שתף קטע נבחר

שר המשפטים חשף את מהלך הלחץ על חפץ שנאסר לפרסום

אמיר אוחנה תקף במליאת הכנסת את ההדלפות מחקירות רה"מ, ופירט את המהלך השנוי במחלוקת של המשטרה שקדם לחתימת הסכם עד המדינה עם ניר חפץ. דבריו עוררו מהומה במליאה, השר הגיב: "רק חזרתי על מה שכבר פורסם"

 

 

שר המשפטים אמיר אוחנה הפר בצהריים (רביעי) את צו איסור הפרסום בתיק 4000, ופירט את תרגילי החקירה של המשטרה בחקירתו של עד המדינה ניר חפץ, לשעבר דובר משפחת נתניהו. את הדברים אמר השר אוחנה במסגרת דיון בהצעה לסדר שהגישה ח"כ רויטל סוויד: "ההשתלחויות בפרקליטות ושביתת המחאה של הפרקליטים".

 

"מביאים אישה צעירה שאין לה שום קשר לחקירות ראש הממשלה, ושואלים אותה סדרה של שאלות חודרניות, פולשניות, על טיב הקשר בינה ובין העד", אמר שר המשפטים. "לאחר שסוחטים ממנה כמו מלימון את כל המידע - ואני מזכיר, היא איננה חשודה בדבר - הם מפגישים ביניהם במקרה במסדרון ומזכירים לו: ניר, אנחנו יודעים הכל, נטיל על המשפחה שלך פצצה".

 

"אז הוא נכנע, חתם על הסכם ומסר גרסה", הוסיף אוחנה. "הגרסה נבדקת ומתבררת כשקרית. או אז הוא מוצא החוצה יחד עם אחד החוקרים, הם הולכים לפרק זמן שאיננו מתועד, ואז חוזר ומוסר גרסה מדויקת, תפורה, מתאימה אחד-לאחד לנתונים שבידי החוקרים".

 

בתגובה תקפו חברי האופוזיציה את אוחנה על חשיפת הפרטים, ומטעמו נמסר בתגובה: "השר לא עשה שימוש בחסינותו הפרלמנטרית כדי לחשוף את מה שבצו איסור הפרסום. השר חזר אך ורק על דברים שפורסמו כבר, ולא חידש דבר משום שאין בידיו דבר לחדש מתוך חומרי החקירה, שאינם מצויים בידיו".

 

לפי פרטים שכבר פורסמו, במהלך החקירה זומן אדם שאינו קשור ישירות לתיק 4000, שנשאל שאלות מביכות לכאורה כדי ללחוץ על חפץ לחתום על הסכם עד מדינה. ואולם אוחנה פירט בנאומו פרטים נוספים שיש בהם כדי לחשוף את המהלך עצמו וייתכן שבכך לגרום לפגיעה בצנעת הפרט. גם בנו של ראש הממשלה יאיר נתניהו כתב בטוויטר את הדברים שנאסרו בפרסום, ולאחר מכן מחק.

 

מכחול לבן נמסר: "ח״כ אמיר אוחנה החליט שהוא שר המשפטים של נתניהו ולא של מדינת ישראל". חברת הכנסת יעל גרמן (כחול לבן) קראה נגד אוחנה במליאה: "אתה עושה מעשה שלא ייעשה. השתמשת בחסינות שלך כדי להקריא את דף המסרים של הבוס שלך".

 

חברת הכנסת תמר זנדברג (המחנה הדמוקרטי) מסרה כי "במסגרת עוד נאום התקרבנות, החליט שר המשפטים להפר צו איסור פרסום וחשף פרטים אישיים בכסות של הגנה על זכויות נחקרים, והוא אפילו לא זיהה את האירוניה. יצא המרצע מן השק, זכויות חשודים וכל שאר ההשתלחות ברשויות החוק מעניינות רק כאשר הן משרתות את אדונו נתניהו". ח"כ איתן גינזבורג (כחול לבן) הוסיף: "מצפים ממך שתהיה ממלכתי, ושלא תשתלח בכל העולם. מה שעשית זה להציג מופע אימים".

 

ח"כ סויד: "במקום ששר המשפטים יגן על פרקליטה מאוימת שנדרשת לה אבטחה רק בגלל שהיא עוסקת בתיקי נתניהו, הוא ממשיך בנאומי הבלהות ומקריא דף מסרים מבלפור ומשמש משרתם של אדוניו. שר המשפטים ביזה את תפקידו, ניצל חסינות וחשף פרטים שתחת צו איסור פרסום. הכל כדי לעשות דה לגיטימציה לפרקליטות".

 

ביקורת דומה נשמעה ב-2013 נגד חברי כנסת שחשפו במהלך המליאה את סיפורו של בן זיגייר, מי שכונה "האסיר X", תוך שימוש בחסינותם. יועמ"ש הכנסת דאז, עו"ד אייל ינון, כתב בחוות דעתו על המהלך: "תכנון מראש של התבטאות המהווה עבירה, לא חוסה תחת החסינות, וניתן כעיקרון להעמיד חבר כנסת לדין בגינה, כמו כל אדם אחר. בכלל זה, פרסום מתוכנן של עניינים סודיים שפרסומם מהווה עבירה, בין במליאת הכנסת ובוועדות ובין בתקשורת או בכל מסגרת אחרת, אינו חוסה תחת החסינות וחבר הכנסת עלול להיחקר ולעמוד לדין בגינו".

אמיר אוחנה (צילום: מוטי קמחי)
שר המשפטים אמיר אוחנה(צילום: מוטי קמחי)
 

ניר חפץ  (צילום: יאיר שגיא )
ניר חפץ, עד המדינה בתיק 4000(צילום: יאיר שגיא )

 

 

לפי הפרסום בחברת החדשות, אחד החוקרים אמר לחפץ: "אני יכול להגיד לך שכל פינה שניסית להסתיר ולהחביא במהלך חייך, אנחנו הפכנו את הפינה הזאת וגילינו את מה שיש שאתה החבאת, ולכל אותם מסתורים ודברים חבויים אנחנו נגיש לך אותם. וכל סרט או דבר אפשרי שאתה מריץ לך בראש יהיה פה בחדר הזה. אני לא צוחק איתך ניר ואני לא מרמה אותך, תזכור מה שאמרתי לך בשיחות שלנו, אלה דברים שעלולים להשפיע לא רק עליך".

 

בתגובה מסרה המשטרה כי היא "מנהלת חקירות באופן מקצועי, יסודי ובהתאם לחוק, לא כל שכן כשמדובר בחקירות רגישות הקשורות באישי ציבור. תיק החקירה המדובר נוהל על ידי צוות חוקרים בכיר, בפיקוח מלא של ראש להב 433 וראש אח"מ. אין בכוונתנו להתייחס לחלקי המידע המפורסמים בתקשורת באופן היוצר עיוות מוחלט של המציאות, אולם נציין כי כלל פעולות החקירה נבחנות מראש לאור תבחינים משפטיים מחמירים של גורמי המקצוע במשטרה. למעלה מן הצורך נציין כי זימון עדים ונחקרים מבוצע רק לצורכי חקירה, והכול בהתאם לחוק ולהנחיות המשפטיות. כל טענה אחרת בהקשר זה הרי שהיא שגויה מיסודה".

 

התמלילים שפורסמו עד כה מתארים לחץ כבד שהופעל על חפץ לפני שהסכים לחתום על הסכם עד המדינה ולמסור מידע נגד נתניהו, רעייתו ובני הזוג אלוביץ', בעלי בזק. חפץ הלין על תנאי מעצרו ועל מצבו הפיזי, תוך שהוא נתקל בתגובות סרקסטיות מצידם של החוקרים שהטיחו בו כי "אנחנו יודעים עליך הכול". עוד נטען כי היועץ המשפטי לא אישר את כלל המהלכים המשפטיים נגד חפץ, ותשובתו עסקה בטענה לזימונו של אותו אדם שאינו קשור כלל לתיק 4000.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ערוץ הכנסת
השר אוחנה, היום במליאה
צילום: ערוץ הכנסת
מומלצים