שתף קטע נבחר

איראן: נחדש את העשרת האורניום בפורדו

הסכם הגרעין ממשיך להתפורר: טהרן תזרים גז אורניום ל-1,044 צנטריפוגות במתקן שנחפר בצלע הר ושהפעילות בו הוקפאה ב-2015. "יודעים שפורדו רגיש להם", אמר הנשיא רוחאני. הוא הדגיש שהצעד הפיך – אם ימולאו דרישות ארצו

טהרן מצעד צבאי איראן הנשיא חסן רוחאני (צילום: AFP, Iranian Presidency)
עוד הפרה של הסכם הגרעין. נשיא איראן חסן רוחאני(צילום: AFP, Iranian Presidency)

נשיא איראן חסן רוחאני הכריז הבוקר (שלישי) על הצעד הרביעי שארצו נוקטת לצמצום התחייבויותיה במסגרת הסכם הגרעין, ואמר כי טהרן תחדש את העשרת האורניום במתקן הגרעין פורדו, הממוקם בצלע הר ליד העיר קום. 

 

עוד חדשות מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

  

רוחאני אמר בין היתר כי טהרן תזרים גז אורניום ל-1,044 צנטריפוגות בפורדו. אותן צנטריפוגות, לפי הסכם הגרעין שנחתם ב-2015 עם המעצמות, יכלו להסתובב אך בלי שגז יוזרם לתוכן – כלומר בלי לבצע העשרת אורניום. ההסכם קבע כי העשרה כזו לא תוכל להתקיים בפורדו במשך 15 שנים.

ארכיון הכור הגרעיני של איראן ()
מתקן סודי בצלע הר. פורדו

מתקן להעשרה גרעינית בפורדו (צילום: AP)
נשיא איראן לשעבר, מחמוד אחמדינג'אד, מבקר בפורדו. ארכיון(צילום: AP)

"ממחר, נתחיל להזרים גז לפורדו", אמר רוחאני בנאום ששודר בטלוויזיה האיראנית, תוך שהוא מתייחס לתהליך שבו מועשר מתוך הגז האיזוטופ אורניום-235, שיכול לעבור ביקוע גרעיני.

 

הנשיא האיראני הדגיש כי ההפרה החדשה של ההסכם, כמו כל שאר ההפרות שעליהן הכריזה ארצו בחודשים האחרונים, הפיכה. "אנחנו מודעים לרגישות שלהם בנוגע לפורדו והצנטריפוגות הללו", אמר רוחאני. "כשהם יישמו את המחויבויות שלהם, אנחנו נפסיק שוב (להזרים) את הגז. לא נסכים ליישם את כל המחויבויות שלנו במלואן, בעוד הם לא עומדים בשלהן".

 

 

פורדו הוא מתקן מבוצר שחפור בצלע הר בבסיס של משמרות המהפכה האיראניים. המתקן נמצא במרחק 32 קילומטרים מזרחית לעיר קום, ובסמוך לכפר פורדו. ייעודו המקורי היה העשרת אורניום לרמה של 20 אחוזים. האיראנים טענו כל הזמן שהמתקן נועד למטרות מחקר וריפוי, אולם העשרה לרמה של 20 אחוזים הייתה רחוקה אך מעט מבחינה טכנית לרמת ההעשרה הנדרשת לנשק גרעיני.

 

בליבת תוכנית הגרעין: המתקן הסודי שנחפר בהר

  

מצילומי לוויין של "גוגל מפות" של המתקן בפורדו ניתן ללמוד שגדר כפולה גדולה הוקמה מסביב לאתר הגרעיני עם מגדלי שמירה שמוצבים כל 25 מטרים. למתקן שש כניסות ברוחב עשרה מטרים ויש בו כמה מבנים. במשך שנים הצהירה איראן באופן חד-משמעי שלעולם לא תסגור את המתקן להעשרת אורניום בפורדו.

צנטריפוגה צנטריפוגות מתקדמות מסוג IR-8   ב מתקן העשרת ה אורניום ב נתנז איראן  (צילום: EPA)
עובדת על אבטיפוס מהיר פי 50 מהמותר. איראן חשפה צנטריפוגות מתקדמות בנתנז(צילום: EPA)

אכבר סלאחי ראש סוכנות הדגרעין של איראן חושף צנטריפוגות מתקדמות ב מתקן העשרת ה אורניום ב נתנז איראן  (צילום: AP)
ראש סוכנות הגרעין האיראנית במתקן בנתנז, אתמול(צילום: AP)

איראן, נזכיר, הכריזה מאז חודש מאי על מספר הפרות להסכם הגרעין, בתגובה לפרישת ארה"ב ממנו תחת הנשיא דונלד טראמפ. היא דורשת פיצוי מאירופה בעקבות השבת הסנקציות האמריקניות, שהאיראנים קורסים תחת הנטל שלהן. הסנקציות פגעו במיוחד בתעשיית הנפט שחיונית כל כך לאיראן, וקיצצו את המכירות בתחום זה ב-80%.

 

ההודעה הבוקר מגיעה אחרי שאתמול כבר הכריזה איראן על הפרה נוספת של ההסכם. עלי אכבר סאלחי, ראש סוכנות הגרעין האיראנית, הודיע ביום שבו "חגגו" האיראנים 40 שנה למשבר בני הערובה בשגרירות האמריקנית בטהרן, כי הסוכנות החלה להפעיל מערך חדש של 30 צנטריפוגות מתקדמות. סלאחי, שדיבר ממתקן העשרת האורניום בנתנז, אמר עוד כי טהרן מפעילה כיום 60 צנטריפוגות מתקדמות מסוג IR-6. טהרן, הוא ציין, עובדת במקביל על אבטיפוס של צנטריפוגה שמהירה פי 50 מהמותר בהסכם.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
יודע שפורדו רגיש. רוחאני
צילום: רויטרס
מומלצים