאלץ להילחם בתחנת רוח", כדבריה, "ולכן נאלצתי להגיש את הבג"ץ. גם בבית הדין הרבני הגבוה הבינו שצריך להיות גילוי מסמכים, אך למרות זאת לא נאמר דבר, רק שהתיק צריך להסתיים - ללא שום החלטה אופרטיבית".

 

בית הדין הרבני (צילום: דוברות בתי הדין הרבניים )
בית הדין הרבני(צילום: דוברות בתי הדין הרבניים )

 

ל' מדגישה כי אין לה מושג מה שווי הנכסים המשותפים, וכי היא מתנהלת כרגע לבד בעולם, כשהיא מפרנסת את שני ילדיה ממשכורתה שלה בלבד: "כל הנכסים מצויים אצלו, כל הרווחים של החברות מצויים אצלו, הכול נמצא אצלו", היא אומרת.

 

"מכיוון שעבדתי איתו, לא כל כך ברורה לי מהות החיסיון. חלק מהמסמכים מצויים אצלי, ואני יודעת על משיכה של עשרות מיליונים של דיבידנדים של נכסים שנקנו, אבל אין לי את הניירת בצורה מסודרת. אם היה מתבצע הליך מסודר של גילוי מסמכים כמו שנעשה בבית משפט אזרחי רגיל - כמו בספרים - אז מן הסתם הכל היה נבדק ונעשה באופן מסודר".

 

לדבריה, "התחושה מאוד קשה. אני נאלצת להתמודד עם הכול לבד, ללא עזרת המשפחה. אלה חיים מאוד תובעניים עם שני ילדים שצריך לספק את כל צרכיהם, ובכלל, יש תחושה מאוד לא הוגנת של אפליה בלתי סבירה. קשה להאמין ולקלוט שקיים כזה דבר במדינת ישראל, שהליך בבית הדין הרבני מתנהל בצורה כזאת, כאילו זה ימי הביניים... גם בית הדין הרבני צריך להסתכל על איזשהו חוק, זה לא מנותק מהעולם".

 

"ניסיון למנוע לחקור את העד"

עו"ד מיכאל טאוסיג המייצג את האישה, אומר כי בארבעים שנות עבודתו לא נתקל בסיפור כזה: "בבתי הדין הרבניים מכבדים בדרך כלל את עקרון הפומביות, כלומר, שכל צד יוכל לדעת מה יש לצד שכנגד. לא ברור מה קרה הפעם, ומדוע בית הדין התעקש שהכול יישאר חסוי".

 

"לא ברור מה קרה פה". עו"ד מיכאל טאוסיג
"לא ברור מה קרה פה". עו"ד מיכאל טאוסיג

 

עו"ד טאוסיג מאשים כי מטרתה של מגבלת ה-50 אלף שקלים היא ניסיון למנוע מ-ל' לחקור את העד, ובכך לוותר על המסמכים ועל הדו"חות שרואה החשבון אסף ועמל. "שהיא לא תדע מה קורה, כדי שהם יוכלו לצעוק את טענותיו של הבעל לשעבר".

 

ל' מצפה מבג"ץ להבהיר לבתי הדין הרבניים שאין ביכולתם להשאיר מסמכים חסויים הנוגעים לחלוקת הרכוש, בפני הצד השני. "גם לא ייתכן שייתנו עדות בסכום של 50 אלף שקל".

 

מהנהלת בתי הדין הרבניים נמסר בתגובה: "העתירה נמצאת על שולחן הבג"ץ, ואם נתבקש נגיב לבית המשפט".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דוברות בתי הדין הרבניים
"מרגישה כמו דון קישוט"
צילום: דוברות בתי הדין הרבניים
מומלצים