שתף קטע נבחר

איראן החלה להזרים גז אורניום לפורדו

בהפרה נוספת של הסכם הגרעין: טהרן הודיעה כי כפי שאיימה אתמול החלה להזרים גז אורניום לצנטריפוגות במתקן התת-קרקעי ליד קום

איראן הודיעה הבוקר (יום ד') כי החלה להזרים גז אורניום לצנטריפוגות במתקן הגרעין התת-קרקעי שלה פורדו – בדיוק כפי שאיימה אתמול לעשות. זהו צעד נוסף בנסיגה של איראן מההתחייבויות שנתנה במסגרת הסכם הגרעין עם המעצמות ב-2015, נסיגה שהיא מקיימת באופן הדרגתי בתגובה על פרישת ארה"ב מההסכם בשנה שעברה.

 

עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

ארכיון הכור הגרעיני של איראן ()
מתקן פורדו. אמור לשמש "למחקר"
 

הזרמת גז האורניום לצנטריפוגות בפורדו פירושה שממעמד של מתקן מחקר מוּרשֶה הופך המקום לאתר גרעיני פעיל. ההודעה על המהלך ניתנה הבוקר בטלוויזיה האיראנית הממלכתית: "בנוכחות פקחים מהסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית, איראן החלה להזרים גז אורניום לתוך הצנטריפוגות בפורדו", נמסר.

 

במסגרת ההסכם ב-2015 הסכימה איראן להפוך את פורדו ל"מרכז גרעין, פיזיקה וטכנולוגיה" שבו ישמשו 1,044 צנטריפוגות למטרות שאינן העשרה, כגון ייצור איזוטופים יציבים, שלהם יש שלל שימושים אזרחיים.

 

בהודעה על הזרמת הגז נמסר הבוקר בטלוויזיה: "איראן עברה לשלב הרביעי בהפחתת המחויבות שלה להסכם הגרעין, וזאת בתגובה על הלחץ האמריקני הגובר ועל היעדר הפעולה מצד השותפים האירופיים להסכם בניסיון להציל אותו". מדינות באירופה, נזכיר, הבטיחו בשנה האחרונה לאיראן מסלול עוקף סנקציות שיאפשר לה להמשיך לקיים מערכת יחסים כלכלית ענפה עם מדינות במערב למרות העיצומים האמריקניים, אולם ההתקדמות בתחום זה איטית למדי.

טהרן מצעד צבאי איראן הנשיא חסן רוחאני (צילום: AFP, Iranian Presidency)
הנשיא רוחאני. "זה הפיך"(צילום: AFP, Iranian Presidency)

הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אוטמית מסרה הבוקר אחרי הודעת טהרן כי פקחיה נמצאים בשטח באיראן וידווחו לסוכנות על כל פעילות רלוונטית.

 

נשיא איראן חסן רוחאני הכריז כבר אתמול כי ארצו תחל היום בהזרמת הגז. הוא הדגיש שהצעד הפיך. "אנחנו מודעים לרגישות שלהם (של המערב) בנוגע לפורדו ולצנטריפוגות הללו", אמר רוחאני. "כשהם יעמדו במחויבויות שלהם, אנחנו נפסיק שוב (להזרים) את הגז. לא נסכים ליישם את כל ההתחייבויות שלנו במלואן, בעוד הם לא עומדים בשלהם".

 

פורדו הוא מתקן מבוצר החפור בצלע הר בבסיס של משמרות המהפכה האיראניים. המתקן נמצא 32 קילומטרים ממזרח לעיר קום, ובסמוך לכפר פורדו. ייעודו המקורי היה העשרת אורניום לרמה של 20 אחוזים. האיראנים טענו כל העת שהמתקן נועד למטרות מחקר, אולם מבחינה טכנית העשרה לרמה של 20 אחוזים הייתה רחוקה אך מעט מרמת ההעשרה הנדרשת לייצור נשק גרעיני.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים