שתף קטע נבחר

נתניהו על דברי אוחנה: "יש לכבד את צו איסור הפרסום"

שר המשפטים עורר סערה כשאמר כי "הפגישו את חפץ במסדרון עם צעירה ואמרו לו - נטיל על משפחתך פצצה". נתניהו: "סחיטת חפץ חמורה ביותר, אבל יש לכבד את צו איסור הפרסום". בעבר כתב יועמ"ש הכנסת בחוות דעת: "תכנון מראש של התבטאות המהווה עבירה לא חוסה תחת החסינות"

 

 

שר המשפטים טען כי לא עשה שימוש בחסינותו הפרלמנטרית כדי לחשוף את הלחצים על עד המדינה ניר חפץ - אבל ראש הממשלה עצמו אמר כי "יש לכבד את צו איסור הפרסום". בתגובה ראשונה לביקורת החריפה שעוררו דברי השר אמיר אוחנה מעל דוכן הכנסת, שם הפר את צו איסור הפרסום בתיק 4000 אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו כי "על אף שפרשת הסחיטה של עד המדינה ניר חפץ חמורה ביותר וצריכה להטריד כל אזרח, יש לכבד את צו איסור הפרסום שהטיל בית המשפט".

 

הסערה החלה בעקבות דברי אוחנה בכנסת, שם פירט את תרגילי החקירה של המשטרה בחקירת חפץ, לשעבר דובר משפחת נתניהו. "מביאים אישה צעירה שאין לה שום קשר לחקירות ראש הממשלה, ושואלים אותה סדרה של שאלות חודרניות, פולשניות, על טיב הקשר בינה ובין העד", אמר שר המשפטים. "לאחר שסוחטים ממנה כמו מלימון את כל המידע - ואני מזכיר, היא איננה חשודה בדבר - הם מפגישים ביניהם במקרה במסדרון ומזכירים לו: ניר, אנחנו יודעים הכל, נטיל על המשפחה שלך פצצה".

 

"אז הוא נכנע, חתם על הסכם ומסר גרסה", הוסיף אוחנה. "הגרסה נבדקת ומתבררת כשקרית. או אז הוא מוצא החוצה יחד עם אחד החוקרים, הם הולכים לפרק זמן שאיננו מתועד, ואז חוזר ומוסר גרסה מדויקת, תפורה, מתאימה אחד-לאחד לנתונים שבידי החוקרים". גם בנו של ראש הממשלה יאיר נתניהו כתב בטוויטר את הדברים שנאסרו בפרסום, ולאחר מכן מחק.

בנימין נתניהו אמיר אוחנה (צילום: הדס פרוש / פלאש90, יואב דודקביץ')
אמיר אוחנה ובנימין נתניהו(צילום: הדס פרוש / פלאש90, יואב דודקביץ')
 

השר אוחנה אמר את הדברים במסגרת דיון בהצעה לסדר שהגישה ח"כ רויטל סוויד: "ההשתלחויות בפרקליטות ושביתת המחאה של הפרקליטים". בתגובה תקפו חברי האופוזיציה את אוחנה על חשיפת הפרטים, ומטעמו נמסר בתגובה: "השר לא עשה שימוש בחסינותו הפרלמנטרית כדי לחשוף את מה שבצו איסור הפרסום. השר חזר אך ורק על דברים שפורסמו כבר, ולא חידש דבר משום שאין בידיו דבר לחדש מתוך חומרי החקירה, שאינם מצויים בידיו".

 

יו"ר כחול לבן, רא"ל (מיל') בני גנץ, הגיב לדברי אוחנה ואמר כי "ההתנהלות החמורה של שר המשפטים רק מוכיחה למה אסור שיכהן בישראל ראש ממשלה תחת כתב אישום". יו"ר מרצ ניצן הורוביץ צייץ בטוויטר: "מה המסר? מה המטרה פה? ברור מאוד - יידע כל אדם השוקל להעיד נגד נתניהו או המעז לצאת נגדו, כי יוטרד, יוכפש וחייו יהפכו לגיהנום, בהוראה ישירה של הדרג הבכיר ביותר וסייעניו הרבים. דיפ סטייט? הנה היא לפניכם".

 

ביקורת דומה נשמעה ב-2013 נגד חברי כנסת שחשפו במהלך המליאה את סיפורו של בן זיגייר, מי שכונה "האסיר X", תוך שימוש בחסינותם. יועמ"ש הכנסת דאז, עו"ד אייל ינון, כתב בחוות דעתו על המהלך: "תכנון מראש של התבטאות המהווה עבירה, לא חוסה תחת החסינות, וניתן כעיקרון להעמיד חבר כנסת לדין בגינה, כמו כל אדם אחר. בכלל זה, פרסום מתוכנן של עניינים סודיים שפרסומם מהווה עבירה, בין במליאת הכנסת ובוועדות ובין בתקשורת או בכל מסגרת אחרת, אינו חוסה תחת החסינות וחבר הכנסת עלול להיחקר ולעמוד לדין בגינו"

 

בעקבות דברי אוחנה, פנה ארגון "החזית להגנת הדמוקרטיה" ליועץ מנדלבליט והגיש תלונה נגד אוחנה על הפרת צו איסור פרסום: "אין ספק ששר המשפטים תכנן מראש את המהלך שפוגע אנושות בזכות לפרטיות של עדים בהליך משפטי רגיש, מהלכת עליהם אימים, תוך הפרה בוטה של צו איסור הפרסום, ועל כן אין החסינות חלה במקרה זה. נבקש כי תנצל סמכותך ותפתח בחקירה נגד ח"כ אוחנה על הפרת צו איסור הפרסום וכן על ביזיון בית המשפט".

 

היועץ המשפטי לממשלה ופרקליט המדינה על שר המשפטים תקפו בחריפות את אוחנה ואמרו כי הם "דוחים בכל תוקף את דברי שר המשפטים". הם ציינו כי בין היתר טען אוחנה כי מתבצעים פשעים חמורים בזדון וכי ראשי המערכת "מגוננים על עבריינים ומאפשרים לריקבון להשתלט". לפי מנדלבליט וניצן, "דברים אלו חמורים ביותר ומעוותים את המציאות. דבר לא ירתיענו מלהמשיך למלא את תפקידנו".

 

גם גורם בכיר במשטרה תקף את אמירותיו של אוחנה וכינה אותם "בושה". במילה זו השתמש גם פרקליטו של חפץ, עו"ד אילן סופר: "בושה וחרפה ששר משפטים במדינת ישראל דורס את החוק ומבזה בכוונה תחילה צו איסור פרסום מפורש של בית המשפט, מעל בימת הכנסת, בנאום שהוכן מראש, בניסיון מביש לעשות לעצמו רווח פוליטי, ותוך פגיעה חמורה בצנעת הפרט. מעשה בלתי נתפס זה לא יעבור בשתיקה ויטופל בכלים המשפטים המתאימים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עמית שאבי
נתניהו ואוחנה
צילום: עמית שאבי
מומלצים