שתף קטע נבחר

זוהר ושקד: נפעל לבחירות ישירות. נתניהו: לא מקדם זאת

הבחירות הבאות יהיו עימות ישיר בין נתניהו לגנץ? יו"ר סיעת הליכוד החדש אמר לאולפן ynet כי יו"ר הליכוד צפוי להסכים לשינוי השיטה, וגם ח"כ שקד הביעה תמיכה: "בכנסת החלו לנסח חוק". עם זאת, נתניהו אמר: "לא מקדם את החוק". גורמים בכחול לבן: "ספין עלוב"

 

 

יו"ר סיעת הליכוד החדש קורא לבחירות ישירות לראשות הממשלה ואומר כי גם ראש הממשלה בנימין נתניהו צפוי להסכים לכך - אך נתניהו עצמו טוען כי אינו מקדם את החוק. יממה לאחר שנתניהו סירב להצעת יו"ר ש"ס אריה דרעי לחזרה לבחירות ישירות, אומר חבר הכנסת מהליכוד, מיקי זוהר, כי בכנסת הנוכחית הליכוד "יבקש בחירה ישירה ואנחנו נבקש גם לבטל את יום החופש ביום הבחירות כדי שהמשק הישראלי לא יחטוף מכה".

 

גם חברת הכנסת מהימין החדש,איילת שקד, הביעה תמיכה בהצעתו של יו"ר ש"ס: "יוזמת דרעי לבחירה ישירה במצב הנוכחי נכונה, נתמוך בה". עוד ציינה כי בכנסת כבר החלו לעבוד על חקיקת חוק בנושא. עם זאת, בהודעה מטעם הליכוד נאמר כי "ראש הממשלה נתניהו לא מקדם את חוק הבחירה הישירה אלא את הקמת ממשלת אחדות לאומית רחבה - הממשלה היחידה שאפשר להקים ושמדינת ישראל זקוקה לה בעת הזאת". גורמים בכחול לבן הגיבו ליוזמה לבחירות ישירות באומרם: "ספין עלוב, ביבי בלחץ".

איילת שקד מיקי זוהר (צילום: אוהד צויגנברג, אבי מועלם)
תמיכה בהצעת דרעי. מיקי זוהר ואיילת שקד(צילום: אוהד צויגנברג, אבי מועלם)
 

בריאיון לאולפן ynet טען ח"כ זוהר כי הליכוד אינו רוצה בחירות שלישיות: "אם וכאשר נצטרך להיגרר לעוד בחירות אנחנו נבקש שזאת תהיה בחירה ישירה לראש הממשלה בין נתניהו לבין בני גנץ. אנחנו רוצים שהכנסת הזאת תישאר ואנחנו נבקש בחירה ישירה. אני לא אומר את זה כמובן על דעתו המוחלטת של נתניהו, אני באופן אישי אומר עכשיו מה אני חושב שצריך לקרות ואני גם חושב שנתניהו בסופו של דבר יסכים לזה".

 

בתשובה לשאלה מדוע נתניהו אמר "לא" לדרעי בעניין בחירות ישירות לראשות ממשלה, ענה ח"כ זוהר: "אני לא חושב שהוא אמר 'לא' ואני לא חושב שאמר 'כן'. אני חד משמעית יודע את זה. אני חושב שהוא שוקל את זה ואני חושב שבסופו של דבר זה הדבר הנכון ביותר בשבילו ובשביל המדינה. הפתרון האידיאלי בעיניי הוא בחירה ישירה בלי חופש. זה לא עולה למדינה כסף ואנחנו גומרים את הפלונטר הפוליטי ביום אחד".

 

 

לדברי ח"כ זוהר, "עניין הקמת ממשלת אחדות מאוד קשה מהסיבה שכחול לבן לא באמת מעוניינים בממשלת אחדות. הם מעוניינים לנטרל את נתניהו מהמשוואה הפוליטית. הפרסום של עמית סגל בחדשות 12 אתמול בעצם הבהיר להם שאת האפיק המשפטי הם כבר לא יוכלו לממש. אני חושב שהם תמיד סמכו על כך שמבחינה משפטית הם יצליחו לנטרל את נתניהו".

 

זוהר, שניצח אתמול את ח"כ יואב קיש במרוץ לראשות הסיעה, אמר כי "הפרסום כיצד ניר חפץ גויס להיות עד מדינה הוא קריסת תיקי נתניהו. כי כל תיקי נתניהו ללא יוצא מהכלל מבוססים על עדי מדינה ולא על יסודות עובדתיים ומשפטיים ובטח לא יסודות נפשיים ועדי מדינה שגויסו באופן שגויס ניר חפץ. אלו עדים עוינים שאין להם שום אמינות שאפשר להסתמך עליה. ולכן, כל תיקי נתניהו שמבוססים על עדי המדינה אתמול בערב קרסו".

 

לדבריו, "לאור גילוי הממצאים הזה, שראינו אתמול בערב, נדרוש מהיועץ המשפטי לממשלה לסגור את התיקים לאלתר. זה לא תרגיל בעייתי, או שולי. החוקרים יצאו מהחדר ואחר כך שבו לחדר עם עדות מתוקנות - זה חוקרים שהכתיבו לעד את העדות שלו. יש דרך להשיג עדות, אבל במקרה הזה אין כאן עדות כשרה. יש כאן עדות שבעצם מוכתבת על ידי חוקרי משטרה".

 

בוועידת ישראל ללכידות חברתית של הליגה נגד השמצה התייחסה ח"כ איילת שקד לאפשרות לשינוי שיטת הבחירות ואמרה כי "היוזמה של אריה דרעי במצב הנוכחי היא יוזמה נכונה, אני תומכת בה. דיברנו בינינו כל ראשי המפלגות ובכנסת החלו לנסח חוק. כשיש שתי מערכות בחירות ואי אפשר להקים ממשלה אז עושים בחירה בין שני מועמדים מהמפלגות הגדולות. ברגע למשל שנתניהו ינצח גנץ יבין שנתניהו יהיה הראשון ברוטציה".

 

יו"ר כחול לבן בני גנץ מצדו המשיך לגרוס גם היום כי הליכוד הוא האחראי לבלימת המשא ומתן בין הצדדים: "בבחירות האחרונות רוב אזרחי ישראל בחרו באחדות בשעה שיש מי שעסוקים באינטרסים האישיים והמשפטיים ובכל דרך אחרת ומנסים למנוע הקמת ממשלה שכזאת".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אוהד צויגנברג, אבי מועלם
ח"כ מיקי זוהר וחברת הכנסת שקד
צילום: אוהד צויגנברג, אבי מועלם
מומלצים