שתף קטע נבחר

סוף הסאגה: שני הירדנים שנעצרו בישראל שבו לארצם

היבה אל-לבדי ועבד א-רחמן נחשדו במגע עם סוכן זר ושהו במעצר מאז אוגוסט. בתחילת השבוע הגיע ראש המל"ל לעמאן ושם סוכם על שחרורם. הבוקר הם הוחזרו לארצם. ירדן צפויה להחזיר את השגריר לישראל

 

היבה אל-לבדי ועבד א-רחמן ()
היבה אל-לבדי ועבד א-רחמן

שני האזרחים הירדנים שהיו עצורים בישראל מאז אוגוסט בחשד למגע עם סוכן זר, שוחררו הבוקר (יום ד') לארצם – היבה אל-לבדי מנווה תרצה ועבד א-רחמן מרעי מכלא עופר. על שחרורם הצפוי הודיע שר החוץ הירדני איימן ספדי כבר ביום שני.

 

באותו יום ביקר בירדן ראש המטה לביטחון לאומי במשרד ראש הממשלה, מאיר בן שבת, ושם סיכם על הצעד, שבעקבותיו ישוב לישראל השגריר הירדני שהוחזר לעמאן "להתייעצויות" במחאה על מעצר השניים.

 

אל-לבדי (32) ומרעי (29), נעצרו במעבר אלנבי, בשני מקרים שונים, כשביקשו להיכנס ולבקר את משפחותיהם בגדה. אל-לבדי, הנושאת תעודת זהות פלסטינית, חשודה במגע עם סוכן זר ובתמיכה בטרור. סנגורה סיפר בעבר כי החשד נגדה הוא שנפגשה עם אנשים המזוהים עם חיזבאללה במהלך שני ביקורים שערכה בביירות. מרעי נעצר כשהיה בדרכו לחתונה משפחתית. לדברי גורמים ירדנים, הצעיר חולה בסרטן עוד מ-2010.

 

 

רנדא אל לבדי ()
רנדא אל לבדי

המעצרים החריפו את היחסים המעורערים ממילא בין ישראל לירדן. לפני כשבוע מלאו 25 שנה להסכם השלום ההיסטורי בין המדינות, ואף נציג מהממשלה המכהנת לא התייחס לנושא. בנוסף, משרד החוץ והשגרירויות בתל אביב ובעמאן החליטו שלא לערוך אירוע לציון התאריך.

 

על מעצרה של אל-לבדי, ששבתה רעב במהלך מעצרה, סיפרה אמה בשיחה עם ynet: "היבה כבר נכנסה ויצאה מהגדה עשרות פעמים בחייה ומעולם לא הייתה שום בעיה. בצד הישראלי פתאום הפרידו בינינו ולקחו אותה לתשאול. חשבתי שזה בטח יסתיים עוד מעט והכל בסדר. חיכיתי 17 שעות במעבר עד שאמרו לי 'תמשיכי בדרכך, אנחנו ממשיכים את החקירה', ואני יצאתי אבל עוד לא ראיתי אותה מאז.

 

"עו"ד פנה אלינו ואמר שמצבה קשה, היא אזוקה בידיים וברגליים בחדר קטן, ואם היא צריכה לשירותים היא צריכה לבקש אישור ולחכות שעה. יש איתה אסירים בחדר, מספרים לי שהעיניים שלה נפוחות מחוסר שינה. מטרטרים אותה שעות באוטובוס לבתי החולים".

 

רענן בן צור השתתף בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
היבה אל-לבדי ועבד א-רחמן מרעי
מומלצים