שתף קטע נבחר

נתניהו הציע לבנט להתמנות לשר - בנט סירב

ראש הממשלה הציע לשר החינוך לשעבר להתמנות לשר הרווחה או התפוצות לצד חברות בקבינט המדיני-ביטחוני, אך בנט סירב. עם זאת, הוא הדגיש שיהיה מוכן לסייע בכל דרך להקמת ממשלת אחדות בין הליכוד לכחול לבן

בנימין נתניהו ונפתלי בנט (צילום: מארק ישראל סלם, עמית שאבי)
נפתלי בנט ובנימין נתניהו(צילום: מארק ישראל סלם, עמית שאבי)

ראש הממשלה בנימין נתניהו הציע הערב (יום ב') לח"כ נפתלי בנט, מראשי הימין החדש, להתמנות לתפקיד שר בממשלה לצד חברות בקבינט המדיני-ביטחוני. בנט סירב להצעתו של נתניהו. השניים נפגשו בארבע עיניים בתום ישיבת ראשי "בלוק הימין" שהתקיימה מוקדם יותר. בתום הפגישה בין השניים נמסר כי "בנט שב והדגיש את מחויבותו המלאה לגוש הימין, והציע את סיועו בכל דרך להקמת ממשלת אחדות של נתניהו וגנץ".

 

במהלך הפגישה הציע נתניהו לבנט את אחד התיקים הפנויים בממשלה - הרווחה או התפוצות, אך בנט הדגיש בפניו כי הוא מעוניין לעבוד, ובממשלת מעבר אין אפשרות לעשות דבר.

 

 

מוקדם יותר כינס נתניהו את ראשי "בלוק הימין". בפגישה התחייבו כל ראשי הסיעות בפני נתניהו שלא לפנות לממשלת מיעוט. יו"ר ש"ס אריה דרעי אף הציע את האפשרות ליזום בחירות ישירות לראשות הממשלה, אך נתניהו סירב.

 

במהלך הפגישה מתח נתניהו ביקורת על גנץ על רקע פגישתם האחרונה: "סיכמנו על הודעה משותפת בתום הפגישה. הוציאו הודעה, הוציאו תמונה, וחצי שעה אחר כך התחילו בכחול לבן לתדרך נגדנו בתקשורת. אנחנו הסכמנו לוויתורים רבים, ביקשתי לשמוע תשובות מגנץ ולא שמעתי תשובה לאף שאלה. צוות המו"מ שלנו מנסה כבר יומיים להיפגש עם הצוות המקביל של כחול לבן, אבל הם דוחים אותם מיום ליום ועד עכשיו לא נקבעה פגישה".

כינוס של ראשי מפלגות הימין ()
ראשי סיעות "בלוק הימין" בפגישה עם נתניהו

מכחול לבן נמסר בתגובה: "שיא האירוניה - יו"ר הליכוד מכנס את בלוק השיתוק ומפזר סיסמאות ריקות מתוכן. התנהלותו של נתניהו גם היום מוכיחה שהוא לא רוצה אחדות - אלא ממשלת חסינות. הדרך לממשלת אחדות רחבה וליברלית כפי שהעם רוצה ובחר פתוחה וידועה בפני נתניהו. אנו קוראים ליו"ר הליכוד ולהנהגת הליכוד להתעשת ולא לגרור את מדינת ישראל לבחירות מיותרות ויקרות בפעם השלישית".

 

על רקע ההידרדרות ביחסים בין נתניהו לאיילת שקד, שלראשונה תקפה אותו במערכת הבחירות והאשימה את סביבתו הקרובה בניסיון לפגוע בה ללא סיבה, החל נתניהו להתקרב דווקא לבנט, למרות שעד כה שררו בין השניים יחסים עכורים ואף איבה.

 

נתניהו, שנקלע אחרי הבחירות למצב שבו יוכל למנוע מגנץ להרכיב ממשלה, הבין שהוא חייב להתעלות על שיקוליו האישיים ולוודא שאנשי הימין החדש נותרים נאמנים לבלוק שהקים. לשם כך, החל לראשונה זה שנים לחמם את היחסים עם בנט ולנהל עמו שיחות בארבע עיניים.

 

מקורבים מספרים כי בין השניים עדיין שוררת חשדנות עמוקה, אולם בשל האינטרס המשותף הם התקרבו בעיקר ביוזמת נתניהו. גורמים פוליטים בכירים מסבירים כי לנתניהו אינטרס נוסף – לתקוע "טריז" בין בנט ושקד, מהלך שעד כה לא צלח מאחר שבנט כאמור סירב להתמנות לשר. גם אם היה מתמנה, הוא היה דורש מנתניהו על פי סיכום מוקדם עם שותפתו להנהגת המפלגה למנות גם אותה.

 

לפני כחמישה חודשים פיטר ראש הממשלה נתניהו את בנט ואת שותפתו להנהגת "הימין החדש", איילת שקד, שכיהנו כשרי החינוך והמשפטים. לאחר פיטורי השניים מסרו גורמים בממשלה כי "בנט ושקד לא יכולים להמשיך בתפקיד רגיש בקבינט למשך עוד חצי שנה אחרי שלא נבחרו על ידי הציבור". זאת, לאחר שלא קיבלו די קולות כדי להיכנס לכנסת ה-21.

 

עם זאת, בבחירות לכנסת ה-22 רצה מפלגתם של השניים יחד עם הבית היהודי ועם האיחוד הלאומי, והשניים הצליחו להיכנס לכנסת. כעבור כשעה מפרסום תוצאות המדגמים שלחה ח"כ איילת שקד שעמדה בראש הרשימה המאוחדת "ימינה" מכתב ליו"ר הכנסת יולי אדלשטיין ובו הודיעה לו על התפצלות "הימין החדש" מהרשימה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מארק ישראל סלם, עמית שאבי
נפתלי בנט ובנימין נתניהו
צילום: מארק ישראל סלם, עמית שאבי
מומלצים