שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  בקע בצלקת ניתֹוחית: מדוע הוא נוצר?

  כ-10% מכלל הבקעים הם בקעים הנוצרים בצלקת ניתוחית: מה גורם להתפתחות בקעים אלו ומדוע חשוב לבצע ניתוח לתיקונם? ד"ר רק שאלה – המומחה מסביר

  בשיתוף פרופ' שלמה ללצ'וק ואינפומד

   

  בקע הוא פגם בדופן הבטן דרכו בולטים איברים שונים המצויים במצב תקין בחלל הבטן. בקעים בצלקת הניתוחית מהווים כ- 10% מכלל הפגמים בדופן הבטן, והם נוצרים בשל איחוי לא תקין של הצלקת הניתוחית. הסיבה להיווצרות הבקע בצלקת הניתוחית היא היחלשות של השרירים המצויים באזור. במקרים אלה כל מאמץ שגרתי, כמו שיעול, עמידה ממושכת ואף צחוק, עלול להוביל לקרע של סיבי השריר וליצירת הבקע.

   

  צפו ברופא מסביר:

    

   

  מדוע חשוב לבצע ניתוח לתיקון הבקע?

  למרות שברוב המקרים בקע אינו מהווה סכנת חיים (להוציא מצבים בהם הוא נכלא), מומלץ תמיד לבצע ניתוח לתיקון שלו. הלחץ הקיים בתוך הבטן גבוה יותר מלחץ הקיים בסביבה החיצונית ועל כן הבקע גדל באופן מתמיד והוא עלול להגיע לממדים עצומים.

   

  בקע גדול אינו מהווה רק פגם אסתטי ניכר, והוא עלול לגרום לכאבים עזים ואף להוביל לבעיה תפקודית. בנוסף, תיקון הבקע בשלבים מתקדמים עלול להצריך פעולה כירורגית מורכבת יותר, שלעיתים אינה יכולה להתבצע בהרדמה מקומית ועל כן תחייב ביצוע של הרדמה מלאה. בשל כך, מומלץ לתקן את הבקע בהקדם כדי למנוע החמרה במצב ופעולה כירורגית נרחבת.

   

  בשיתוף פרופ' שלמה ללצ'וק ואינפומד

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים