שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  מחקר: אתם מרגישים צעירים? כנראה שתחיו יותר

  חוקרים מצאו שהרגשה צעירה בגיל המבוגר חשובה יותר לבריאות מהגיל הכרונולוגי. "מצאנו שהגיל הסוביקטיבי, כלומר 'הגיל שמרגישים' משפיע על מחלות, דיכאון, דמנציה ואריכות חיים", אומרים החוקרים ומסבירים מה ניתן לעשות כדי להרגיש צעירים יותר כשכבר קיימת בעיה או מגבלה בריאותית

  המדור בשיתוף "מגדלי הים התיכון"

   

  רבים מכירים מבוגרים אשר נראים צעירים, פעילים הרבה יותר מבני גילם ומבקרים הרבה פחות אצל הרופא. גם חוקרים ואנשי מקצוע מתחומי הרפואה שמו לב בשנים האחרונות לתופעה המבורכת של בני 60 פלוס שמרגישים צעירים הרבה יותר מגילם הכרונולוגי וביקשו לבדוק את ההשפעה של ההרגשה הצעירה על אריכות חיים ומחלות.

   

  ואכן המחקרים האחרונים שמפורסמים מקשרים את הגיל הסובייקטיבי - הגיל שאנחנו מרגישים שאנחנו - למגוון מחלות ונתונים בריאותיים, כולל דיכאון, דמנציה ואריכות חיים. הממצאים חד משמעיים, ככל שאתה מרגיש צעיר יותר, אתה זוכה לבריאות טובה יותר, חיים פעילים וארוכים הרבה יותר.

   

  "מבוגרים שמרגישים צעירים מדווחים פחות על מחלות ותופעות כרוניות ביחס לאלה שמרגישים מבוגרים", אומר פרופ' בהרט טייאג'אראן החוקר הראשי במחקר לאומי רחב היקף אותו הובילה אונברסיטת ויסקונסין בארצות הברית.

   

  "הם לוקחים פחות תרופות, מבקרים אצל הרופא בתדירות נמוכה יותר, בעלי סבירות גבוהה יותר לשמירה על משקל תקין וזוכים לחיים שמחים וטובים".

   

  עוד במדור 60 פלוס:

  מחקר: התכונות המשותפות של בני ה-100

  מזון מחזק בגיל מבוגר - המדריך המלא

  זהו אחד הגורמים המשמעותיים ביותר לחיים מאושרים 

   

  פחות חולים ויותר מאושרים - המבוגרים שמרגישים צעירים (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  פחות חולים ויותר מאושרים - המבוגרים שמרגישים צעירים(צילום: shutterstock)
   

  פחות מחלות בקרב מי שמרגיש צעיר

  הנתונים שנאספו בתחומים של בריאות ורווחה הראו כי הביולוגיה עשויה להשתנות  כשמדובר בקשר בין תחושת צעירה לחיים ארוכים.

   

  החוקרים זיהו שינויים ביולוגיים חיוביים יותר הקשורים לתפקודי כבד וכליות בקרב מבוגרים בני 55 ומעלה שדיווחו שהם מרגישים צעירים יותר מגילם הכרונולוגי, בהשוואה לאלה שהרגישו בגילם ומעלה. "ממצא זה יכול לעזור להסביר את השכיחות הנמוכה יותר של מחלות הקשורות לגיל בקרב מבוגרים בעלי הרגשה צעירה יותר", מסביר פרופ' טייאג'אראן.

   

  "כרופא זה לא פשוט לבקש ממטופל מבוגר, לחשוב צעיר יותר. אולם אם אפשר יהיה לכלול את ההתיחסות הזאת, להרגשה אישית, בביקור שיגרתי אצל הרופא יהיה אפשר לעשות שינוי בקרב המטופלים ומצד שני אפשר יהיה לזהות מי בסיכון לחלות במחלות הקשורות לגיל".

   

  מצא מה גורם לך להרגיש צעיר

  רופאים המטפלים בבני הגיל השלישי מכירים את ההשפעה הטובה של ההרגשה הסוביקטיבית של גיל צעיר. פרופ' פאולה לסטר מבית החולים NYU Winthrop בניו-יורק אשר כל מטופליה בני 65 עד 105 מצאה דרך לעודד חשיבה צעירה. "זה כמובן לא קל לומר לחולים שמזדהים עם גיל סובייקטיבי מבוגר "לחשוב צעירים", במיוחד אם אותו מטופל מתמודד עם מצב בריאותי מתיש. לכן מצאתי שיעיל לבקש מהם לחשוב - מה חשוב להם ולבקש מהם לעשות פעילויות שגורמות להם להרגיש צעירים יותר, ומדובר בדברים אישיים ושונים".

   

  "יש אנשים שמרגישים צעירים יותר אם הם יוצאים לטיול בחוץ, ובמידה והם לא יכולים ללכת, אם מישהו לוקח אותם בכיסא גלגלים לטיול. אחרים מרגישים צעירים כשהם משחקים קלפים או עושים פעילות אחרת שנהגו לעשות בגיל צעיר יותר. העניין הוא למצוא ממה נהנים ואיך להתאים את האהבה שלהם למצב הבריאותי ו/או הגופני שלהם כרגע".

   

  השקיעו את האנרגיה בפעילות משמחת

  פרופ' לסטר ממליצה למטופליה להשקיע את האנרגיה שלהם במה שעושה להם טוב מתוך הבנה שרשימת מטלות ארוכה עשויה להיות מייאשת. "אנחנו מתחילים כל יום עם כמות אנרגיה מסויימת", היא מסבירה "וצריך להחליט איך משתמשים בצורה הטובה ביותר באנרגיה שיש".

   

  "האם תשקיעו בניקיון ושטיפת כלים או תעדיפו להשתמש באנרגיה לפעילות גופנית, ריקוד, סרט, פגישה עם חברים או כל דבר אחר שמשמח וגורם לכם הרגשה צעירה וחיונית".  

   

  אל תתבישו להשתמש בעזרה

  המלצה נוספת שמגיעה מארצות הברית היא לא להתבייש להשתמש בעזרה. "הליכון עשוי להפוך את טיול הבוקר למציאות כאשר יש מגבלה גופנית; מכשיר שמיעה יכול לשפר את זמן האיכות עם חברים ובני משפחה - שניהם יכולים לעזור לכם להרגיש צעירים יותר" אומרת פרופ' לסטר.

   

  "כאשר מבוגרים מתנגדים למכשירים האלה בגלל פחד או דעה קדומה הם מונעים מעצמם את האפשרות להרגיש טוב יותר, צעירים יותר ובריאים יותר".

   

  "עדיף להשתמש במעט עזרה כדי להיות מסוגל לעשות פעילויות שונות וליהנות מהחיים. וחשוב לזכור כי לפעמים אנחנו זקוק לקצת עזרה כדי להימנע מהרבה עזרה הנדרשת במצבים של דיכאון, מחלות ודמנציה בגיל מבוגר".

   

   

  צפו במזונות שיעזרו להלחם, לחזק ולבנות את מערכות הגוף עם העלייה בגיל 

   

  בשיתוף "מגדלי הים התיכון"

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מגדלי הים התיכון
  צילום: shutterstock
  מרגישים צעירים ובריאים יותר
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים