שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  ניתוחי בקע בגיל המבוגר: האם נכון לנתח?

  מדוע מומלץ לתקן בקעים גם בקרב מטופלים מבוגרים, מהן הסכנות בביצוע ניתוח בקע בהרדמה כללית בחולים בגיל המבוגר ואיזו אלטרנטיבה מסייעת בצמצום סיכוני ההרדמה? ד"ר רק שאלה – המומחה מסביר

  בשיתוף פרופ' שלמה ללצ'וק ואינפומד

   

  בקע הוא בליטה לא תקינה של איבר הנוצרת בשל פגם בדופן הבטן. למרות שבשלבים הראשונים להתפתחותו הבקע אינו מהווה סכנה או משפיע על איכות החיים, הוא גדל באופן מתמיד ועל כן עלול לגרום לבעיה תפקודית ואסתטית.

   

  ניתוח לתיקון בקע נחשב לפעולה שכיחה ביותר בתחום הכירורגיה הכללית ובמקרים רבים מתבצע תחת הרדמה כללית. כאשר החולה בריא, הרדמה זו לרוב אינה מסוכנת. עם זאת, במטופלים מבוגרים מאוד הסובלים ממחלות רקע שונות, התמונה שונה לחלוטין.

    

  צפו ברופא מסביר:

   

   

  מהן הסכנות בביצוע ניתוחי בקע בהרדמה כללית בגיל המבוגר?

  הרדמה כללית מובילה לחוסר הכרה מבוקר על ידי הפסקת יכולת זיהוי האותות אשר מגיעים מהעצבים על ידי המוח. במטופלים בריאים הסיכוי להתפתחות סיבוכים כתוצאה מפעולה זו נמוך. עם זאת, בקרב מטופלים מבוגרים מאוד, או בקרב אלו אשר סובלים מבעיות רפואיות מורכבות, ההרדמה הכללית עלולה להוביל להתפתחות של תופעות שונות לאחר הניתוח. כדי למנוע זאת, ניתוחי בקע רבים מתבצעים כיום בהרדמה מקומית.

   

  כיצד מתבצעים ניתוחי בקע בהרדמה מקומית?

  ההרדמה המקומית המתבצעת בניתוחי בקע, דומה להרדמה המוכרת לנו ממרפאת רופא השיניים. זריקת ההרדמה ניתנת על ידי רופא מרדים תחת הכוונת אולטרסאונד והיא משפיעה על אזור הניתוח בלבד. הרדמה זו אינה צפויה לפגוע במערכות הגוף השונות והיא מאפשרת תיקון יעיל של הבקע. לאחר וידוא ההרדמה, מבצע הרופא המטפל חתך באזור הבקע ומחזיר את תוכנו אל תוך חלל הבטן. השפעת ההרדמה המקומית נמשכת כ-12 שעות ולרוב המטופל ישוחרר לביתו מספר שעות לאחר ביצוע הפעולה.

   

  בשיתוף פרופ' שלמה ללצ'וק ואינפומד

    

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  ניתוח בגיל מבוגר
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים